Hamilelik Diyeti Nasıl Yapılır?

Hamilesiniz ve aynı zamanda yediklerinizle kaç kalori aldığınızı mı merak ediyorsunuz? Bu diyet planı tam sizlere göre. Hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını koruyacak olan bu diyet ile vitamin, mineral ve tüm diğer besinleri dengeli olarak tüketeceksiniz. Hamilelik diyeti birkaç temel ilke etrafına inşa edilmiştir. Doğru gıdalarla ve doğru miktarlarla abur cuburdan kaçınarak hamilelikten sonra veremeyeceğiniz fazla kiloları almaktan kurtulmuş olacaksanız. Hamilelik döneminde her zamankinden fazla aç hissedeceksiniz. Fakat bu daha fazla yemek yemeniz gerektiği anlamına gelmiyor.

Sebze ve meyve tüketimi:

Bu yiyecekler hem sizin aşırı kilo almanıza sebep olmayacak hem de içerdikleri liflerle boşaltım sisteminize faydalı olacaklardır. Bu yiyecekleri günde 5 öğüne kadar yiyebilirsiniz. Burada esas olan sebze ve meyvelerin iyice temiz olmasıdır.

Nişastalı gıdalar:

Bu gıdalar vitamin ve lif kaynağı oldukları için her öğünün ana parçaları olmaları gerekir. Ekmek, patates, kahvaltılık tahıllar, pirinç, makarna, erişte, mısır, yulaf gibi besinler nişasta bakımından oldukça zengindirler.

Proteinli gıdalar:

Et, balık, kümes hayvanları, balık, yumurta, fasulye, bakliyat, fındık protein bakımından oldukça zengin besinler oldukları için her öğün bunlardan tüketilmesi gerekmektedir. Etlerde yağsız kısımları, kümes hayvanlarında derisiz kısımları tercih etmelisiniz. Yine bu besinleri az yağlı olarak pişirerek daha sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz. Pembe yiyecekler olarak adlandırılan, salam, sosis, jambon gibi yiyeceklerden uzak durun ve haftada iki gün balık tüketin.

Süt ürünleri:

Süt, peynir, yoğurt gibi gıdalar hem sizin hem de bebeğiniz için gerekli olan kalsiyum bakımından zengin gıdalardır. Mümkün olduğunda az yağlılarını tercih edebilirsiniz. Bir gün içinde 2-3 porsiyon olarak tüketmeniz gerekmektedir.

Şekerli gıdalar:

Yağlar, soslar, çikolata, krema, cips, bisküvi, hamur işleri, pudingler, gazlı içecekler aşırı şeker yüklemesine sebep olacakları için bunlardan çok çok az miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Bu yiyeceklerden fazla tüketildiğinde obezite, diş çürümeleri gibi sıkıntılar meydana gelecektir. Çok fazla doymuş yağlı yiyeceklerin tüketimi de yine hızlı kilo alımına ve kolesterol seviyesinin yükselmesine sebep olur.

Tüm bu diyet kontrolleri yapılmasına rağmen hamilelerin asıl şikayeti aldıkları kilolardır. Hamilelikte Yapılması Gereken Egzersizler yazımızı inceleyerek hamilelik sırası ve sonrasında oluşacak kiloları önleyebilir daha sağlıklı bir doğum gerçekleştirebilirsiniz

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.