Hamilelik Depresyonu Nasıl Atlatılır?

Hamilelik döneminde depresyon yaygın görülen bir durumdur. Hamile olan bayanların %14’ü ila %23’ü bu dönemde depresyona daha meyilli olurlar. Kadınların hamilelikte hormonal değişim sürecine girmeleri, anksiyete bozuklukları ve depresyona neden olsa da; altında başka nedenler de yatıyor olabilir. Bunlara; genetik faktörler, zor hamilelik süreci, tiroid, genç olmak veya stresli bir ortamda bulunmayı örnek verebiliriz.

Hamilelik depresyonu belirtilerine; ümitsizlik, üzgün olmak, duygusallık, aşırı kilo alımı, uyku sorunları, yorgunluk, enerji düşüklüğü, sosyal ortamlara katılmaya isteksizlik, intihar düşünceleri, baş ağrısı ve mide problemlerini örnek verebiliriz. Tüm bu sorunları ortadan kaldırmak için tıbbi bir destek almaya karar verdiğiniz takdirde; depresyon semptomlarını yok etmek için ilaçsız konuşma terapisi yardımcı olan bir yaklaşımdır.

Hamilelikte depresyonunu atlatmak için; konuşma terapisi alabilirsiniz. Işık tedavisi de ruh halini düzenleyen serotonin hormonlarının artmasını sağlayan bir yöntemdir. Akupunktur ve meditasyon da hamilelikte depresyon tedavisinde uygulanan yöntemler arasındadır.

Ayrıca Bakınız: Gebelikte Depresyon Hakkında Bilgiler

Hamilelik döneminde; depresyona iyi gelen sağlıklı yiyeceklerle beslenmeye özen gösterebilirsiniz. Eşinize karşı daha anlayışlı olmaya çalışın ve aranızdaki sorunları çözme yoluna başvurun.

Sosyal çevrenizde daha fazla aktif olmanız ve arkadaşlarınızla dertleşmek de depresyondan kurtulmanıza ve daha iyi bir ruh haline sahip olmanıza yardımcı olabilir. Ailenizle ve arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçirmek, sizleri mutlu edecektir.

Hamilelik egzersizlerini uygulamak da vücudun endorfin hormonu salgılamasını arttırır ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Aynı zamanda, yeterince dinlendiğinize ve uykunuzu aldığınıza emin olmalısınız.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir