Hamilelik Döneminde Bahar Alerjileri ve Alerji İlacı Kullanımı

İlkbahar ve yaz, hamile kalmak için yılın harika zamanlarıdır. Dışarı çıkıp yürüyebilir, güneşin sıcaklığının tadını çıkarabilir ve … alerjiniz varsa … çok hapşırabilirsiniz. Hoş bahar aylarında, genellikle nisan ve mayıs başlarında etrafa savrulan ağaç poleni, mayıs ve haziran aylarında yaygın olan çimen poleni, havanın ısındığında ortaya çıkan küfler ve ardından yaz sonu ve sonbaharın başlarında kanarya otu tetiklenebilir. Kuzey Yarımküre’de yaşıyorsanız, gebelik alerjilerini gerçek bir keyif haline getiren alerjik tepkiler. Alerjiler sizi rahatsız ediyorsa, dışarı çıkmak için en iyi zaman yağmurdan hemen sonra, havanın bir süre daha temiz olduğu zamandır.

Gebelik ve Alerjiler

Hamilelikten önce mevcut olan alerji riniti (burun akıntısı ve tıkanıklık) hamile kaldığınızda üç yoldan birine gidebilir. Daha iyi olabilir, daha kötü olabilir veya aynı kalabilir. Değişiklikler, mevsimsel alerjiler ve hamilelik hormonları dahil birkaç faktöre bağlıdır. Hamileliğe özgü bir tür rinit vardır ve buna (uygun bir şekilde) “gebelik riniti” denir. Belirtileri alerji rinitini taklit eder, ancak doğası gereği alerjik olmadıkları için bu belirtiler anti histaminlere yanıt vermez.

Bakınız: Gebelikte Rinite Ne İyi Gelir?

Hamileyken alerji semptomlarıyla uğraşan birçok kadın, herhangi bir alerji ilacı almayı tercih etmez. Hapşırma, öksürme, burun akıntısı ve gözlerin sulanması hamilelik deneyiminin bir parçası olarak kabul edilir ve alerji ilacının doğmamış bebeğine olası tehlikeleri düşüncesi, bir kadını ilaç tezgahından uzak tutabilir.

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) hiçbir ilacın hamilelikte tamamen güvenli kabul edilmediğini belirtmesine rağmen (hamile kadınların hamileyken ilaç testlerine kaydolmayacağı gerçeğine dayanarak), araştırmalar bazı ilaçların nispeten güvenli olabileceğini göstermiştir.

Gebelikte Kullanılan İlaç Kategorileri

1979’da FDA, ilaçları hamilelik sırasında kullanıma göre kategorilere ayırdı. Hamilelik kategorisi “A” ilaçlar, gebe kadınlarda ilk trimesterde bebeğe ilacın güvenliğini gösteren iyi çalışmaların yapıldığı ilaçlardır. Bu kategoride çok az ilaç vardır ve hiçbiri astım için değildir.

“B” kategorisindeki ilaçlar, fetüste herhangi bir tıbbi problem riskinin artmasıyla bağlantılı olmayan gebelik hayvanlarında iyi güvenlik çalışmaları olduğunu göstermektedir. Reçetesiz satılan ve reçeteli alerji ilaçlarının çoğu “B” kategorisine girer.

Diğer alerji ilaçları, “C” kategorisine girer ve burada ilaçlar, hamile hayvanların fetüsü üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir (hiçbir insan araştırması yapılmamıştır), ancak faydaların insanlar için risklerden daha ağır bastığı durumlar olabilir.

“D” kategorisi ilaçlar fetüs için açık risk gösterir ve “X” Kategorisi ilaçlar, hem hayvanlarda hem de insanlarda doğum kusurlarına dair açık kanıtlar gösterir. Bunlar hamilelikte kullanılmamalıdır.

Herhangi bir ilaç almadan önce doktorla risk-yarar görüşmesi yapmak çok önemlidir. İlaçların faydaları risklere karşı tartılmalı ve sadece faydaları risklerden önemli ölçüde ağır basıyorsa ilaç alınmalıdır. Pek çok kadın ve doktorları hamilelik sırasında ilaç kullanmamanın daha iyi ve daha güvenli olduğunu düşünüyor.

Hamileyken Alerjik Etkenlerde Korunmak

Eşeği sağlam kazığa bağlamak?

İlaç kullanmadan hamilelikte alerji ile mücadele etmenin bazı yolları vardır. Bunun bir yolu, tamamen güvenli bir tuzlu su çözeltisi olan nazal tuzlu su spreyi kullanmaktır. Her bir burun deliğine gerektiği kadar sık ​​sık püskürtülmesi, hamilelik riniti (zaten ilaçlara yanıt vermeyen) ataklarında bir nimet olabilir.

Evde alerjenleri azaltmak, alerjik reaksiyonları azaltmaya da yardımcı olabilir. Evde alerjenleri azaltmanın yollarına yönelik bazı öneriler kuş tüyü yerine sentetik elyaf dolgulu yastıkların kullanılmasını içerir.

Yastık ve yatak üzerinde fermuarlı örtüler kullanın ve yatak örtülerini sıcak suda yıkayın, çünkü toz akarlarını öldürür. Halıyı vinil veya ahşapla değiştirin. Halıyı çıkaramıyorsanız, HEPA filtre sistemine sahip bir elektrikli süpürge kullanın. Kuru bir bezle tozu itmek yerine, sert yüzeylerdeki kiri, tozu ve saçı temizlemek için elektrostatik bir bez kullanın.

Evcil hayvanları evden çıkarmak mümkünse, yapın. Ancak, evcil hayvanları dışarı çıkaramazsanız, onları yatak odasından uzak tutun ve düzenli olarak yıkandıklarından emin olun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.