Hamilelik Belirtileri Nelerdir? 7 Belirtisi

Hamile olabilir miyim?” diye merak ediyor musunuz? Öyleyse, emin olanın tek bir yolu vardır. O da gebelik testi yapmaktır. Bu yazımızda gebeliğin erken belirtilerini merak edenler için genel hamilelik belirtilerini paylaşacağız. Sizlerde bu belirtiler gözleniyorsa, hamilelik testi yaptırarak, kesin sonuca varabilirsiniz.

Her kadının gebelik deneyimi farklılık gösterir. Ancak bazı belirtiler neredeyse tüm hamile kalan bayanlarda olur. Hamileliğin erken belirtileri fark etmek sonraki ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkabilir. Bu belirtiler; baş dönmesi ve ruh halinde değişiklikler, bulantı ve göğüslerin şişmesi gibi durumlar olabilmektedir.

Gebeliğin Klasik Belirtileri

Hamileliğin erken belirtilerinde anne adayı bayanlarda aşağıdaki durumlar gözlenebilir.

  1. Göğüsler daha gergin bir hal alır. Aynı zamanda hormonal değişikliklere bağlı olarak göğüs uçları hassaslaşır. Göğüslerinizi daha dolgun ve ağır hissedebilirsiniz.
  2. Kusma olmadan mide bulantıları olabilir. Gece veya gündüz, herhangi bir zamanda bulantılar olabileceği gibi, genellikle sabahları daha yoğun olur. Bazen gebeliğin üçüncü haftasından sonra bulantılar başlamaktadır. Hamilelik hormonlarının mide bulantısında önemli rolü vardır.
  3. Hamile olan bayanlarda ilk belirti olarak, kokulara karşı hassasiyet görülebilir.
  4. İdrara çıkma ihtiyacı çok daha sık olur. 
  5. Ağızda kuruluk olabilir.
  6. Yorgunluk olabilir. Yorgunluk da gebeliğin erken belirtileri arasında en yüksek sırada yer alıyor. Erken gebelik döneminde, hormon düzeylerinin yükselişe geçmesi, uykulu ve halsiz hissetmenize neden olabilir.
  7. Bazı gıdalara karşı daha hassas olabilir ve bu gıdaları yemeyi reddedebilirsiniz. Aynı zamanda bazı gıdaları da canınız her zamankinden çok isteyebilir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir