Hamilelik ve Antidepresanlar Hakkında Gerçekler

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji’ne (ACOG) göre, üreme çağındaki kadınlar en yüksek sayıda majör depresif bozukluğa sahip – aslında, her 10 kadından 1’i hamilelik ve / veya doğum sonrası depresyon sırasında bir tür depresyon yaşayacak.

Bu depresyonu tedavi etmek için doktorlar yıllarca antidepresanlar reçete ettiler.

Doğal olarak, çok sayıda hamile kadın bu ilaçların doğmamış çocukları üzerindeki etkilerinden endişe duymaktadır. Ancak uzmanlar bu endişeleri ele almakta yavaş davrandı.

En çok reçete edilen antidepresanlardan biri olan seçici serotonin geri alım inhibitörlerinin (SSRI’lar), kullanım aniden durdurulduğunda sıklıkla şiddetli yoksunluk semptomlarına neden olduğu bilinmektedir. Ancak son araştırmalar, bu ilaçları kullanmanın doğmamış çocuğa zarar verebileceğini göstermiştir. Maalesef halk bu riskler hakkında net bilgiye sahip değil.

Daha popüler SSRI’lardan bazıları Paxil, Zoloft, Prozac, Effexor, Lexapro ve diğerlerini içerir.

Hamilelik döneminde alınan ilaçlar plasentayı geçip bebeğin kan dolaşımına girebilir. İlacın sahip olduğu etki, ne olduğuna ve alındığı üç aylık döneme bağlıdır.

Hamile kadınların yeni doğanlar için bir SSRI’nin güvenli olup olmadığına karar vermesine yardımcı olmak için bazı ülkelerde, ilk çalışmalardan toplanan ve ilaç şirketleri tarafından sağlanan bilgilere dayalı olarak “Gebelikte Kullanım” derecelendirmeleri geliştirmiştir.

Hamile kadınlar tarafından SSRI kullanımıyla bağlantılı bazı doğum kusurları veya yaralanmalar şunları içerir:

  • Otizm
  • Serebral palsi
  • Yarık dudak ve / veya yarık damak
  • Kalp kusurları
  • Solunum zorluğu
  • Spina bifida

Araştırmacılar, çeşitli SSRI ilaçları ve bunların doğmamış çocuklar üzerindeki potansiyel etkileri hakkında her gün daha fazla şey öğreniyorlar. Birçoğu başlangıçta hasarın akciğer ve kalp ile sınırlı olduğuna inanıyordu. Ancak son araştırmalar daha zayıflatıcı etkilerin potansiyelini gösteriyor.

Hamilelik döneminde antidepresan alan kadınlar, yedikleri bir şeyin doğum kusuruna neden olabileceğini düşündüklerinde büyük bir suçluluk duygusu yaşarlar.

Herhangi bir ilacın bebeğe zarar verme potansiyeli varsa, hamile annelere tıbbi seçenekleri tartışabilmeleri ve kendi başlarına bir karar verme fırsatına sahip olmaları için önceden bilgilendirilmesi gerekir.

Tamamen aynı fikirdeyiz ve hamile annelere, antidepresan almaları gerektiğini düşündüklerinde çok dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz. Herhangi bir depresyonu nitelikli bir doğum uzmanı ile tartışın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.