Hamilelik Belirtileri Yok! Bu Normal Mi?

Gebelikte adet gecikmesi dışında hiç belirti olmaması normal mi? 6 haftalık gebeyim hiç bir belirtim yok normal mi? Hamilelik hiç belirti vermeyebilir mi? Hamilelikte hiç belirti olmaması normal mi?

Adet gecikmesi olduysa ve evde hamilelik testi tekrar pozitif geldiyse bu hamile olduğunuz anlamına gelir, değil mi? Peki adet gecikmesinden başka diğer tüm hamilelik belirtileri neden yok?

Hamileliğiniz hakkında emin olmak için hamilelik testini tekrar ediyorsanız, daha kesin sonuç için kan testi yaptırabilirsiniz! Bazı kadınlar hamileliklerinin ilk birkaç haftasında hiç hamilelik belirtileri yaşamazlar. Özellikle planlı bir gebelik ise hiçbir hamilelik belirtisi olmaması sizi endişelendirebilir.

4-5 haftalık hamileyseniz, hamilelik belirtileri yaşamak için çok erken. Semptomların çoğu 6 haftalık gebelik civarında görülmeye başlar. Ancak altı hafta geçtiyse ve “hamile” gibi hissetmiyorsanız, kendinizi şanslı sayın! Sabah bulantısı eğlenceli değildir!

Bakınız: 4 Haftalık Gebelik

Ama bunu söylemek yapmaktan kolay, değil mi? Semptom olmadan bebeğinizin iyi büyüdüğünü nasıl anlarsınız? Hamilelik belirtilerinin olmaması konusunda endişeliyseniz, zihninizi rahatlatın.

Bakınız: 5 Haftalık Gebelik

Neden Bazı Kadınlar Hamilelik Belirtisi Yaşamazlar?

Bütün kadınlar farklı. Ve farklı kadınlar hamileliği farklı yaşarlar. Bazı hamilelikler ders kitabı için mükemmeldir. Sabah rahatsızlığı? Aşermek? Bu tür gebelikleri olan kadınlar beklenen tüm semptomları yaşarlar.

Ama işte bu. Hamilelik ile geldiğini bile bilmediğiniz belirtiler yaşıyor olabilirsiniz! Bu “sıra dışı” belirtiler nadirdir, ancak normaldir. Artan enerji, cinsel dürtü ve devasa bir iştah, hissettiğiniz o kadar nadir semptomlardır.

Bakınız: Evde Gebelik Testini Ne Zaman Yapmalı?

Hormonlar farklı bedenlerde farklı davranır. Yani, tüm olumlu belirtilerinizin nedeni sadece şans! Geç hamilelik belirtileri yaşamanızın bir başka nedeni de sigara içmek olabilir.

Ve neden sabah bulantısını yaşamak istiyorsunuz? Evet, bazı çalışmalar sabah hastalığının doğanın sizi ve çocuğunuzu gıda kaynaklı hastalıklardan korumanın yolu olduğunu söylüyor. Ama bugün hamileyken ne yiyeceğini ve nelerden kaçınacağını biliyorsunuz. Belki de evrim yakında değişecek ve sabah hastalığına sahip hamile kadınları cezalandırmayı durduracaktır! Unutmayın her kadın hamilelikte farklı belirtiler ve deneyimler yaşar.

Bakınız: Regl Gecikmesi Öncesi Erken Gebelik Belirtileri

Hamilelik Belirtisi Yok! Ne Yapmalı?

Gerçekten hamilelik belirtileri yaşamak istiyorsanız, bir veya iki hafta bekleyin. Er ya da geç, bazı hamilelik belirtileri devreye girer. Bu arada, doktorunuza gidebilir ve zihninizi rahatlatmak için ultrason taraması isteyebilirsiniz.

9-10 haftalık hamilelik dönemindeyseniz, bir Doppler ultrason doktorunuz önerebilir ve bebeğinizin kalp atışını bulmayı deneyebilirsiniz. Ancak bu riskli bir seçenektir. Doppler’ı kullanmak bir uzman gerektirir. Ve yanlış kullanılırsaa, küçük ritmi bulamayabilirsiniz. Panik yapmayın! Ancak birçok kadın Doppler ultrason yaptırıyor ve biraz huzurlu olmayı başarıyor. Bu özellikle kısırlık veya daha önce yaşanan düşüklerden muzdarip kadınlar için geçerlidir

Ve sadece “hamile hissetmediğiniz” anlamına gelmediğiniz anlamına gelmez. Hiçbir zaman doğum öncesi vitaminlerinizi almayı bırakmamalısınız.

Bakınız: İkiz Gebelik Belirtileri

Hamilelikte Balayı Dönemi:

İlk birkaç hafta içinde tüm hamilelik belirtilerini yaşayan başka bir kadın grubu daha var. Ama sonra ikinci üç aylık dönem gelir ve aniden, tüm hamilelik belirtileri yok olur. Çünkü vücudunuz hamileliğe hazırlanır ve hormonlar ilk trimesterin sonunda (12 haftalık gebelik) bir ritim bulur.

Endişelenme! Sabah bulantısı gitmiş olabilir, ancak diğer belirtiler köşede. Bu balayı döneminin keyfini olabildiğince uzun süre çıkarın!

Birkaç hafta içinde vücudunuz daha ağır hale gelecektir. Göbeğiniz çıkmaya başladığında hamileliğiniz belirginleşecektir. Ve bebeğinin hareket ettiğini hissedeceksiniz. O zamana kadar, balayı günlerinin tadını çıkarın!

Bakınız: Hamile Olduğunuzu Gösteren Belirtiler

Doktorunuzu Ne Zaman Görmelisiniz?

Gebelikte hiçbir belirti olamaması bebekte soruna mı işaret? Hamilelikte bir sorun varsa, bazı spesifik semptomlarla karşılaşırsınız. Aşağıdaki işaretlerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza danışın:

Kadınlarda hamilelik belirtilerinin olmaması veya sadece ‘hamile‘ hissetmemesi yaygın bir şikayettir. Ama sevinmek için bir sebep olmalı! Endişeyi bırakın ve vücudunuzu kucaklayın. Sağlıklı beslenmeye devam edin, biraz egzersiz yapın ve kaygıyı bırakın! Bebeğiniz iyi büyüyor ve yakında varlığını hissettirecek.

Neden bize hamilelik öykünüzü anlatmıyorsunuz? Hangi belirtilerle karşılaştınız? Sizden haber almak isteriz!

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir