Hamilelik ve Koronavirüs (COVID-19): Belirtileri, Riskleri, Doğum ve Tedavisi

Anahtar noktaları:

 • Koronavirüs (COVID-19), soğuk algınlığı ve grip benzeri semptomlara neden olur.
 • Mevcut kanıtlar, hamile kadınlar ve bebekleri için riskin çok düşük olduğunu göstermektedir.
 • Hamileyseniz ve koronavirüs (COVID-19) konusunda endişeleriniz varsa, ebeniz, doktorunuz veya doğum uzmanınızla iletişime geçin.
 • El yıkama ve iyi hijyen sizi koronavirüsten (COVID-19) korumaya yardımcı olabilir.
 • Bilgilerinizi güvenilir kaynaklardan alın.

Koronavirüs (COVID-19) ve Gebelik Hakkında

Hamileyseniz, mevcut kanıtlar siz ve bebeğiniz için koronavirüs (COVID-19) riskinin çok düşük olduğunu göstermektedir.

Ancak hala koronavirüs (COVID-19) hakkında bilgi ediniyoruz. Hamile kadınlar, kendilerini ve bebeklerini nasıl etkilediğine dair daha fazla kanıt bulunana kadar riskli bir grup olarak kabul edilir.

Koronavirüs (COVID-19) salgını sırasında bebeğinize bakmanın en iyi yollarından biri kendinize bakmaya devam etmektir. Bunları deneyin:

 • Dinlenin, sağlıklı yiyecekler ye ve biraz fiziksel aktivite yapın.
 • Sevdikleriniz ile bağlantıda kalın.
 • İyi el yıkama ve hijyen sağlayın.
 • Sosyal mesafe kurallarına uyun.
 • Doğum öncesi randevularınızı takip edin.

Koronavirüs (COVID-19) pandemisi sırasında doğum öncesi randevularınızda ve testlerinizde değişiklikler olabilir. Doğum öncesi randevu programınızın nasıl etkilendiğini öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

Koronavirüs (COVID-19) Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Koronavirüs (COVID-19) sizi soğuk algınlığı ve grip benzeri semptomlarla hasta edebilir. Yaygın semptomlar şunları içerir:

 • Burun akıntısı, hapşırma, boğaz ağrısı, öksürük, ağrılar ve ağrılar dahil soğuk algınlığı veya grip gibi belirtiler
 • Yüksek ateş
 • Nefes almada zorluk
 • Yorgunluk

Belirtiler çok çabuk ortaya çıkabilir ve 2-5 gün sürebilir. Yorgunluk gibi semptomların iyileşmesi, hastalığın ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak birkaç hafta sürebilir.

Koronavirüs (COVID-19) belirtileri hamile kadınlar arasında farklılık gösterebilir. Bazı kadınlarda hiç belirti görülmeyebilir. COVID-19 alan çoğu kadının muhtemelen sadece hafif veya orta şiddette semptomları olacaktır.

Koronavirüs (COVID-19) için kuluçka süresi 1-14 gün olabilir. Bu, virüsün semptomlar ortaya çıkmadan 14 gün öncesine kadar insanlara bulaşabileceği anlamına gelir.

Hamileyseniz ve koronavirüs (COVID-19) semptomlarınız varsa ne yapmalısınız?

Hamileyseniz ve yukarıdaki koronavirüs belirtilerine sahipseniz veya koronavirüse (COVID-19) maruz kalmış olabileceğinizden endişeleniyorsanız, derhal doğum doktorunuzu veya aile doktorunuzu arayın.

Özel bir ilgiye ihtiyacınız olacak ve sağlık uzmanınız size bundan sonra ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir. Size verilen tavsiyelere uyduğunuzdan emin olun.

Hamile Kadınlar İçin Koronavirüs (COVID-19) Tedavisi ve Yönetimi

Şu anda koronavirüsün (COVID-19) daha hızlı ortadan kalkmasını sağlayacak spesifik bir tedavisi yoktur.

Hamileyseniz ve koronavirüs (COVID-19) teşhisi konulursa, doktorunuz veya başka bir sağlık profesyoneli size semptomları nasıl yöneteceğinizi söyleyecektir. Bu, ilaçlar ve çok miktarda sıvı ve dinlenme içerebilir.

Sağlık uzmanınız ayrıca başkalarını enfeksiyondan nasıl koruyacağınızı da söyleyecektir. Bu, belirtileriniz geçene kadar bir izolasyon dönemi içerebilir. Bu süre 1-2 hafta olabilir. Sağlık uzmanınız, ailenizdeki karantina nasıl başa çıkacağınız konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır.

Doğum ve Koronavirüs (COVID-19)

Koronavirüs (COVID-19) teşhisi konulduysa ve doğum yapacaksanız, ebeniz veya doktorunuz siz ve bebeğiniz için neyin en güvenli olacağı konusunda sizinle konuşacaktır.

Yeni doğmuş bebeğinizin doğumdan sonra sizden koronavirüs (COVID-19) kapma riski vardır. Sağlık uzmanları, doğum sırasında ve sonrasında herhangi bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığını görmek için bebeğinizi yakından izleyecektir.

Bakınız: Yenidoğan Bebeklerde Koronavirüs

Profesyoneller ayrıca yeni doğan bebeğinizin koronavirüs (COVID-19) kapma riskini nasıl azaltacağınız konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır. Bu, yeni doğmuş bebeğinizi tutarken dikkatli el yıkama ve kişisel hijyen önlemlerinin yanı sıra ziyaretçileri sınırlamak gibi ekstra önlemleri içerebilir.

Hamileyken Koronavirüs (COVID-19) Bulaşma Riski Nasıl Önlenir?

Hamileyseniz, koronavirüse (COVID-19) yakalanma riskinizi azaltma konusunda çok dikkatli olmak önemlidir. İyi kişisel hijyen, sizi koronavirüsten (COVID-19) korumaya ve yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Ellerinizi dikkatlice ve düzenli olarak yıkayın. En az 20 saniye sabun ve su kullanın. Sabununuz ve suyunuz yoksa el dezenfektanı kullanabilirsiniz.
 • Tuvalete gittikten sonra, yemeğe dokunmadan önce, dışarı çıktıktan sonra, hasta insanların yanında olduktan sonra ve öksürdükten, hapşırdıktan veya burnunuzu sildikten sonra ellerinizi yıkayın.
 • Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı bir mendille kapatın veya dirseğinize öksürün veya hapşırın. Kağıt mendil kullandıysanız, daha sonra çöp kutusuna koyun.
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
 • Mümkünse hapşıran veya öksüren herkesten en az 1,5-2 metre uzakta durun ve koronavirüs (COVID-19) olan kişilerle yakın temastan kaçının.
 • Sık dokunulan yüzeyleri ve nesneleri her gün normal bir ev deterjanı ve su kullanarak temizleyerek evinize girmiş olabilecek mikropları uzaklaştırın. Bu, masaları, tezgahları, ışık anahtarlarını, kapı kollarını ve dolap kulplarını içerir.
 • Sigara içmekten kaçının ve sigara dumanından uzak durun. Siz veya eşiniz sigara içiyorsanız, şimdi bırakmak için harika bir zaman.
 • Yurtdışı seyahatlerinden kaçının.

Kaynaklar:

 1. World Health Organization (2020). Coronavirus disease (COVID-19) outbreak. WHO. Retrieved 20 March 2020
 2. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (2020). Coronavirus (COVID-19) infection and pregnancy. London

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir