Hamilelik Yorgunluğu Ne Zaman Başlar? Ne Zaman Geçer?

Gebelikte Yorgunluğun Sebepleri Nelerdir?

Özellikle hamileliğinizin ilk üç ayında, yorgun hissetme söz konusu olduğunda üzerinizde hiçbir şey olmayabilir. Eğer bu sizin ikinci veya üçüncü hamileliğinizse, ilk hamileliğinizin ilk birkaç haftasını sadece belli belirsiz hatırlayabilirsiniz, çünkü çoğunu uyudunuz. Hamile olmak vücudunuzdaki her şeyi değiştirir, ona bir baskı uygular ve hormonlarınıza zarar verir. Tüm bunlar bir vücudu yorabilir.

Özellikle progesterondaki artış, uykulu gibi hissetmenin nedeni olabilir. Uykusuzluk, yorgun olsanız bile, sık sık tuvalete gitmeniz ve genel bir rahatsızlık hissiyle şiddetlenen bir başka faktör olabilir. Mide bulantısı ve kusma çekiyorsanız, vücudunuz daha da yorulur. Endişeli düşünceler, endişe yaratan her türlü zihin gevezeliği ile sizi huzursuz hissettirebilir.

Dürüst olmak gerekirse, Hamilelik Yorgunluğu Sonsuza Kadar Sürmez!

İlk üç aylık dönem tam on iki ay sürmüş gibi hissedebilirken, yorgunluk genellikle ikinci üç aylık dönemde geçer ve yeniden enerjik hissetmeye başlarsınız. O dönemin tadını çıkarın, çünkü yedinci ay civarında, bebek büyüdükçe ve hamileliğinizin sonuna yaklaştığınızda, vücudunuz yeniden yorulmaya başlayacaktır. Bu sefer yorgunluğun nedeni büyük ölçüde genişlemiş vücudunuz için rahat bir yer bulmaya çalışmak, sırt ağrısı, mide ekşimesi, bacak krampları ve tabii ki daha sık işemek.

Bakınız: Hamilelikte Yorgunluk Olur Mu?

Hamilelik Korkularını Sakinleştir!

İlk üç aylık dönemin sonunda, enerjiniz yerine gelmediyse ve bir şeylerin yanlış olabileceğinden endişeleniyorsanız, doktorunuza danışın. Bazen kadınlar tüm hamileliklerini yorgun hissederler. Bununla birlikte, yorgunluğun altında yatan herhangi bir sorunu ele almak isteyeceksiniz. Kadınların hamilelik depresyonu ve anksiyetesi yaşaması veya sizi gerçekten yorabilecek anemi yaşaması nadir değildir.

Hamileyken Yorgunlukla Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Hamileliğinizin bu döneminde yardımcı olmak için kendiniz için birkaç şey yapabilirsiniz. İhtiyacınız olduğunu düşündüğünüzde dinlenerek başlayın. Evin dışında çalışıyorsanız, molalarınızı bir şeyler atıştırmak ve ertelemek için kullanmak tamamen uygundur. Tam bir gün çalışmayı başaramayacağınızı düşündüğünüzde “istirahat ederek bir gün” geçirin veya işte uyanık kalmakta sorun yaşıyorsanız yarı zamanlı çalışma saatleri isteyin. Gece erken yatmak, bu sorun için başka bir iyi çözümdür.

Hamilelikte kalori alımınızın artması gerektiğini unutmayın. Kendinizi ve bebeğinizi beslemek için hamile olmadığınız zamandan günde yaklaşık 300 kaloriye ihtiyacınız var. Sadece meyve, sebze, yağsız et ve süt ürünleri gibi sağlıklı kaynaklardan kalori alın. Kahve içmeyin ve vücudun sulu kalması için suyu tercih edin. Dehidrasyon herkesi, özellikle de hamile kadınları tüketebilir.

Egzersiz, enerjiyi artırmanın harika bir yoludur. Bu spor salonunda nakavt egzersizi anlamına gelmez. Tempolu bir yürüyüşe çıkın ve Pilates veya yoga derslerini deneyin. Egzersizle ilgili harika olan şey, enerjinizi aktiviteye harcadıkça aslında artmasıdır. Aktif olmanın bir bonusu.

En önemlisi, kendinize karşı nazik olun. Bu sonsuza dek sürmeyecek ve eğer bu ilk bebekse, uyku uzak bir anı haline gelmeden önce şimdi alabileceğiniz tüm uykunun tadını çıkarın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir