Hamilelik Korkusu Nasıl Yenilir? Tokophobia

Hamilelik sırasında bayanların yaşadıkları korku ve fobiler aslında oldukça yaygın bir durumdur. Bu makalemizde, hamilelik korkularınızın üstesinden gelebilmeniz için bazı ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Tokophobia Nedir?

Tokophobia” terimi tıp literatüründe hamilelik döneminde yaşanan korkular için kullanılır. Bazı kadınlar hamilelik haberini aldıktan sonra oluşan psikolojik bir sorundur. Bu korku ve endişeler genellikle ilk kez anne olacak bayanlarda görülse de, ikinci ya da üçüncü kez gebe kalan bayanlar da hamilelik korkusu yaşayabilir. Hamilelik korkusu, aslında ciddi bir psikolojik sorundur. Bazı bayanlar bu korkular nedeniyle kürtaj kararı bile alabilirler.

Hamilelik Korkusunun Nedenleri Nelerdir?

Bebek beklediğini öğrenen anne adaylarının hamilelik korkusu yaşamalarını tetikleyen pek çok faktör vardır. Hamilelik korkusunun en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Doğum ağrısı ve sancısı endişesi
 • Eş veya ebeveynlerin duygusal destek vermemesi
 • Daha önce yaşanan ölü doğum veya düşük gibi tecrübeler
 • Yakın arkadaş veya akrabaların yaşadıkları travmalar ya da kötü gebelik anıları

Hamilelik Korkusu (Tokophobia) Belirtileri Nelerdir?

Gebe olan birçok kadın kendini yalnız hissedebilir. Bu psikoloji nedeniyle kendi hayatlarını ve çocuklarının hayatını büyük tehlikeye atabilirler. Onları bu durumdan kurtarmak ve hamilelik korkularını bastırmak için eş ve ailelerinin sürekli destek vermesi ve konuşacak yakın dostlarının olması gerekir. Aşağıda yer alan hamilelik korkusu belirtilerinden bir ya da daha fazlası hamile bayanlarda görülebilir. Bu belirtiler şöyledir:

 • Aşırı terleme
 • Kusma
 • Solunum güçlüğü
 • Ağız kuruluğu
 • Duygusal boşluk
 • Bol bol titreme
 • Yüksek kalp çarpıntısı
 • Sakin düşünememe
 • Ölüm korkusu
 • Panik atak

Hamilelik Korkusunu Yenmenin Yolları

Anne adayının sağlığı bebeği de etkiler. Sağlıklı bir gebelik süreci için anne adayı daha pozitif olmalı ve bebeği için korkularını aşmalıdır. Hamilelikte kendi iç çatışmanızdan kurtulmak ve korkularınızdan arınmak için uzman biri ile görüşebilir ve profesyonel yardım alabilirsiniz. Hamilelik korkusunu yenmenin çeşitli yolları vardır. Bayanların ortak hamilelik korkuları ve bu korkuları nasıl çözecekleri aşağıda yer almaktadır.

1. Sağlıklı Bir Bebek Olmayabilir

Düşük veya ölü doğum riskini düşünen bayanların yanı sıra sakat doğan bebekleri duyan anne adayları da hamilelikten korkmaya başlayabilirler. Bu korkunuzu yenmek için öncelikle doktorunuzla konuşmalısınız. Doktorunuz muayenesinde ultrason veya AFP testi ile bebeğin gelişimini kontrol ederek, anne karnındaki bebeğin sağlıklı ve normal olduğuna emin olmanıza yardımcı olabilir. Bu endişe ve korkunuzu doktor muayenesinden geçerek ortadan kaldırabilirsiniz.

2. Şiddetli Ağrı ve Kasılmalar

Anne adayı olduğunu öğrenen bayanlar, çevrelerinden duydukları bazı şeyleri ciddiye alarak hamilelik korkusu oluşturabilirler. Genelde arkadaş ve akraba çevresinde doğum yapan bayanlar hamileliğin zorluklarından ve çektikleri doğum ağrılarından bahsederler. Tüm bunları bilinçaltınıza atarak hamilelik korkunuz ortaya çıkabilir. Hamilelikte görülen ağrı ve kasılmalar için doktorunuz sizlere gerekli öneriler sunacaktır. Doğum korkusu olan bayanlar, doğumda yaşayacakları ağrı ve kasılmalar için doktorlarıyla sezeryan konusunda da görüşebilirler. Ancak önerilen en sağlıklı doğumun normal doğum olduğunu sizlere hatırlatmak isteriz.

3. İyi Bir Anne Olamama Korkusu

Genelde hamile bayanlar kendi anneleri ile geçmişte sevgi dolu bir bağ kuramadılarsa, kendileri de evlatları için iyi bir anne olamayacaklarını düşünebilirler. Eğer çocuğunuza iyi bakamamaktan ve onu mutlu yetiştirememekten endişe duyuyorsanız, günümüzde annelik hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz çeşitli kaynak mevcuttur. Tam donanımlı bir anne haline gelebilmek için sizler de ebeveynlik üzerine olan web sitelerini araştırabilir veya kitaplar okuyabilirsiniz. Bu korkuyu gidermek için psikolog ile de görüşebilir ve kendinize güveninizi yerinize getirebilirsiniz.

4. Sürpriz Hamilelik

Bu durum genelde çok nadir görülür ve gazetelerde de çok az rastladığımız bir haberdir. 9 ay boyunca hiçbir belirti olmadan bir anda sancıların başlaması ile hamile olduğunu öğrenen bayanlar, korku yaşayabilirler. Ancak dediğimiz gibi bu durumun görülmesi çok düşük orandır. Belki menopozun erken evrelerinde bayanlar menopozdan dolayı karınlarının şiştiklerini ve adetten kesildiklerini düşünebilirler ve hamileliğe ihtimal vermezler.

Doğum yapmak gerçekten de zor bir süreçtir. Ancak bebeğinizi kucağınıza aldığınız ilk andan itibaren aranızda kurulacak bağ sizleri tüm bu endişelerden kurtaracaktır. Hamilelik döneminde korkularınızı yenmek için dostlarınızla daha sık görüşün ve dertleşin. Gerektiğinde uzman desteği alın ve doktorunuza aklınızın takıldığı her şeyi sorun. İçinize kapanmayın. Bol bol dinlenin ve sağlıklı gıdalarla beslenin. Bebeğiniz ve kendi sağlığınız için hamilelikte kendinize çok iyi bakın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir