Hamilelik Döneminde Karşılaşılan Cilt Sorunları

Gebelik döneminin birinci trimesteri olarak kabul edilen ilk 3 aylık dönemden itibaren hamile kadınlarda önemli ölçüde fiziksel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Gebe kadınların bu süre boyunca aldıkları fazladan kilolara istinaden, ciltlerinde de hamilelik lekeleri, çatlaklar ve buna benzer cilt sorunları meydana gelebilir.

Hamileliğin ilk haftalarından itibaren, hamile kadınların cilt pigmentasyonunda hızlı bir artış meydana gelir. Bunun sonuncunda da hamile kadınların yüz ve boyun bölgelerinde farklı tonlarda ve şekillerde gebelelik lekeleri oluşur. Gebelik lekelerinin en fazla olduğu yerler ise kadınların dudak altı, burun ve alın kısmıdır. Uzmanlara göre bu renk pigmentlerine bağlı olarak oluşan lekeler ortalama olarak yüz hamile bayandan 90’ında rastlanmaktadır. Esmer kadınlarda da bu tarz lekelenmeler gözlemlenir.

Hamile kadınlar; bu dönemde yüzlerinde ve boyun kısmında meydana gelen hamilelik lekelerinden korkmamalı ve utanmamalılar. Bu lekeler ile mücadele etmenize de gerek yoktur. Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra, hamilelikte çıkan lekeler de hızlı bir şekilde yok olacaktır.

Gebelik ile beraber renk pigmentlerinin artmasına bağlı olarak leke oluşumunu en aza indirgemek amacıyla yüzünüzü güneş ışınlarından korumanızı sizlere öneriyoruz. Özellikle yaz aylarında gebe kadınlar güneşe direk maruz kalmamalılar. Bununla beraber güneşten koruyucu özel kremler kullanmalılar.

Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan çatlaklar, gebe bayanların ikinci cilt sorunlarıdır. Hamilelikte çatlak oluşumu genelde karın, göğüs ve bacaklarda ortaya çıkabilir. Bu yerlerdeki bağ doksunda şeritler halinde çatlaklar oluşur. Bu şeritler ilk başlarda mor ve kırmızı renklerinde olur ve daha sonrasında rengi açılır.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Cilt Bakımı ve Güzellik Önerileri

Doğumdan sonra ise; hamilelik döneminde oluşan çatlaklar yok olmaz ve kalıcı hale gelebilir. Gebelikte oluşan çatlaklardan kurtulmak neredeyse imkansızdır. Sadece özel kozmetik ürünler ile bu dönemde çatlak oluşumunu önleyebilirsiniz.

Açık tenli gebe kadınlarda, esmer bayanlara nazaran hamilelik süresince çatlak oluşumu daha yaygındır. Bunun, genetik olduğu bilinmektedir. Yine cildinize bakım yaparak, çatlak oluşumu için tedbirler alabilirsiniz. Masaj yapmak da kan dolaşımını hızlandırarak, gebelikte çatlak oluşumunu önleyecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.