Hamilelikte Akrilik Tırnak Yaptırmak Güvenli Mi? Alınması Gereken Önlemler

Akrilik tırnak, protez veya takma tırnaklar tırnakların yanlış uzantılarıdır. Bu tırnak aksesuarları uzun süre dayanır ve tırnakların çekici ve güçlü görünmesini sağlar. Ancak gebe kaldıktan sonra, tırnakları takarken kendinizi toksik kimyasallara ve bileşiklere maruz bırakmanın uygun olup olmadığından emin olamayabilirsiniz.

Peki, gebelikte akrilik tırnaklar kullanılır mı? Bu yazıda, akrilik tırnakların hamilelik sırasında güvenli olup olmadığını, olası yan etkilerini ve alabileceğiniz güvenlik önlemlerini anlatıyor olacağız.

Hamilelikte Akrilik Tırnak Kullanılır Mı?

Gebelikte akrilik tırnaklar kullanabilirsiniz. Yaptırırken odanın düzgün şekilde havalandırıldığından emin olun. Salonlar güçlü kimyasallar kullanabileceğinden, sizi mide bulantısı haline getirebilecek çözücü dumanlarına maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle, tırnaklarınızı veya bir salonda yapılan herhangi bir hizmeti almadan önce salonun havalandırmasını kontrol etmelisiniz.

Ayrıca, manikürcüye kullanılan ürünler konusunda dikkatli olmaları için hamileliğiniz hakkında bilgi vermelisiniz.

Akrilik tırnakları kullanan kadınlardan daha fazla, kimyasallara maruz kalma sorunu kuaför salonlarında çalışan hamile kadınlara olabilir. Sürekli maruz kalmanın bebek üzerinde bir etkisi olabilir. Bu nedenle, bir salonda çalışıyorsanız, hamilelikte mola vermek veya işyerinizde uygun havalandırma olmasını sağlamak isteyebilirsiniz. Ayrıca, maruz kalmayı mümkün olduğunca azaltmak için maske ve eldiven gibi güvenlik koruyucuları kullanın.

Doktorlar, havadaki veya kuaför salonundaki duman ve kimyasallara maruz kalmalarını azaltmaya yardımcı olmak için akrilik tırnaklar uygularken bile maske takmalarını önerir. Kendinizi hafif halsiz veya mide bulantısı hissediyorsanız, derhal salondan çıkın ve biraz temiz hava için dışarı çıkın (mümkünse). Bu gerçekleşirse, tekrarlı maruz kalma sizin ve bebeğiniz için zararlı olabileceğinden, kuaför salonuna gitmeyi sınırlamak veya hatta önlemek en iyisidir.

Gebelikte Akrilik Tırnak Kullanmanın Zararları ve Olası Yan Etkileri

Akrilikler, güzelliği arttırmak için orijinal tırnaklarınıza yerleştirilen yapay tırnaklardır. Ya bir renkle boyanır ya da bir miktar toz veya sıvı ile kaplanırlar. Komplikasyonları hakkında bir kanıt olmamasına rağmen, birkaç sorun olabilir.

Tırnakların üzerinde akrilik ile büyümesi zor olduğundan doğal tırnağınıza zarar verebilirler. Hasarlı tırnaklar bakteri ve mantar için bir üreme alanı olabilir.

Üzerinde kullanılan aletler kaba veya yıpranmışsa kaşıntılı veya iltihaplı kütiküller geliştirebilirler.

Ağrıya neden olabilir veya tırnak plağını ayırabilirler. Bu nedenle, sadece kalın ve sağlıklı tırnaklarınız varsa akrilik tırnak daha uygun olabilir.

Akrilik tırnaklar yanlış yerleştirilirse veya bakım yapılmazsa tırnaklarınızı zayıflatabilir.

Bu nedenle, tırnaklarınızın akrilik protezlere sahip olacak kadar sağlıklı olduğundan emin olun ve ayrıca bazı güvenlik önlemleri alın.

Hamilelikte Akrilik Protez Tırnak Yaptırırken Alınacak Güvenlik Önlemleri

Akrilik tırnak seansına başlamadan önce izlemeniz gereken bazı güvenlik önlemleri aşağıda verilmiştir:

 • Tırnak veya cilt hastalıkları, kesikler, çizikler veya açık yaralarınız varsa akrilik tırnak ürünleri kullanmaktan kaçının.
 • Güvenli ve kaliteli ürünler kullanan iyi bir salon seçin.
 • Salondaki aletlerin temizlik ve sterilizasyon prosedürünü kontrol edin.
 • Tehlikeli dumanları solumak için tırnaklarınızı iyi havalandırılan bir odada yaptığınızdan emin olun.
 • Salonda birisinin tırnakları üzerinde çalışıyorsanız dumanlara maruz kalmamak için güvenli bir yüz maskesi ve koruyucu gözlükler kullanın.
 • İyi olmadığınızda yaptırmayın.
 • Herhangi bir enfeksiyonu önlemek için işlemden önce doğal tırnakları temizleyin ve hazırlayın.
 • Herhangi bir kızarıklık veya döküntü fark ederseniz bunları kullanmayı bırakın; doktorunuza başvurun.
 • Göz, ağız veya cilt ile temasından kaçının.
 • Akrilik tırnakları çıkarmak için adım adım yöntemi izleyin. Onları zorla çıkarmayın.
 • Akrilik tırnak ürünlerini kullandıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın.
 • Salonlar günün erken saatinde daha az kimyasal dumanlara eğilimli olduklarından sabahları randevu alın.
 • Kalifiye bir tırnak uzmanı ve bazı güvenlik önlemleri yardımıyla tırnaklarınızı daha güzel hale getirebilirsiniz. Bu yapay tırnakları kullanmaktan endişe ediyorsanız, doğal olmak ve hamilelikte herhangi bir yapay üründen kaçınmak iyidir.
 • Tırnaklarınızı yaptırmak istiyorsanız, bir salonda otururken bu kimyasallara maruz kalmanın hala mümkün olduğunu unutmayın. Bu nedenle, seçtiğiniz salondaki hava akışına ve havalandırmaya dikkat edin.

Ayrıca, tırnaklarınız hamilelikte genellikle güçlenir ve bu nedenle bir iyileştirme gerektirmeyebilir. Bir kuaför salonunda tırnak yaptırdıktan sonra herhangi bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız her zaman güvenilir sağlık uzmanınıza danışın.

Kaynaklar:

 1. The difference between gel and acrylic nails; Jean Madeline Aveda Institute
 2. How to get a safe manicure or pedicure; Cedars-Sinai Medical Center (2018)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir