Hamilelikte Ağız Ülserleri (Yaraları): Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Ülserleri Gebelikte Sık Mı Görülür?

Ağız ülseri, hamile kadınlarda hamile olmayan kadınlarda olduğu kadar yaygındır. Ancak, bunlar geçici olduğundan ve bir iki hafta içinde kaybolabileceğinden endişelenmenize gerek yoktur.

Bir seferde sadece bir veya bir seferde üç ila dört ağrınız olabilir. Bazen ağız ülseri tekrarlayabilir. Genellikle suyla dolu küçük lekeler gibi görünürler ve genellikle dil, iç yanaklar veya dudakların iç kısmında görülürler.

Yarattığı rahatsızlık ve ağrı dışında, ağız yaralarının hamileliğiniz üzerinde ciddi bir etkisi yoktur.

Gebelikte ağız ülserlerinin nedenlerini ve onlardan kurtulmak için tedavi yöntemlerini öğrenmek için bu yazımızı okuyun.

Hamileyken Neden Ağız Ülseri Olur?

Hamilelikte ağız ülserlerinin kesin nedenleri bilinmemektedir. Ancak, farklı teoriler vardır ve bunlar şöyledir:

Hormonal değişiklikler: Hamilelikte hormonların dalgalanması, dudaklarınızda, yanakların içinde veya dilinizde pamukçuk yaralarının nedenlerinden biri olabilir.

Stres veya travma: Fiziksel travma (diş fırçası, dil ısırığı, vb.) veya stres de ağız ülserlerine neden olabilir. Hamile kadınlar için bu teoriyi kanıtlamak için spesifik bir kanıt olmamasına rağmen, bunlar ağız ülserlerinin ortak nedenleridir.

Gıda duyarlılığı: Gıda alerjileri (özellikle asidik veya baharatlı yiyeceklerde) ağızdaki pamukçuk yaraların oluşmasından sorumlu olabilir.

Hematinik eksiklik: Folat, demir ve B12 vitamini eksikliği de ağız ülserlerinin gelişmesinden sorumlu olabilir. Bununla birlikte, uygun ve ilgili ilaçların veya takviyelerin alınması, pamukçuk taşlarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Bu yaygın bir etiyolojidir.

Diğerleri: Stres, zayıf bağışıklık, tütün kullanımı veya kırık dişler veya protezler ağız ülseri olmasının başka nedenleri olabilir.

Belirtileri ve bulguları anlamak, ne tür ağız ülserlerine sahip olduğunuzu anlamanıza yardımcı olur. Böylece bunları uygun şekilde tedavi edebilirsiniz.

Gebelikte Ağız Ülseri Belirtileri Nelerdir?

Burada farklı tedavi seçeneklerine sahip birkaç çeşit ağız ülseri belirtileri listelenmiştir:

 • Dilinizde, yanaklarınızın içinde veya dudaklarınızda kırmızı, pembe, beyaz veya gri ağız ülseri olabilir.
 • Ağız ülserleri genellikle size yanma hissi ve hatta bazen ağrı verir.
 • Ağız ülseri olduğunda yemek yemek ve konuşmak zorlaşır.
 • Hamilelikte pamukçuk yaraları tahriş olabilir. Bununla birlikte, bunları azaltmak için bazı ev ilaçları ve diğer tedavileri deneyebilirsiniz.

Gebelikte Ağız Ülserleri Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız ülserleri iyi huyluysa, bazı ev ilaçlarını deneyebilirsiniz. Ancak sık veya yayıldıklarında, teşhis ve tedavi için bir doktora gitmelisiniz.

İşte ağız ülserlerinin ağrısını ve kızarıklığını hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç ev ilaçları:

 • Evde yapılan ilaçlar
 • Ağız ülseri olduğunuzda baharatlı ve asidik gıdalardan kaçının.
 • Tütün kullanımını durdurun. Sadece hamilelik için sağlıksız değildir, aynı zamanda ağız ülserlerinizi de kötüleştirir.
 • Tuzlu suyla durulayabilir veya yaralara ağrıyı hafifletmek için yaralara buz küpleri uygulayın.
 • Ağzınızı çalkalamak ve bakterileri öldürmek için günde iki veya üç kez gargara kullanın.
 • Kavun, kereviz ve havuç suyunun yararlı olduğu bilinmektedir. Ancak bunları tüketmeden önce sağlık uzmanınıza danışın.
 • Çok fazla su için ama asidik veya gazlı içecekler içmeyin.
 • İlaçlar
 • Ağız ülserleri iki hafta sonra kaybolmazsa veya rahatsızlığa neden olursa, bir doktora danışın.
 • Doktorunuz ağız ülserlerine uygulamak için farklı diş macunu veya hatta jel reçete edebilir.
 • Sağlığınıza bağlı olarak, doktor besin açısından zengin bazı gıdalar veya takviyeler önerebilir.
 • Doktor ağız ülserlerini tedavi etmeye yardımcı olacak ilaçlar reçete edebilir.

Ağız Ülserlerinin İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

İyi huylu ağız ülserlerinin iyileşmesi bir ila üç hafta sürer. Ve diyelim ki, iki veya dört hafta, ağız ülserlerinin birden fazla veya sık görülmesi daha uzun sürebilir. Hamileyken, pamukçuk yaralarının kaybolması için birkaç hafta beklemek isteyebilirsiniz. Bu olmazsa doktora gidebilirsiniz.

Gebelikte ağız ülserleri hakkında endişelenecek bir şey olmayabilir. Zamanla ve gerekirse uygun ilaçlarla geçebilirler. Besleyici yiyecekler yemeye odaklanın ve doktora mutlaka danışın. Bu sayede ağrılı yaralardan kurtulabilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. Mouth ulcers; NHS
 2. Mouth sores; Mount Sinai

Eğer sizin de hamilelikte ağızda yara şikayetleriniz olduysa aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi deneyimlerinizi diğer okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir