Hamilelik Diş Ve Diş Eti Sorunlarına 7 Doğal Çözüm

Hamilelikte vücudunuzda meydana gelen önemli değişimler ve hormonal değişiklikler, diş ve diş eti hastalıklarına neden olabilir. Sorunlu dişler daha hassas hale gelebilir ve diş eti çekilmesi gibi şikayetlerle karşılaşabilirsiniz. Hamilelikte dişeti hastalığı ya da diş ağrısı gibi şikayetlerinizin olması, erken doğum için yüksek risk oluşturabilir.

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Nedenleri

Hamilelik hormonları vücudun diğer dokularını etkilediği gibi, diş etlerini de etkiler. Ayrıca diş etlerinde şişlik, tümör veya hassasiyete neden olabilir. Hamilelikte diş etinde kanamaların başka yaygın nedenleri de vardır:

1. Progesteron düzeyinin yükselmesi, diş eti hastalığına neden olur.  Diş eti iltihabı şikayetinden kurtulmak için diş hekimine görünmenizi tavsiye ediyoruz.

2. Şekerli gıdaların tüketimi ve kalsiyum eksikliği de diş etlerini hassaslaştırır. Genelde dişlerinizi fırçaladığınızda veya diş ipi kullandığınızda diş etlerinde kanama başlar. Bu şikayetle baş edebilmenin en iyi yolu, şekerli ve nişastalı gıdaların alımını azaltmaktır.

3. Kalsiyum eksikliği veya kalsiyumlu gıdaların az tüketilmesi de diş etlerini zayıflatır ve diş ağrısına neden olur. Bebeğinizin de vücudunuzdaki kalsiyumu kullanması, eksikliğe neden olabilir.

4. Sinüslerin tıkalı olması, diş ve diş eti şikayetlerine neden olabilir.

Hamilelikte Diş ve Dişeti Sorunları Nasıl Önlenir?

Sağlıklı ve düzenli bir diş bakımının yanı sıra, yukarıda yer alan faktörleri de dikkate alarak diş ve ağız sağlığınızı korumanız mümkündür.

  • Hamilelikte sağlıklı bir beslenme programını takip edin. Süzme peynir, süt, meyve, sebze, tahıl ürünleri ve süt ürünleri gibi bebeğiniz ve sizin için iyi olan gıdaları beslenme programına dahil etmeniz tavsiye edilir.
  • Günde en az 2 litre su içmeniz önerilir. Eğer çok sıcak ve nemli bir ortamda yaşıyorsanız, su tüketimini arttırmalısınız. Kola ve diğer kafeinli içecekleri azaltın.
  • Çikolata ve şeker içeren aperatifler diş çürümesi riskini arttırabilir. Bu gıdaları sık tüketmeyin.
  • Plak ve diş eti iltihabı ile mücadele etmeye yardımcı olacak yumuşak bir diş fırçası ile dişlerinizi günde üç kez fırçalayın. Kaliteli diş macunu kullanın.
  • Diş etlerini sağlıklı tutmak için kabul edilen miktarda günlük C Vitamini ve kalsiyum alın.
  • Çok sert yiyecekleri çiğnemek, diş kırıklarına neden olabilir, bu yiyeceklerden kaçının. Ayrıca diş hassasiyeti yaratabilen soğuk ya da kafeinli içeceklerden kaçının.
  • Sigarayı bırakın. Sigara içmek sadece diş ve diş etleri için sorun yaratmaz, aynı zamanda anne karnındaki bebek için de ölümcül riskler içerir.
  • Her gün düzenli olarak diş ipi kullanarak dişlerinizi nazikçe temizleyin. Diş ipi kullanımına dair internette çeşitli kaynaklar mevcuttur. Diş ipi kullanımını alışkanlık haline getirin.

Hamilelikte Diş Sorunları ve Diş eti Kanamalarına Ne İyi Gelir?

1. Yeşil Çay:

Antioksidanlar içerir. Diş etlerindeki şişliği azaltmaya yardımcı olur ve dişler üzerindeki plak birikimini kontrol eder. Polifenoller, yeşil çay içerisinde bir etken maddedir. Bu madde plak oluşumunu durdurmaya ve çürük oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.

2. Zeytinyağı:

Dişleri güçlendirmeye yardımcı olur. Antibakteriyel özelliklere sahip olması nedeniyle hamilelikte diş eti sorunlarını durdurur.

3. Bal:

Bal, doğal bir ilaçtır. Sağlıklı diş etlerini korumak için gerekli besinleri, vitamin ve mineralleri sağlar ve anti bakteriyel özellikler içerir.

4. Karanfil Yağı:

Gebelikte diş eti problemlerine karşı savaşmak için bir antiseptik olarak çalışır. Başka bir etkili doğal tedavi yöntemidir. Dişleri karanfil yağı ile ovmak veya bir diş karanfil çiğnemek, dişlerdeki bakteriyel enfeksiyonlardan kurtulmanıza yardımcı olur.

5. Aloe Vera:

Antibiyotik, antifungal ve antibakteriyel özellikleri vardır. Diş ve diş etlerinde kanama, iltihaplanma ve dişetlerinde şişlik gibi diş sorunları yatıştırmaya yardımcı olur.

6. Ada Çayı:

Bu çay bakterilerin neden olduğu diş ağrısını ortadan kaldırmaya yardımcı olur, aynı zamanda antibiyotik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Adaçayının yapraklarını sadece 2-3 dakika sıcak suda kaynatın ve soğumaya bırakın. Bu karışım soğuyunca süzün ve ağzınızı çalkalayın.

7. Çay Ağacı Yağı:

Diş ve diş eti problemlerini tedavi etmenin en iyi seçeneklerinden biri olarak kabul edilir. Antibakteriyel, antibiyotik ve anti-enflamatuar özellikleri vardır. Diş etlerinden iltihaplı alanın anında rahatlamasını sağlar.

Yukarıda yer alan önleyici tedbirleri dikkate alarak, diş ve diş eti sorunlarını önleyebilirsiniz. 7 doğal tavsiye de diş eti sorunlarınızda geçici rahatlama sağlar. Gerek görüldüğü takdirde, diş hekiminizden randevu almayı ihmal etmeyin.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımızla kendi görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir