Hamilelik Bal Yemek Zararlı Mı?

Bebeğinizin 9 ay boyunca anne karnında sağlıklı büyümesi ve gelişmesini sağlamak için neler yenilmesi gerektiğine daha fazla özen göstermelisiniz. Genellikle hamile bayanlar bazı gıdaların yararlı olup olmadığı konusunda endişeye kapılırlar. Hatta “hamilelikte bal zararlı mı?” sorusu da birçok kadının aklına takılmaktadır. Bu yazımızın devamında hamilelikte bal yemenin 4 faydasından bahsedeceğiz.

Hamile kadınlar genellikle kendi sağlıklı diyet listelerini oluşturmak için çeşitli araştırmalar yaparlar. Tabi, bazı doğru bilinen yanlışlar doğrultusunda yenilen gıdalar ya da uzak durulan gıdalar sağlıklarını riske atabilir. Hamilelikte bal yemek gerçekten faydalı mıdır? Hep beraber öğrenelim.

Gebelikte Bal Tüketiminin 4 İnanılmaz Faydası

Bal, önemli bir besin kaynağıdır ve faydaları saymakla bitmiyor. Aşağıda hamilelikte bal yemenin 4 önemli faydası maddeler halinde yer almaktadır.

  1. Bal, doğal antibiyotik özelliklere sahiptir. Ayrıca yanıklar için doğal ağrı kesici (analjezik) özelliktedir.
  2. Alerjik reaksiyonları azaltma yeteneğine sahiptir.
  3. Ülser hastalığına neden olan helikobakter pilori bakterisinin büyüme ve gelişme riskini azalttığı tespit edilmiştir.
  4. Bal, kontrol altında kilo almayı hedefleyen hamile bayanlar için son derece sağlıklı ve doğal bir tatlandırıcıdır.

Bazı çalışmalar balda kalp hastalığı ve bazı kanser türlerinin riskini azaltan antioksidanlar ve flavonoidler olduğunu göstermiştir.

Bakınız: Hamilelikte Bal Yemenin 7 Faydası

Hamilelik Bal Yemek Zararlı Mı?

Hamilelikte bal tüketilmesinin güvenli olmadığını destekleyen hiçbir tıbbi literatürde araştırma ve kanıt yoktur. Ancak teknolojideki son gelişmeler, özellikle tarım ve gıda üretimi alanında, bazı sahtekarlıkların da ortaya çıkmasına neden olmuştur. Piyasada satılan sahte ballar insan sağlığını riske atmaktadır. Her zaman satın aldığınız balın organik ve doğal olduğuna, katkı maddesi içermediğine dikkat edin.

Günümüzde yediğimiz birçok gıda uzun vadede sağlığı riske atabilecek bazı zararlı katkı maddeleri içermektedir. Tamamen doğal bal tüketmenin anne ve bebek sağlığına bir zarar vermediğini söyleyebiliriz.

Alerjik Reaksiyonlar:

Bal, maternal ve/veya fetal sağlığa zarar verebilecek bazı sporlar içerebilir. Bu gibi durumlarda, doktorunuz ile konuşmalı ve alerji testi yaptırmalısınız. Satın aldığınız bal bazı alerjik reaksiyonlara neden oluyorsa, marka değişikliği yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer aldığınız balın içerisinde bu gibi alerjik reaksiyon oluşturabilecek sporlar varsa bebeğe zarar vermez. Çünkü bu sporlar asidik pH dengesine tahammül edemez. Sindirim sisteminde ölürler ve bebeğe ulaşmazlar.

Öneriler:

Hamilelik boyunca bal tüketilmesi güvenlidir. Yine de bal yerken akılda tutulması gereken bazı önemli noktalar vardır.

  • Hamilelik boyunca organik bal almanız tavsiye edilir. Güvenilir bir marka tercih edin.
  • Piyasada bulunan güvenilir, şişelenmiş ve raflarda satışa sunulan ballar arasından tercihinizi yapın.
  • Minimal işleme uğramış ve doğada organik olarak üretilen ballar tercih edin.
  • Bazı balların clostridium botulinum olarak bilinen bir bakteri içerdiği ve botulizm olarak bilinen hastalığa yakalanma riskini arttırdığı düşünülmektedir.

Genel olarak, beyaz şeker yerine bal harika bir tatlandırıcı alternatifi olmaktadır. Hamilelik boyunca kesinlikle saf ve organik bal, zeytinyağı satın almanızı öneriyoruz. Eğer hala herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuza danışabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir