Hamilelik Testi Rehberi: İlişkiden Kaç Gün Sonra Test Yapılır? Pozitif ve Negatif Anlamı

Evde Gebelik Testi Hakkında Her Şey

Gebe kalmaya mı çalışıyorsunuz veya korunmasız ilişkiye mi girdiniz? O zaman adet olmama veya adet gecikmesi varsa, soracağınız tek soru “Hamile miyim?” O halde evde hamilelik kitini satın almaya ve testi hemen yapmaya istekli olabilirsiniz. Ancak, doğru bir şekilde yapmazsanız evde hamilelik testi zor olabilir.

Bu yaz, hamilelik testi yapmak için en uygun zamanı ve kit üzerindeki farklı çizgilerin ne gösterdiğini bilmenize yardımcı olur.

Hamilelik Testi Nedir?

Gebelik testleri, idrarınızın insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormon içerip içermediğini göstermek için tasarlanmıştır. Bu hormon, uterus astarına döllenmiş yumurta implantlarından hemen sonra salınır ve her iki ila üç günde bir iki katına çıkar.

Bakınız: hCG Nedir?

Evde gebelik testi yapabilir veya doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz. Evde gebelik testi kitleri eczanelerde satılmaktadır. Testi evde yaparsanız, tüm talimatları doğru bir şekilde uyguladığınızdan emin olun.

Bununla birlikte, hamile olup olmadığını öğrenmek için doktora giderdeniz, kan örneğinizi test edecektir. Kan testleri idrar testlerinden daha doğrudur.

Hamilelik Testi İçin En Uygun Zaman Ne Zaman?

Gebelik testi ne zaman yapılmalı? Hamilelik testi ne zaman doğru sonuç verir?

Hala ne zaman hamilelik testi yapacağınızı merak ediyor musunuz? Aylık adet döngünüzü kaçırır kaçırmaz hamilelik testi yapabilirsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi, hamilelik kiti hamilelik sırasında üretilen hCG hormonunu tespit eder. Vücudunuz bu hormonu döneminizin sonundan önce bile üretiyor olabilir.

Ancak, adet gecikmesinden önceki günlerde evde gebelik testi yapmak için henüz çok erken. Size yanlış bir sonuç verebilir. Olumlu bir sonuç gösterse bile, kendiliğinden düşük nedeniyle hamileliğe dönüşmeyebilir.

Bu nedenle, adet gecikmesinden sonra bir süre bekleyin.

Hamilelik Testleri Ne Zaman Doğru Sonuç Verir?

Evde gebelik testleri, adet olmadıktan sonra ilk gününde ve sonrasında kullanıldığında %99 doğruluk oranına sahiptir. Hamilelik testi yapmak için günün en iyi zamanı, idrarın daha konsantre olduğu sabahtır.

Gebelik testini adet gördüğünüz ay çok erken yaparsanız, düzgün kullanmazsanız veya kit son kullanma tarihini geçtiyse sonuç doğru olmayabilir.

Evde hamilelik testinin doğruluğu aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

 • Talimatları nasıl takip ettiğiniz
 • Ne kadar zamanda hamilelik testi yaptığınız
 • Yumurtladığınızda ve implantın ne kadar sürdüğü

Bakınız: Kesin Gebelik Nasıl Belli Olur?

İdrar Tahlili İle Gebelik Tanısı

Bunlar evinizin veya ofisinizin rahatlığında ve ne zaman test edeceğinizle yapılabilir. En uygun ve özel test kitleridir. Cinsel açıdan aktifseniz, adet gecikmesinden bir hafta sonra idrar testi yapabilirsiniz.

Evde kullanılan test kitleri, en doğru sonuçlar için izlemeniz gereken talimatlarla birlikte gelir. Testi yaptıktan sonra, sonuçlara bağlı olarak aynısını doktorunuzla tartışabilirsiniz. Doktorunuz hamileliğinizin durumunu kontrol etmek için daha hassas testler yapacaktır.

Hamilelik testini yapınca ne kadar beklemeli?

Sonucu beş ile on dakika arasında okuyabilirsiniz. On dakika sonra fark ettiğiniz satırlar yanıltıcı olabilir ve bunları yok sayabilirsiniz. Ayrıca, beş dakikadan daha kısa bir süre okumak yanlış bir sonuç verecektir.

Bakınız: Hamileliği Onaylamak İçin Kan Testleri

Pozitif Gebelik Testi Nasıl Görünür?

Gebelik testi pozitif çıkarsa ne anlama geliyor?

Test sonucu pozitifse, testte zaten mevcut olan kontrol çizgisiyle birlikte ikinci bir çizgi göreceksiniz. Bu ikinci çizgi, idrar örneği şeritten geçtikten sonra görünecektir

Birkaç test iki ayrı pencereye sahip olacaktır ve eğer pozitif bir sonuçsa, çizgiler her iki pencerede de görünür. Diğer bazı kitler pozitif gebelik sonucu göstermek için çapraz bir tasarıma sahiptir.

Bazı durumlarda, hamile olmayabilirsiniz, ancak yine de pozitif bir sonuç gösterin. Bu, aşağıdaki nedenlerden dolayı gerçekleşecek yanlış gebelik testi pozitif bir sonuç olarak adlandırılır:

 • İdrarınız kan veya protein içerebilir.
 • Antikonvülsanlar, sakinleştiriciler ve hipnotikler gibi ilaçları kullanıyorsanız.
 • hCG, LH (luteinize edici hormon) pik zamanınızda hipofizden salınabilir.
 • Erken hamilelik oranlarının yüksek olması, bir sonraki adet döneminden önce bile düşük olacaktır. Testi çok erken yapmak yanlış hamileliği tespit edebilir.
 • Perimenopozal dönemlerinde kadınlarda yüksek hCG hormon seviyeleri olacaktır.
 • İnfertilite tedavisi gören hastalar, son hCG tedavisinden sonraki on gün içinde test yaparlarsa yanlış pozitif sonuç gösterebilirler

Negatif Gebelik Testi Nasıl Görünür?

Gebelik testi negatif çıkarsa ne anlama geliyor?

Test sonucu negatifse, kit sadece kontrol çizgisini görüntüler ve başka bir şey göstermez. Bir hafta sonra tekrar kontrol etmek için tekrar test edebilirsiniz.

Bazı durumlarda, olumsuz bir sonuç aldıktan sonra bile hamile olabilirsiniz. Bu, aşağıdaki nedenlerden dolayı gerçekleşecek yanlış negatif bir sonuç olarak adlandırılır:

 • Test kiti son kullanma tarihini geçtiyse.
 • Talimatları doğru şekilde takip etmediyseniz.
 • İdrar örneği uzun bir süredir duruyorsa, yani 30 dakika veya daha uzun bir süredir yanlış negatif sonuç verebilir.
 • Yeterli hCG üretilmediğinde çok erken bir aşamada test yaparsanız.
 • Testten hemen önce çok miktarda sıvı aldıysanız idrarınız çok seyreltilir.
 • Antihistaminikler ve diüretikler gibi herhangi bir ilaç kullanıyorsanız.

Hamilelik Testinde Soluk Bir Çizgi Ne Anlama Geliyor?

Bazen test sonucu, idrar örneğinde düşük bir hCG hormonu sayısını gösteren soluk bir çizgi gösterir. Hattın daha zayıf olmasının nedeni, hamileliğin erken döneminde hormon konsantrasyonunun çok düşük olmasıdır. Öte yandan, hamileliğiniz daha yüksek bir hormon konsantrasyonu için yeterince ilerlediyse, çizgi daha koyu olabilir.

Evde hamilelik testi yapmak, hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en uygun yoludur. Gizli bir şekilde test edebilir ve birkaç dakika içinde sonuç alabilirsiniz. Ancak, bazen yanlış sonuçlar da alınabilir, hata payı vardır.

Aksine, kan testleri doğrudur, ancak zahmetlidir. Bir randevu almanız ve bir doktora gitmeniz, kan örneklerinizi vermeniz ve ardından sonucu beklemeniz gerekir. Bu nedenle, hangisinin sizin için en iyi olduğuna karar vermek sizin seçiminizdir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir