Hamilelikte Abur Cuburları Sınırlamak İçin 8 Neden

Hamilelikte Abur Cubur Yemek

Gebelikte abur cubur yiyenler dikkat!

Abur cuburdan daha lezzetli bir şey olamaz. Hamilelik sırasında, aşermek her zaman yüksek olabilir. Ancak bu süre boyunca kilonuzu yönetmek sizin ve bebeğiniz için sağlıklıdır. Hamilelik, gıdalar ve sağlıklı beslenme konusunda temkinli olma zamanıdır.

Hamileler abur cubur yiyebilir mi? Zararlı mı? Bu yazı, gebelikte abur cuburları sınırlamak için bazı spesifik nedenler ve hamileyken sağlıksız gıdalara, çerezlere istek ve aşermeleri nasıl kontrol edebileceğinizi verir. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Hamilelikte Abur Cubur Yemekten Neden Kaçınmalıyız?

Siz ve bebeğiniz hamilelik sırasında sağlıklı kilo almak ve bebeğinizdeki beyin, kemikler, organlar ve bağışıklık sisteminin doğru gelişimi için iyi miktarda besine ihtiyacınız vardır

Abur cubur besin değeri düşüktür. Bu nedenle hamilelik sırasında ihtiyaç duyduğunuz gerekli besin maddelerinin çoğunu sağlamaz. Abur cuburlar yiyerek doyarsanız ve çok tüketirseniz, ihtiyacınız olan besleyici yiyecekleri yemek için çok az yer kalır.

Bakınız: Hamilelikte Abur Cuburdan Kaçınmanın Yolları

Hamilelikte Abur Cubur Tüketimi ve Zararları

Hamilelikte abur cubur tüketimin bebek üzerindeki etkileri neler? Abur cuburun anneyi ve bebeğinizi etkilediği olası riskleri şunlardır:

Bebek yağlı yiyecekler için bir zevk geliştirir: Frontiers in Endocrinology’de yayınlanan bir araştırma, bir annenin beslenmesinin bebeğinin yiyecek tercihlerini nasıl etkileyebileceğini açıklamaktadır.

Gebe kobay farelerde yapılan çalışma, hamilelik sırasında yüksek yağlı yiyecekler yiyen kobayların, yağlı yiyecekleri tercih eden daha ağır yavrulara sahip olduğunu ortaya koydu. Beyin devreleri, yetişkinlikleri boyunca yağlı yiyeceklere karşı yatkınlığa sahip olacak şekilde değiştirildi. Bununla birlikte, dengeli beslenen, kobay yavrularında yağlı gıdalara yatkınlık gösterdi.

Alerji riski artabilir: Beslenmedeki yüksek şeker içeriği alerjilere ve astıma neden olabilir. Avrupa Solunum Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, hamile kaldıktan sonra beslenmesinde sukroz, yüksek fruktozlu mısır şurubu, meyve suları veya bal şeklinde ‘serbest şekerler’ (ilave şekerler) olan kadınların çocuklarında 7 ve 9 yaşları arasında artan alerji ve astım riski gözlemlenmiştir.

Genetik anormallik riski artabilir: Hamile kobay fareler üzerinde yapılan bir araştırma, anne tarafından yüksek yağ veya şekerli besinlerin tüketilmesinin, dişi yavrulardaki mitokondriyal disfonksiyonda bozulmuş periferik insülin sinyaline yol açtığını buldu. Ve bu sonraki üç nesile geçti.

Akrilamid alımının artmasına neden olabilir: Akrilamid, yiyecekler patates kızartması, patates cipsi ve önemsiz kategorisindeki diğer kızarmış yiyecekler gibi çok yüksek sıcaklıklarda kızartıldığında oluşabilecek bir kimyasaldır. Çalışmalar, daha yüksek bir akrilamid seviyesinin bebeklerde daha küçük baş çevresine ve düşük doğum ağırlığına yol açabileceğini bulmuştur.

Aşırı kilo alma olasılığı daha yüksek olabilir: Hamilelik sırasında çok fazla abur cubur, hamile kadını ve bebeği preeklampsi, büyük bir bebeğin doğumu, erken doğum, gestasyonel diyabet, uyku apnesi, doğum kusuru, düşük ve ölü doğum riski artar.

Abur cuburlar sıfır besin değerine sahiptir: Abur cubur olarak gördüğümüz birçok gıda, hamilelik sırasında fazla tüketilmemesi gereken şeker, tuz, yağ ve kolesterol bakımından yüksektir.

Sindirim sorunlarına yol açabilir: Aşırı yağda kızartılmış yiyecek alımı midenizi rahatsız edebilir. Gaz, şişkinlik ve hazımsızlığa neden olabilir. Ayrıca, birçok abur cubur, pürüzsüz bağırsak hareketleri için gerekli olan lif içeriğinden yoksundur.

Gestasyonel diyabet riski artar: Abur cuburlar genellikle şeker ve kalorilerde yüksektir. Çalışmalar, abur cubur tüketiminin gestasyonel diyabet riskini arttırdığını göstermiştir.

Abur cubur, tat alma tomurcuklarınıza iştah açıcı görünebilir, ancak tüm besin gereksinimlerinizi karşılamayacaktır. Boş kalori almanıza sebep olabilir. Ancak, pizza, hamburger, patates kızartması, soğuk içecekler ve daha fazlasından tamamen kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez.

Ara sıra canınız çektiğinde yemek iyidir, ancak alışkanlık haline getirmeyin. Temel beslenmenizi sağlıklı gıdalarla oluşturun. Beslenme gereksinimlerinizi her gün karşılarken, kendinizi bazen en sevdiğiniz abur cuburla şımartmak mükemmel olur.

Hamileyken abur cubur aşermeyle nasıl başa çıktınız?

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir