Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı? (Kanda & İdrarda)

Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en hızlı yolu, evde yapılan gebelik testlerinden almaktır. Hamile kalmak isteyen ve hamile kaldığını düşünen bayanların aklına takılan sorulardan biri; “Ne zaman hamilelik testi yapılmalı?” olur. Yazımızın devamında bu sorunuzun yanıtını detaylı olarak bulabilirsiniz.

Adet gecikmesi sonrası veya korunmasız bir ilişkiden sonra hamilelik şüphesini gidermek için ilk defa gebelik testi almayı düşünüyor olabilirsiniz. Zaten bebek sahibi olmak istiyorsanız, adet gecikmesi ve diğer hamilelik belirtilerini gözlemledikten sonra, evde gebelik testi yapmanız yeterli olabilir.

Evde yapılan gebelik testleri farklılık gösterebilir. Bu nedenle gebelik testini ne zaman yapmanız gerektiği, bu test kitinin türüne bağlıdır.

Evde yapılan gebelik testlerinin neredeyse hepsi, vücudunuzdaki hamilelik hormonu olarak bilinen HCG hormonu seviyelerini tespit eder. Evde yapılan gebelik testinin doğru sonuç vermesi için, bu hormonun miktarını tespit etmesi gerekir. Bazı gebelik testleri markasına göre daha az duyarlı olabilir ve HCG düzeyleri yükselmeden doğru sonuç vermeyebilir.

Bazı gebelik testleri adet gününden dört gün önce HCG seviyesini tespit edebilir. Gebelik testi üzerinde yer alan etiketi dikkatli okuyarak, hassasiyeti hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer adetiniz birkaç hafta geciktiyse, gebelik testinin doğru sonuç vermesi daha muhtemeldir. Yumurtlamadan iki hafta sonra da, doğru sonuç alma şansınız yüksek olacaktır.

Bir embriyonun başarıyla rahim yoluna yerleşmesi 6 ila 12 gün sürer. Sonrasında vücudunuz HCG hormonu üretmeye başlar.  Yumurta başarıyla rahim duvarına yerleştikten ilk birkaç hafta içinde HCG miktarında artış olur. Her 48 saat ila 72 saat sürede HCG hormonu seviyeleri iki katına çıkar. Artık gebelik testi veya kan testi sonrasında vücudunuzda HCG hormonu tespiti daha kolay olacaktır.

Hamile kaldıysanız, döllenmeden sonra 7 ila 10 gün içindeki hamilelik belirtilerini gözlemlemeniz mümkündür. Döllenmeden bir ya da iki hafta sonra evde yapılan gebelik testlerinden alabilirsiniz.

1. idrar Testi:

Hamilelik hormonları varlığını tespit etmek için idrar örneği kullanılarak evde yapılan gebelik testi kitlerinden kullanabilirsiniz. Eğer adet gecikmesi olduysa ve korunmasız ilişkiye girdiyseniz, adet gecikmesinden ilk bir ya da iki hafta sonra evde yapılan idrar testini kullanabilirsiniz.

2. Kan Testi:

En yakın sağlık merkezinde yapılacak kan tahlili ile hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Kan testleri ile idrar testinden daha erken gebeliğinizi teyit etmeniz mümkün olacaktır. Ovulasyondan (yumurtlama) altı ile sekiz gün sonra kan testi yaptırarak hamile kalıp kalmadığınızı öğrenmeniz mümkündür.

Gebe kalıp kalmadığınızı en erken sürede öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Adet gecikmesi olduktan 10 ila 12 gün sonra gebelik testi yaparak daha doğru sonuç alabilirsiniz.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi deneyimlerinizi, görüş ve önerilerinizi okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir