Hamilelik Sonrası Artrit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğum sonrası eklem ağrıları mı yaşıyorsunuz? Eklem ağrıları daha da rahatsız edici bir hale mi geldi? Öyleyse, bu yazımızda doğum sonrası eklem ağrılarının bir nedeni olan artrit hastalığı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Artrit Nedir?

Artrit genellikle eklem ağrısı olarak tanımlanan bir terimdir. Eklem iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Bu iltihap vücut tarafından üretilir ve eklem ağrılarına yol açar. Bu hastalık sadece tıbbi bir duruma işaret etmiyor. Artrit, kemik ağrılarına neden olan ve bağ dokularını da etkileyen veya romatizmal ağrıları da ifade eder.

Artrit hastalığının en tipik belirtileri vücudun bazı kısımlarında görülen eklem ağrılarıdır. Artrit belirtileri zamanla gelişebilir ve daha kötü bir hal alabilir. Artrit hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyebilir.

Artrit hastalığının en yaygın görülen türleri şunlardır:

  1. Osteoartrit (kireçlenme)
  2. Romatoid artrit
  3. Fibromiyalji
  4. Lupus
  5. Gut

Hamilelik Sonrası Artrit Nedenleri

Doğum sonrasında ortaya çıkan artrit hastalığının yaygın nedenleri şunlardır:

  • Gebelik öncesinde artrit olan kadınlarda gebelik boyunca belirtilerde iyileşme gözlenebilir. Ancak, artrit belirtileri doğumdan sonra şiddetlenmektedir.
  • Hamilelik sonrası, bağışıklık sistemi aşırı aktif hale gelebilir. Bu durum romatoid artrit gibi otoimmün hastalıkların riskini artırabilir. Hiperaktif bağışıklık sistemi nedeniyle vücutta alerji ve iltihaplanma tetiklenebilir. İltihaplı kemik ve dokular daha fazla hasara neden olabilir.

Hamilelik Sonrası Artrit Tedavisi

Artrit her yaştan insanda ortaya çıkabilir. Özellikle hamilelik sonrası kadınlarda artrit daha sık görülür. Hamilelerde romatoid artrit daha yaygındır. Doğum sonrası artrit (eklem iltihaplanması) hastalığından muzdarip kadınlar vücudun hamilelik sonrasında kendini iyileştirmesi sürecinde daha zayıf düşebilirler. Hamilelik sonrası artrit hastalığını kontrol altına alabilmek için aşağıda yer alan önlemleri alabilirsiniz.

  • Artrit hastalığının belirti türlerinden muzdarip olan kadınların doktor tavsiyesine uymaları çok önemlidir. Doktorunuz doğum sonrası artrit semptomlarını yönetmeniz için sizlere bazı tavsiyeler verecektir.  Artrit tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar bebek emziren anneler için güvenli olmayacağından doktorunuzun önerilerine önem verin.
  • Doğum sonrası diyet için doktorunuza danışın. Artrit semptomlarını hafifletmek için, kadınlar daha fazla meyve, sebze ve daha az doymuş yağ tüketmeliler. Kahve içmeyin ve doktorunuzun önermediği bazı gıdaları beslenme programınızdan çıkarın. Böylelikle artrit semptomlarında rahatlama sağlayabilirsiniz.
  • Obezite, diyabet ya da hipertansiyon hastalıklarından muzdarip insanlarda artrit hastalığının gelişme riski vardır. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız, ideal kiloda hamile kalmanız oldukça önemlidir. Doğumdan sonra da sağlıklı kilo vermek için doktorunuza ve diyetisyene danışabilirsiniz. Aşırı kilonun artrit semptomlarını kötüleştirebileceğini unutmayın

Hamilelik sonrası artrit hastalığından muzdarip olan kadınlar, doğumdan sonra yaşanan hormonal değişiklikler ile son derece stresli olabilirler ve aynı zamanda yeni doğan bakımının sorumluluğunu almak da eklem ağrılarının şiddetlenmesi ile birlikte sizlere stres verebilir. Sağlıklı bir diyet iyileşme hızını artırır ve doğum sonrası artrit tehdidini azaltmaya yardımcı olabilir.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle hamilelik sonrası artrit deneyimlerini ve tavsiyelerinizi paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir