Hamilelik Döneminde Çikolata Tüketimi

Hamilelik döneminde aşırıya kaçmamak şartıyla, az miktarda çikolata yemek güvenlidir. 2008 yılında Yale Üniversitesi’nde hamilelikte çikolata yemenin etkileri üzerine yapılan bir araştırmaya göre, haftada 2-3 kere az miktarda bitter çikolata tüketmenin olumlu sonuçları olduğu gözlemlenmiştir. Ancak çikolata kafein içerdiği için günde 200 miligramdan fazla kafein tüketilmemesine özen gösterilmelidir.

Preeklampsi’yi (Gebelik Zehirlenmesi) Önler:

Kakaoda bulunan “teobromin” maddesi, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) hastalığının engellenmesine yardımcı olur. Yapılan çalışmalar sonucunda, kanında teobromin düzeyi yüksek olan annelerde preeklampsinin daha az görüldüğü gözlemlenmiştir. Teobromin maddesi bitter çikolatada daha çok bulunur ve bu yüzden uzmanlar bitter çikolata tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Yüksek Tansiyonu Engeller:

Bitter çikolatadaki teobromin maddesi, yüksek tansiyon ve arter sertleşmesinin önlenmesine yardımcı olur. Teobromin, aynı zamanda damarları bir miktar genişleterek kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. Bu nedenle içinde bol miktarda teobromin bulunduran bitter çikolata, yalnız hamileler için değil herkes için faydalıdır.

Antioksidan Kaynağıdır:

Çikolata, bağışıklık sistemini güçlendiren ve aynı zamanda kalp damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olan antioksidanlar bakımından oldukça zengin bir yiyecektir.

Demir ve Magnezyum İçerir:

Çikolatada, hamilelik sırasında kan değerleri açısından oldukça önemli olan demir ve magnezyum bulunmaktadır.

Mutluluk Verir:

Çikolata, “mutluluk hormonu” olarak da bilinen serotonini arttırarak daha keyifli ve pozitif hissetmenizi sağlar. Aynı zamanda, çikolatanın içinde bulunan maddeler vücudun kendi doğal ağrı kesicisi olan endorfin seviyesini de artırır.

Çikolatanın Zararları

  • Faydalarının yanı sıra, içerisinde kafein, şeker ve yağ bulundurduğu için çikolatanın fazla tüketimi tehlikeli durumlara yol açabilir.
  • Fazla kafein tüketiminin, düşük ve erken doğum gibi sonuçlara neden olduğu bilinmektedir; fakat günlük 200 mg sınırlamasına uyduğunuz sürece bir sakıncası yoktur. Çikolatayı çay, kahve gibi kafein içeren besinlerle birlikte tükettiğinizde günlük kafein sınırını geçmediğinizden emin olun.
  • Çikolata oldukça fazla miktarda şeker ve yağ içerdiği için yüksek kalorili bir yiyecektir; fazla tüketimi kilo almanıza neden olabilir. Hamilelik döneminde alınan fazla kilolar, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon riskini arttırır.
  • Hamilelik döneminde fazla şeker tüketen anne adaylarında gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) ve diş sağlığı sorunları görülme riskinin arttığı gözlemlenmiştir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir