Hamilelik ve C Vitamini Kullanımı

Gebelikte C Vitamini Tüketimi

Hamilelikte c vitamini alınır mı? Hamilelikte c vitamini içilir mi? Hamilelikte vitamin kullanmak şart mı?

C vitamini, vücudunuzun depolayamayacağı, suda çözünen bir besindir. Bu nedenle, fetal büyüme ve gelişmeyi iyileştirmek için hamileliğiniz boyunca her gün taze bir kaynağa ihtiyacınız vardır. Üstelik bağışıklık sisteminin en iyi arkadaşı olduğu için sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Doğru miktarda C vitamini sağlıklı bir hamilelik için güvenlidir. Ancak mega dozlarda alınmaması akıllıca olacaktır.

Bu yazı, hamilelikte C vitamininin neden önemli olduğunu, ne kadar alınması gerektiğini, risk faktörlerini, eksikliğini ve daha fazlasını anlamanıza yardımcı olur.

Hamilelikte Ne Kadar C Vitamini Gerekir?

Önerilen günlük miktar (RDA) 19 yaş ve üzeri hamile kadınlar için 85 miligram (mg); 18 yaş ve altı kadınlar için 80 miligramdır.

Tıp Enstitüsü ve Ulusal Bilimler Akademisi’nin ABD Gıda ve Beslenme Kurulu’na göre, tolere edilebilir üst alım seviyesi (UI) 19 yaş ve üstü kadınlar için günde 2,000 mg’dır ve 18 yaş ve altı kadınlar için 1,800 miligramdır.

Hamileyken Neden C Vitaminine İhtiyacınız Var?

Hamile kaldıktan sonra vücutta doğru miktarda C vitamini (askorbik asit olarak da adlandırılır) bulundurmak gerekir. Aşağıdakiler için gereklidir:

  • Hamile annenin sağlığı
  • Fetüsün gelişimi
  • Anne ve bebekte herhangi bir kozmetik kusurun giderilmesi

C vitamininin antioksidan özelliği enfeksiyonlarla savaşır ve vücudunuzu toksinlerden ve her türlü hasardan korur.

Doku onarımına, yara iyileşmesine, kemik büyümesine ve onarımına ve sağlıklı bir cilde sahip olmasına yardımcı olur.

Kıkırdak, kemikler, tendonlar ve derinin bir bileşeni olan yapısal bir protein olan kolajen yapımında hayati öneme sahiptir.

Vücudun gıdalardaki demiri emmesine yardımcı olur (çoğunlukla vejetaryen kaynaklar). Demir, hemoglobin seviyelerini normal tutar ve sizi anemiden korur. Demir açısından zengin yiyecekler ve bir bardak portakal suyu mineralin daha iyi emilmesine yardımcı olur.

C vitamini, bağırsaklardaki demirin emilimini artırır. İkinci ve üçüncü trimesterde demir ihtiyacı artar ve bu nedenle beslenmenize C vitamini takviyesi yapmak, gereksinimleri karşılamanıza yardımcı olacaktır.

C vitamini diş etlerinin kanamasını önleyerek deri altı kanamaları azaltır.

C Vitamini, kolesterol birikimini durdurduğu ve toksik maddeleri ortadan kaldırdığı için varisli damarlarla başa çıkmanıza yardımcı olur.

Askorbik asit, fetüsün doğru gelişimine yardımcı olur. Bebeğin dokularının oluşumuna yardımcı olur. Plasentanın kan damarlarını güçlendirir. Böylece fetüse daha fazla oksijen sağlar ve plasenta dekolmanı riskini azaltır. Plasentanın yapışması C vitamini ile plasentanın yapışkanlığını artırarak engellenir.

Aynı zamanda kabızlık için mükemmel bir çare ve kolay bağırsak hareketleri için faydalıdır.

Cildin elastikiyetini artırarak çatlakları azaltır ve hamilelik sonrasında kaybolur.

100 Best Foods For Pregnancy kitabına göre, C Vitamini hem annenin hem de fetüsün tırnaklarına ve saçlarına fayda sağlıyor.

C vitamini, damar içi basıncı korur ve böylece hidrasyonun korunmasına yardımcı olur.

Bakınız: Hamilelikte Fazla C Vitamininin Yan Etkileri

Umarız bu makale hamilelik sırasında C vitamininin faydalarını anlamanıza yardımcı olur. Bu temel vitamin hakkında daha fazla şey biliyorsanız, aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

  • Hamilelikte C Vitamini Takviyesine İhtiyacınız Var Mı?
  • Gebelikte C Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?
  • Hamilelikte C Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir