Hamilelik ve Alkol Kullanımının Etkileri

Alkol ve hamileliğin birbirine karışmaması gerektiği yaygın bir görüştür. Ancak devreye giren biyolojik faktörler nelerdir? Bu kombinasyonu doğmamış bir çocuk için bu kadar tehlikeli kılan rahimde tam olarak ne olur?

Biyolojik Boyutlar ve Etki

Doğmamış çocuklar, beslenmelerini doğrudan annelerinden plasenta yoluyla alırlar. Plasenta, bebeğin hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu tüm hayat veren maddeler için kanal görevi gören göbek kordonu yoluyla doğrudan bebeğe bağlanır.

Bir anne alkol aldığında, kan dolaşımı yoluyla tüm vücudunda dolaşır. Alkol ayrıca doğrudan bebeğin kanına da karışır. Bunun nedeni, alkol parçacıklarının çok küçük olması ve plasentadaki küçük geçitlerden kolayca geçerek bebeğin kanındaki alkol içeriğinin anneninki ile aynı olmasına neden olmasıdır. Bu alkol bebeğin küçük vücudunda daha yoğun olduğu için, bebeğin hayati organlarının büyümesini ve gelişmesini durdurma potansiyeline sahiptir.

Alkol en sonunda annenin karaciğeri tarafından metabolize edilerek etkilerinin sona ermesine neden olur. Bununla birlikte, doğmamış bir çocuğun metabolize edici organlarının gelişimi tamamlanmadığı için, alkol bebeğin sisteminde kalır ve alkolün zararlı etkilerine uzun süre maruz kalmasına neden olur.

Alkolün Yan Etkileri

Anne karnındayken alkole maruz kalan çocukların olası doğum kusurlarının, yavaş gelişimin ve öğrenme sorunlarının ardındaki suçlu alkole uzun süre maruz kalmaktır. Bu sorunlar genellikle Fetal Alkol Sendromu (FAS) olarak adlandırılır ve bir çocuğun yaşamı boyunca engel olmaya devam edecektir. Bu, öğrenme güçlükleri ve depresyondan fiziksel bozukluklara ve nörolojik sorunlara kadar her şeyi içerir.

Ne yapabilirsiniz?

Doğum öncesi alkol maruziyetinin çoğu, bir kadın hamile olduğunun farkına varmadan önceki ilk haftalarda gerçekleşir. Bebeğinizi rahimdeyken alkole maruz bırakmış olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzla iletişime geçin.

Ne içtiğinize dikkat etmeye ek olarak, hamileyken ne yiyeceğinizi (ve ne yemeyeceğinizi) bilmek önemlidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir