Hamilelik ve Lupus Hastalığı: 7 Ciddi Riski Ve Komplikasyonları

Lupus hastalığı tanısı konulması durumunda gebe kalmayı planlıyorsanız, bazı endişeleriniz in olması çok normaldir. Bu yazımızda lupus hastalığının gebelik üzerindeki etkilerinden, risklerinden ve yol açabileceği komplikasyonlardan bahsedeceğiz.

Sistemik lupus eritematozus (SLE) hastalığından muzdarip çoğu kadın normal bir hamilelik dönemi geçirebilir ve sağlıklı bir bebek sahibi olabilir. Ancak, hamile kalmadan önce yeterli planlama yapılmış ve gerekli tıbbi yardım alınmış olmalıdır.

Lupus Ve Hamilelik

Hamile kalmak istediğinizde, lupus hastalığına dair komplikasyonların ve risklerin tam olarak farkında olmanız çok önemlidir. Hamile kalmak istiyorsanız, doktorunuz kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı üzerindeki sonuçları tahmin ederek sizleri bilgilendirecektir.

Geçmişte, lupus hastalığı olan kadınların hamile kalması tavsiye edilmezdi. Bu hastalığın hem anne hem de bebek için oluşturacağı risklerden dolayı böyle bir görüş vardı. Lupus hastalığı yüksek riskli bir gebeliğe neden olsa da, lupus hastalığı olan kadınlar günümüzde başarılı ve güvenli bir gebelik dönemi geçirmekteler.

Lupus Nedir?

Lupus; bağışıklık sisteminin sağlıklı dokulara ve organlara saldırdığı otoimmün bir hastalık olarak adlandırılır. Bu durum iltihaplanma ile sonuçlanır. Lupus hastalığının arkasında yatan olası nedenlere göz atalım:

 • Lupus hastalığının arkasında yatan neden tam olarak bilinmiyor olsa da, bazı genlerin bağışıklık sisteminin işleyişini etkileyerek bu hastalığa zemin hazırlayabileceği düşünülmektedir.
 • Bunun dışında, güneş ışığı, mononükleoz, viral enfeksiyonlar gibi diğer faktörlerin lupus hastalığına neden olabileceği görüşü vardır.
 • Bu faktörler lupus hastalığını tetiklemesine rağmen, her lupus hastası aynı faktörlerden etkilenmemektedir.

Lupus hastalığı hamile kamayı engeller mi?

Lupus hamile kalma yeteneğini etkilemez, ancak gebelikte komplikasyonlar artabilir. Lupus hastası olan kadınların hastalığı gebelikten önce kontrol altına alınırsa, risksiz bir hamilelik geçirebilirler.

Aksi takdirde, aşağıdaki risk faktörleri ile karşılaşabilirsiniz:

 1. Hipertansiyon hastalığından muzdarip olabilirsiniz ve idrarınızdaki protein içeriğinde artış olabilir.
 2. Bu durum düşük yapma riskini artırır.
 3. Erken doğum sancısı olabilir.
 4. Lupus hastalığı için kullanılan ilaçlar doğum kusurları riskini arttırabilir.
 5. Bebeğiniz düşük doğum ağırlığı ile doğabilir.
 6. Plasentada kan pıhtılaşması ile karşılaşılabilir. Kan pıhtıları plasentaya beslenme ve oksijen kaynağı ile karışır.
 7. Hamileliğin farklı dönemlerinde hastaneye yatırılmak zorunda kalabilirsiniz.

Tek bir test lupus hastalığı tanısı için yeterli olmayabilir ve genellikle teşhis etmek zordur. Lupus hastalığı tanısı konulduysa ve hamile kalmayı planlıyorsanız, doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almalısınız.

Bilmeniz Gerekenler:

 • Doktorlar, hamile kalınmadan önce lupus hastalığının son 6 aydaki durumuna bakarlar.
 • Yüksek riskli gebelik konusunda deneyimli bir kadın doğum uzmanı tercih edilmelidir.
 • Her ay tedavi ekibi ve doktorunuz ile düzenli olarak temas halinde olmanız gerekir.
 • Lupus aktivitesinde bir artış olup olmadığını tespit etmek için idrar ve kan testi içeren rutin taramalar yapılabilir.

Bugün bile, bazı doktorlar lupus hastalığı olan hamile kadınları yüksek riskli gebelik olarak kabul ederler. Bu yüzden hamilelik boyunca lupus komplikasyonları düzenli olarak takip edilmelidir. Lupus hastalığından muzdarip anneler, güvenli bir gebelik geçirmek için neler yaptıklarını aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımızla paylaşabilirler.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir