Hamilelik ve Bağışıklık Sisteminiz Hakkında İpuçları

Hasta olmak hiç eğlenceli değil, özellikle de hamileyken. Hamilelik döneminde bağışıklık sisteminiz baskılanır ve normalden “daha düşük hızda” çalışır.

Bastırılmış bir bağışıklık sistemi iyi bir şey gibi görünmese de, aslında bebeğin rahminizde hayatta kalmasına yardımcı olur. Fetüs, bağışıklık sisteminiz tam hızda çalışıyorsa vücudunuzun yarı alerjik reaksiyon gösterebileceği yabancı bir nesne gibidir. Vücudunuz hamilelik sırasında savunmasını aşağıya çeker, böylece bebeğinize içinizdeki yabancı bir cisim olarak saldırmaz. Oldukça şaşırtıcı, değil mi?

Dezavantajı, bastırılmış bir bağışıklık sisteminin sizi çok yaygın olan soğuk algınlığı ve gribe karşı daha savunmasız hale getirmesidir. Bebeğiniz iyi durumdayken, soğuk algınlığı burun akıntısı, boğaz ağrısı ve şiddetli öksürük ile sizi kesinlikle rahatsız eder ve grip, ağrı ve titreme ile sert bir şekilde vurur.

Nezle ve kızarıklık için reçetesiz satılan ilaçlar, hamilelik bakımı doktorunuz tarafından özel olarak reçete edilmedikçe genellikle hamile kadınlar için önerilmediğinden, hamileyken hastalandığınızda semptomları hafifletmek için yapabileceğiniz bazı doğal şeyler şunlardır:

İyi beslen ve su iç. Hamilelik sırasında sağlıklı kalmanız ve su içmeniz önemlidir. Meyve ve sebzeler vücudunuza iyileşmek için doğru besinleri sağlar.

Ayrıca kesinlikle su için, ancak portakal suyu ve çay veya çorba suyu gibi berrak, kafeinsiz sıvılar da büyük besinsel faydalara sahiptir.

Doğum öncesi vitaminler. İhtiyacınız olan vitaminleri almanın doğal bir yolu, yediğiniz yiyeceklerdir. Çoğu meyve, brokoli, domates, dolmalık biber, ıspanak ve diğer sağlıklı yiyeceklerde C vitamini bulabilirsiniz. Doktorunuz ayrıca doğum öncesi vitaminleri günlük olarak almanızı tavsiye edebilir.

Dinlenme. İyi bir gece uykusunun gücünü küçümsemeyin. Vücudunuz başka bir insan yetiştirmek ve size zarar vermeye çalışan virüs ve bakterilerle savaşmak için çok çalışıyor. Bu çok fazla iş gerektirdiği için bolca uyuduğunuzdan emin olun.

Tuzlu Gargaralar ve Spreyler. Ilık tuzlu su çözeltisiyle gargara yapmak boğazınızdaki ağrı ve acıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Burun basıncının bir kısmını da soğuktan nemlendirmeye ve hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe ilaçlı spreylerden kaçının. Burun bantları geçitlerinizi açmanıza ve huzurlu bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabilir.

Nemlendirici. Kuru hava, üşüdüğünüzde iltihaplı sinüs boşlukları için acı verici ve rahatsız edici olabilir. Bu nedenle etrafınızdaki havayı sıcak ve nemli tutmak için bir nemlendiriciye yatırım yapın.

Belirtileriniz birkaç günden fazla sürerse, durumunuzu konuşmak için doktorunuzla bir randevu ayarlayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir