Hamilelik Et Beni Çıkması ve Çoğalması Nedenleri Nelerdir?

Et benleri, gevşek kollajen lifleri ve kan damarlarından oluşan küçük, yumuşak ve gevşek, iyi huylu cilt büyümeleridir. Akrokordon veya yumuşak fibromlar olarak da bilinen bu et benleri, cildin yine cilde, giysilere veya mücevherlere sürtüneceği alanlarda gelişir. Bunlar genellikle zararsızdır ve nadiren tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyarlar.

Et benleri boynunuzun kıvrımlarında, koltuk altlarında, göğüslerin altında, kasıklarınızın çevresinde ve üst ve alt göz kapaklarında olabilir. Bu et benleri 10 yaşından 60 yaşına kadar herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve boyutu (2 ila 5 mm) ve rengi değişir.

Bu et benlerinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, birkaç teori gebeliğin bunlardan biri olabileceğini düşündürmektedir. Gebelikte et beni, nedenleri, tedavi seçenekleri ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazıyı okuyun

Bakınız: Gebelikte Çıkan Et Benleri Nasıl Geçer?

Ancak önce hamilelik sırasında et benlerinin oluşma olasılığı olan bazı yaygın yerler hakkında konuşacağız.

Hamilelikte Et Benleri Sıklıkla Nerede Çıkar?

Hamilelikte et benleri yüz, boyun, üst göğüs (bazen meme bölgesinde), göğüslerin altında ve vajina gibi yaygın bölgelerde görülebilir.

Bu et benlerinin hamilelik sırasında vücudun belirli kısımlarında ortaya çıkabileceğini gösteren kanıt yoktur. Çünkü bunlar genellikle cilt arasında sürtünme olan bölgelerde görülür. Ayrıca, kilo alımı nedeniyle cilt kıvrımlarının olduğu yerlerde de oluşurlar, bu nedenle alanlar kişiden kişiye değişebilir.

Bunlar hamileliğin sonlarında gelişen ve doğum sonrası uzaklaşan zararsız cilt büyümeleridir. Et benleri, hamilelik sırasında olduğu gibi hayatınızda herhangi bir zamanda ortaya çıkar. Bir sonraki bölümde, görünümlerinin olası nedenlerini listeliyoruz.

Bakınız: Hamilelikte Sık Görülen Cilt Sorunları

Hamilelikte Et Beni Neden Çıkar?

Gebelikte cilt değişiklikleri üzerine yapılan klinik bir çalışmada, incelenen 607 hamile kadından, bulunan yaygın dermatolojik sorunlardan birinin et benleri olduğu bulunmuştur. Gebelikte et benlerinin birçok nedeni olabilir.

Et benlerinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, gebelikte bunları tetikleyecek birkaç faktör vardır.

Kilo artışı: Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologların klinik yönergelerine göre, normal ila obez kadınlar için 11 ila 22 kg arasında bir kilo alımı önerilir. Bu tür bir kilo alımı, koltuk altı ve boyundaki deri kıvrımları arasında sürtünmeye neden olarak et benlerinin oluşumuna neden olabilir.

Hormonal dalgalanmalar: Bazı çalışmalar hormonal dalgalanmaların yüzeysel cilt tabakalarının büyümesini uyarabileceğini bulmuştur. Bu nedenle, bazı kadınlarda hamilelikte et benleri çıkabilir. Başka bir çalışma, et benlerinin büyümesinin, ergenlik (ve hamilelik) sırasında et benlerinin büyümesini ve menopoz sırasında neden solma eğilimini açıklayan cinsel hormonlarına (östrojen ve progesteron) bağlı olduğunu bulmuştur.

Diğer nedenler: Hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek bu spesifik nedenlerle birlikte, insülin direnci, yüksek mast hücre sayısı, obezite, diabetes mellitus ve insan papilloma virüsünün varlığı da hamilelik sırasında veya öncesinde et benlerine sebep olabilir.

Kaynaklar:

  1. Skin Tags (Acrochordon); Harvard Health Publishing
  2. Nader Pazyar and Amir Feily; Garlic in dermatology; Dermatology Reports

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir