Hamilelik, Emzirme ve Koronavirüs Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çok belirsiz ve stresli bir dönemden geçiyoruz. Hamileyseniz veya yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa, kaygı düzeyiniz muhtemelen çoğunun ötesine (ve haklı olarak) yükselir.

Endişelerinizi azaltmaya yardımcı olmak için, işte hamilelik, emzirme ve COVID-19 hakkında aldığımız 8 genel sorunun yanıtları.

1. Hamile olduğum için COVID-19 riskim daha yüksek mi?

Uzmanlara göre, şu anda hamile kadınların COVID-19’a yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok. Bununla birlikte, hamile kadınların bağışıklık sistemleri daha zayıftır. Bu nedenle koronavirüsü alırlarsa daha şiddetli semptomlar yaşayabilirler (aynısı diğer virüsler için de geçerlidir).

2. COVID-19 kaparsam, doğmamış bebeğime geçer mi?

Maalesef bu virüs çok yeni olduğu için COVID-19’un bir fetüsü nasıl etkilediğine dair çok fazla bilgiye sahip değiliz. Bununla birlikte, benzer virüsler ve bakteriler, çabuk tedavi edilirse, genellikle doğmamış bir bebek üzerinde büyük etkilere sahip değildir. American College of Obstetrics and Gynecology (ACOG) şöyle diyor: “COVID-19’un hamilelik, doğum veya doğum sırasında bir fetüse geçmesi muhtemel değil, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.”

3. COVID-19 bulaşırsa düşük yapma veya başka komplikasyon riskim daha yüksek mi?

Şimdiye kadar, COVID-19 nedeniyle düşük yapma riski veya komplikasyon riskinde artış olduğuna dair herhangi bir kanıt olmamıştır. COVID-19 olan kadınlarda birkaç erken doğum raporu vardır. Ancak virüsün erken doğuma neden olup olmadığı bilinmemektedir.

4. Yine de düzenli doğum öncesi ziyaretlerime gitmeli miyim?

Hamileliğiniz sırasında hem sizi hem de doğmamış bebeğinizi izlemek hala önemlidir. Bu nedenle doktorunuzu ziyaretlere devam etmeniz gerekir. Bununla birlikte, birçok doktor görüntülü randevulara (teletıp) geçmiştir. Böylece hastalar doktorlarını görmek ve olası maruziyet riskini almak için dışarı çıkmak zorunda kalmazlar.

Teletıp yoluyla ziyaretler yapıp yapamayacağınızı görmek için doktorunuz ve sigorta sağlayıcınızla konuşun. Fiziksel olarak doktorunuza gitmeniz gerekiyorsa, çoğu ofis hastaları arabalarında bekletiyor ve müsait olduklarında doğrudan odalarına getiriyor.

5. Hamile bir kadın olarak COVID-19’dan nasıl kaçınırım?

Muhtemelen birçok kez duymuşsunuzdur, ellerinizi yıkamak ve yüzünüze dokunmamak, koronavirüse yakalanmamak için en iyi yöntemdir. Ayrıca, hasta olan insanlardan kaçının ve gerekmedikçe evinizden ayrılmayın. Dışarı çıkarsanız, herkesten 1.5 metrelik mesafeyi koruyun ve mümkünse bir maske takın.

6. Pandemi sırasında bebeğimin hastanede olması güvenli midir?

Hastane personeli ve doğum servisleri, misafirleri sınırlandırarak ve olası semptomları olan herkesi izole ederek olası her türlü maruziyeti en aza indirmek için büyük özen gösteriyor. Bazı komplike olmayan doğumlarda, doktorlar ayrıca annelerin ve yeni doğanların normalden daha erken taburcu edilmesine izin verebilir.

7. Eşim doğum için orada olabilir mi?

Çoğu durumda, doğum sırasında ve sonrasında yanınızda 1 kişi bulundurmanıza izin verilir. Tabii ki, önceden semptomlar için taranmaları ve muhtemelen bir maske takmaları gerekir. Ancak genellikle eşlerin karısı ve yeni doğanla birlikte olmasına izin verilir.

8. COVID-19 kaparsam yenidoğanı emzirmem güvenli midir?

Emzirme, bebeklere sayısız hastalıkla savaşmak için ihtiyaç duydukları temel antikorları sağlar. Koronavirüsün anne sütü yoluyla bulaştığına dair hiçbir kanıt yoktur. Bu nedenle güvenli kabul edilir ve hatta bebeğinize anne sütü vermeye devam etmesi teşvik edilir.

Bununla birlikte, COVID-19 bulaşırsa, kendinizi bebeğinizden karantinaya almanız gerekir ve sonra süt pompalayıp ona bakan kişiye teslim edebilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir