Hamilelik Öncesi Gestasyonel Diyabet Önlenir Mi?

Hamileliğin yaklaşık 5. ayında gebelik diyabeti olup olmadığını kontrol eden korkunç glikoz testinden hoşlanan çok fazla hamile kadın yoktur. Hoş olmayan bir test olmasının yanı sıra, kadınlar genellikle hamileliğinin geri kalanında gebelik diyabeti ile uğraşmak zorunda kalabilecekleri konusunda endişe duyarlar ve çoğu bunu yapar.

Ancak BMJ’nin son sayısında yayınlanan yeni bir çalışma, hamilelikten önce sağlıklı bir yaşam tarzının, bir kadının hamileliği sırasında gestasyonel diyabet geliştirme riskini büyük ölçüde azalttığını gösteriyor.

4 Sağlıklı Yaşam Faktörü

Yurtdışında Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsani Gelişme Enstitüsü’nden araştırmacı Dr. Cuilin Zhang başkanlığındaki çalışma, ünlü Hemşireler II Sağlık Çalışmasından elde edilen verileri analiz etti. Özellikle 1989 ile 2001 yılları arasında doğum yapmış olan 14.437’den fazla kadından elde edilen verilere baktı. Araştırmacılar, yaşam tarzı faktörlerinin bir kadının gebelik diyabeti olasılığını etkileyip etkilemediğini inceliyorlardı.

Çalışma, hamilelikten önce dört sağlıklı yaşam tarzı faktörüne sahip kadınların hamilelik döneminde gestasyonel diyabet geliştirme olasılığının %83 daha az olduğunu buldu. Bu dört faktör şunlardı:

1) Sigara İçmemek

2) İyi Beslenmek

Sağlıklı beslenmek, yüksek miktarda sebze, meyve, kuruyemiş ve tam tahılların yanı sıra çoklu doymamış yağ asitleri ve omega3 yağ asitleri alımı olarak tanımlandı. Bu beslenme ayrıca daha düşük kırmızı ve işlenmiş et, şekerli içecekler, trans yağ ve sodyum alımına sahipti.

3) Sağlıklı Vücut Ağırlığına Sahip Olmak

25 veya daha düşük bir VKİ, bir kadının gebelik diyabeti riskini azaltmada en büyük etkiye sahipti.

4) Düzenli Egzersiz

Düzenli egzersiz, haftada en az 150 dakika orta ve şiddetli fiziksel aktivite olarak tanımlandı.

Hamilelikten önce sadece bir sağlıklı yaşam tarzı faktörüne sahip olmak, gebelik diyabeti riskini düşürdü. Ancak faktörlerin bir kombinasyonuna sahip olmak, riskte daha da büyük bir azalmaya neden oldu.

Gebelik Diyabeti Riskleri

Kontrol altına alınmayan gestasyonel diyabetli kadınlar, aşağıdakiler dahil olmak üzere, doğum sırasında ve doğum sırasında komplikasyonlar açısından çok daha yüksek risk altındadır:

  • Bebekte yüksek doğum ağırlığı ve hipoglisemi
  • Sezaryen doğum
  • Erken doğum
  • Annede yüksek tansiyon (preeklampsi)

Gebelik diyabeti olan kadınların doğumdan beş ila on yıl sonra tip 2 diyabet gelişme olasılığı da yedi kat daha fazladır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir