Hamilelik Testi Buharlaşma Hattı Nedir ve Nasıl Görünür?

Gebelik Testinde Buharlaşma Çizgisi Nedir?

Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

Gebelik testi buharlaşma hattı nedir? Evde gebelik testi kitindeki iki renkli çizgi hamile olduğunuzu gösterir ve tek renkli çizgi hamile olmadığınızı gösterir. Bazen, ayrılan süreden sonra şerit üzerinde ince ve neredeyse renksiz bir çizgi belirir. Bu hatta buharlaşma hattı denir ve farklı şeyler ifade edebilir.

Bu yazıda , bir buharlaşma hattının ne olduğunu, neden göründüğünü, soluk bir çizgiden nasıl farklı olduğunu ve nasıl önleneceğini açıklıyor.

Hamilelik Testinde Buharlaşma Hattı Nedir?

Buharlaşma hattı, pozitif bir gebelik testi sonucunu taklit eden hafif bir çizgidir. İkinci bir çizgi olarak görünür, ancak hamile olduğunuzu göstermez. Bu çizgi, öngörülen süreden sonra sonucu kontrol ettiğinizde veya testi yanlış yaptığınızda görünür

Sonuç negatif olduğunda veya test hamileliğinizde çok erken alınırsa, bir buharlaşma çizgisinin ortaya çıkması muhtemeldir. Size ‘yanlış pozitif’ bir sonuç verir.

Buharlaşma Hattı Nasıl Oluşur?

Test içindeki idrar kurumaya veya buharlaşmaya başladığında bir buharlaşma hattı oluşur. Renksiz çizgi genellikle belirli idrar örneğinin bileşimi sonucunda gelişir ve kitin markasından bağımsız olarak görünebilir.

Bakınız: HCG İnsan Koryonik Gonadotropin Nedir?

Buharlaşma Hatları Ne Kadar Yaygındır?

Buharlaşma hatları hamilelik testleri sırasında oldukça sık görünebilir ve görünümleri idrarınızın kimyasal bileşimine bağlı olabilir. Sonuçlardan emin olmadığınızda başka bir tane evde hamilelik testi yapmayı düşünün.

Hamilelik Test Kitinde Buharlaşma Hattını Nasıl Belirlersiniz?

Hamilelik testi kitlerinin kullanımı uygundur ve talimatlarla birlikte gelir. Prosedür basit olduğundan, talimatları okumadan kullanmak için cazip hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, talimatları okumalı ve doğru şekilde takip etmelisiniz. Çünkü küçük değişiklikler bile sonucu etkileyebilir.

Bir test sonucunun gebelik testleri çeşitlerine bağlı olarak gösterilmesi iki ila beş dakika sürebilir. İdrar tamamen kurumadan önce reaksiyon süresi içinde sonuçları okumalısınız. Reaksiyon süresinin ötesinde okursanız yanlış pozitif sonuçlar alabilirsiniz.

Buharlaşma Hattı ve Soluk Pozitif Çizgi Arasındaki Fark

  • Gösterim süresi Öngörülen sürenin ötesinde herhangi bir zamanda görünür — Öngörülen süre içinde iki dakika, beş dakika veya ötesi görünebilir (markanın önerisine bağlıdır).
  • Kalınlık Kontrol hattından daha ince Kontrol hattınınki ile aynı kalınlık.
  • Renk Genellikle renksizdir ve algılanamayabilir. Renk kontrol hattına benzer.

Hamilelik Testlerinde Buharlaşma Hatları Hangi Renktedir?

Buharlaşma hatları genellikle renksizdir. Ancak, bazı çizgiler açık pembe veya açık mavi görünebilir. Kontrol hattından daha hafiftirler ve bazen grimsi görünebilirler.

Hamilelik Testinde Buharlaşma Hattı Nasıl Önlenir?

Test kitinin daha uzun süre kalmasına izin verirseniz, bir buharlaşma hattı ile pozitif bir sonuç arasında ayrım yapmakta zorlanabilirsiniz. Testi öngörülen süre içinde tekrarlamalısınız. Hamilelik testindeki zayıf bir çizginin her zaman bir buharlaşma çizgisini göstermeyebileceğini bilin.

Bazen, implantasyondan hemen sonra testi alırsanız hafif bir pozitif sonuç ortaya çıkabilir. Çünkü hCG seviyeleri bu fazın etrafında düşüktür. Testi idrarın seyreltildiği günün ilerleyen saatlerinde de yaparsanız görünebilir.

Başka Ne Gebelik Testinde Belirsiz Çizgiye Neden Olabilir?

Aşağıdaki nedenlerden dolayı evde yapılan hamilelik testinde anlaşılması zor soluk hafif bir çizgi görünebilir:

  • Düşük hCG konsantrasyonlu seyreltilmiş idrar örneği
  • Testi çok erken yapmak
  • Pozitif çizgi vermek için yeterli hCG’nin olmadığı durumlarda kimyasal gebelik riski

Gebelik Testinde Buharlaşma Hattı Görürseniz Ne Yapmalısınız?

Buharlaşma hattı hiçbir şey ifade etmez ve onu görmezden gelebilirsiniz. İdrarın buharlaşmasının bir sonucudur ve pozitif olabileceğini düşünüyorsanız, başka bir hamilelik testi yapabilirsiniz. hCG seviyelerinin 48 saatte bir ikiye katlandığı bilinmektedir. Bu nedenle, pozitif test çizgisi seviyeler arttıkça daha koyu görünebilir.

Sonuçları daha ileri doğrulayıcı testlerle doğrulamak için bir tıp doktoruna danışmak her zaman iyi bir fikirdir.

Buharlaşma Hatları Ne Kadar Sürede Ortaya Çıkar?

Çizgi markanın belirttiği süre içinde ortaya çıkarsa, hamilelik testi pozitif olabilir. İkinci çizgi bu sürenin ötesinde görünürse, bir buharlaşma hattı olabilir.

Pembe Boya Testlerinde Buharlaşma Hatları Var Mı?

Test şeritlerindeki boya renginden bağımsız olarak, test doğru şekilde yapılmazsa buharlaşma hatları oluşabilir

Evde hamilelik testi kiti kullanmak hamile olup olmadığınızı bilmenin kullanışlı bir yoludur. Bununla birlikte, doğru bir sonuç için testi tam olarak önerildiği gibi yapmalısınız. Sonuçtan emin değilseniz, bekleyin ve ardından testi tekrarlayın. Bir jinekoloğa danışmak ve kanınızı ve idrarınızı test etmek size doğru bir sonuç verebilir.

Kaynaklar:

  1. When is the best time to take pregnancy test; The Ohio State University Wexner Medical Center
  2. Pregnancy Test Instructions; UNC School Of Medicine

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.