Hamilelik Hesaplama: Doğum Tarihi Hesaplama

Yumurtlama hesaplama

Son adetin ilk gününü girin

Ortalama adet süresi (gün olarak), Ortalama adet aralığı için standart 28 gündür. Sapmaları lütfen buraya girin:

Doğum Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bebeğin doğum tarihi, son adet dönemi ve diğeri de gebe kalma tarihi kullanılarak iki yöntemle hesaplanan tahmini doğum tarihidir.

LMP Yöntemi: LMP yöntemini kullanarak, son adet döneminizin ilk gününe 40 hafta ekleyerek son tarihi hesaplayabilirsiniz. ör. (Doğum Tarihi = LMP * + 280 gün)

* LMP – Son adet döneminin ilk günü.

Gebelik Tarihi Yöntemi: Bu yöntem, bir çocuğu gebe bıraktığınız tarihe dayanmaktadır; bu kadının yumurtlama tarihini takip etmesi ve gebe kalma tarihini tahmin etmesi gerekir. Bu yöntemin son doğum tarihi gebe kalma tarihinden itibaren 38 haftadır.

Gebe Kalma Tarihi Hesaplayıcı

Gebe kalma tarihini izlemek zordur ve bu nedenle LMP yöntemi tahmini doğum tarihini hesaplamak için daha uygun olabilir. Gerçek doğum tarihi, hamilelikle ilgili diğer birçok faktör nedeniyle aynı veya farklı olabilir.

Gebelik Hesaplama Nedir ve Doğum Tarihinizi Nasıl Hesaplar?

Gebelik hesap makinesi bebeğinizin doğum tarihini belirler. Büyük güne hazırlanmanıza yardımcı olacak yaklaşık bir tarih verir.

Son adet tarihinizin ilk gününü ve hamilelik hesaplayıcıdaki döngünüzün ortalama uzunluğunu girerek doğum tarihi hesaplayabilirsiniz. Doğum tarihi, 280 gün, yani, son regldöneminizin ilk gününe (28 günlük bir döngü ise) 40 hafta eklenerek hesaplanır. Adet dönemi ve yumurtlama gebeliğin ilk iki haftasıdır. Bu yöntem Dr. Nagele kuralı olarak bilinir.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplama

Gebelik Tarihi Hesaplayıcısını Kullanarak Bebeğin Doğum Tarihini Nasıl Tahmin Edersiniz?

Yumurtlama sürecinizi takip ediyorsanız ve döllenme tarihini biliyorsanız, doğum tarihini gebe kalma tarihine göre tahmin edebilirsiniz. Bu durumda tahmini doğum tarihi, gebe kalma tarihinden itibaren 38 hafta (266 gün) olacaktır. Sadece birkaç kadın yumurtlama günlerini doğru bir şekilde izleyebilir ve ne zaman gebe kaldıklarını tahmin edebilir. Ancak, ilişkinin aynı gününde hamile kalamayacağınız için hesaplamalar yanlış olabilir. Sperm beş güne kadar ve yumurta bırakıldıktan sonra 24 saate kadar yaşayabilir. Kısacası, hamile kalabileceğiniz sadece altı günlük verimli bir zaman aralığı var.

İn vitro fertilizasyon (tüp bebek) durumunda, gebe kalma tarihi kesin olacaktır.

Gebe Kalma Tarihi Nedir?

Gebe kalma yumurtlamadan sonra, sperm yumurta ile buluştuğunda ortaya çıkar. Örneğin, ayın 5’inde cinsel ilişkiye girdiyseniz ve ayın 8’ine kadar yumurtlamadıysanız, gebe kalma 8’inden sonra veya hemen sonrasında gerçekleşecektir. 28 günlük bir regl döngünüz varsa, LMP’nizin ilk gününden sonraki 11 ila 21 gün arasında bir gebe kalma olasılığı oluştuğu bilinmektedir. Çoğumuz gebe kalma tarihini bilmediğimiz için, LMP yöntemine göre bir tahmin olarak alınır.

EDD (Tahmini Doğum Tarihi) Nedir?

Tahmini doğum tarihi (EDD), kendiliğinden ortaya çıkan doğum eylemi için en iyi tahmindir. Doğum tarihiniz LMP’nizin ilk gününe 280 gün (yani dokuz ay ve yedi gün) eklenerek tahmin edilir.

Kaç Haftalık Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Ne zaman yumurtladığınızı ve gebe kaldığınızı belirlemenin kesin bir yolu yoktur. Bu nedenle, sağlık çalışanları son adet dönemini dikkate alarak hamileliğin kaç haftalık veya aylık olduğunu verir.

Bu hesaplamayla hamilelik haftalarınızı bilmek için, son regl döneminizin ilk gününü hatırlayın. Bu hamileliğin birinci günü olarak sayılır. 28 günlük bir adet döneminiz varsa ve adetlerinizi beklenen tarihte olmadığını tespit ederseniz, dört haftalık hamile olarak kabul edilirsiniz.

Bazı kadınlar hamilelik haftalarını yumurtlama gününden itibaren hesaplamayı tercih ederler. Bu, LMP’nizin ilk gününden yaklaşık iki hafta sonra olan tahmini doğum tarihi olacaktır. Bu durumda, iki haftalık hamile olduğunuz bilinir ve regl dönemleriniz olabilir.

Gebelik Trimesterleri Bölümü:

Trimester Süreleri:

  • Birinci trimester: 12. hafta sonuna kadar, ilk üç aylık dönem
  • İkinci trimester: 13. hafta – 26 hafta sonu, üçüncü üç aylık dönem
  • Üçüncü trimester: 27. haftaya kadar

Gebelik Doğum Tarihi Hesaplayıcı Hakkında Bazı Gerçekler

  • Doğum tarihinin, son regl döneminizin ilk gününden sonraki 40 hafta süreceği tahmin edilmektedir.
  • Adet döngünüzün 14. günde yumurtlama ile 28 gün olduğu varsayılır.
  • Böylece, hesap makinesi LMP’nizin ilk gününe 40 hafta (280 gün) ekler.

En Sık Sorulan Sorular:

İlişki Tarihine Göre Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Spermler kadın vücudunda beş güne kadar yaşayabilir. Örneğin, Pazar günü ilişkiye girdiyseniz, gebe kalma şansınız bir sonraki Perşembe gününe kadar sürer. Gebe kalma tarihini belirlemek için, ilişkiye girdiğiniz güne iki gün ekleyin. Gerçek bir rakam olmayabilir, ancak adil bir tahmindir.

Doğum Tarihi Nedir?

Doğum tarih, bebeğin doğmasını bekleyebileceğiniz tahmini bir zaman dilimi. Beklenen tarihte sadece %4 bebek doğar. Yaklaşık %80’i, tahmini doğum tarihinden iki hafta önce veya sonra dünyaya gelir. Böylece, “doğum tarihi” terimi kullanılmaktadır.

Doğum ayını hesaplamak için, tahmini doğum tarihinden iki hafta çıkarın ve EDD’nize iki hafta daha ekleyin. Bu zaman dilimi gebelik bitiş ayınız olacaktır.

“Gebelik Yaşı” Nedir?

Gestasyonel yaş hamileliğinizin LMP’nizin ilk gününden itibaren hesaplanan uzunluğunu ifade eder. Haftalar ve günler olarak ifade edilir ve adet yaşı olarak da bilinir.

Kavramsal yaş (CA), gebe kalma anından itibaren bebeğin yaşını ifade eder.

 LMP Tarihi Nedir?

LMP son adet dönemini ifade eder. Bu, gebe kalmadan önceki son menstüal dönemdir. LMP tarihi hamileliğinizin ilk günüdür. Bu tarih, doğum yapacağınız tarihi hesaplamak için yararlıdır (280 gün veya 40 hafta ekleyerek).

Doğum Tarihlerini Hesaplamanın Diğer Yolları Nelerdir?

Ultrason taraması, ilk trimesterde doğru adet kayıtları ile desteklenen pelvik klinik muayene, 10 ila 12 hafta sonra Doppler ultrasonografi ve insan koryonik gonadotropin (hCG) gebelik testi, doğum yapılacak tarihleri hesaplamak için bazı bilimsel yöntemlerdir.

Doğum Tarihi Değişebilir Mi?

Evet, doğum tarihi birkaç nedenden dolayı değişebilir. Düzensiz regl dönemleriniz varsa, tahmini doğum tarihleriniz değişir. Anormal fundal yüksekliği (kasık kemiğinin tepesinden uterusun tepesine kadar olan mesafe) veya anormal AFP (alfa-fetoprotein) seviyeleri de doğum tarihini etkiler.

Doğum Tarihi Hesaplaması Ne Kadar Doğru?

Doğum tarihi hesaplaması tam olarak doğru değildir. EDD’de bebeklerin sadece %4’ünün doğduğu bilinmektedir. Ve bunların %80’i EDD’den önceki veya sonraki iki hafta arasında doğmaktadır.

Tam tıbbi geçmişinize dayanarak doğum yapacağınız tarihi doğrulamak için bir doktoru ziyaret edin.

Hesaplamalarımız sadece bir gösterge. Gebelopedi.com, ilgili sorunlardan, sonuçlardan veya hasarlardan sorumlu değildir.

Kaynaklar:

  1. MacKenzie AP, et al. Prenatal assessment of gestational age. Accessed Apr. 15, 2016.
  2. Baskett TF, et al. Naegele’s rule: A reappraisal. BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology. 2000;107:1433.

Uyarı: Doğum tarihi hesaplayıcı bir sağlık uzmanının vereceği bilgilerin yerini almaz. Hesaplayıcı sonucu tamamen sağladığınız girdilere bağlıdır. Sağlığınızla ilgili her zaman tavsiye için doktorunuza danışın.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir