Hamileliğin Üçüncü Ayında Ne Olur? Kısaca

3 aylık hamileyken embriyo bir fetüse dönüşür. Göbek kordonu, fetusu plasenta ve rahim duvarınıza bağlar. Dış cinsel organlar da gelişmeye başlar.

Gebelikte 9. – 10. Hafta arasında ne olur?

Embriyo, 10 hafta sonra bir fetüse dönüşür. 21–40 mm uzunluğundadır. Kuyruk kaybolur. El ve ayak parmakları uzar. Göbek kordonu, fetüsün karnını plasentaya bağlar. Plasenta rahim duvarına bağlıdır ve kan dolaşımındaki besinleri emer. Kordon, fetüse besin ve oksijen taşır ve atıkları fetustan uzaklaştırır.

Gebelikte 11-12. Haftalar arasında ne olur?

Fetüs şimdi başının üstünden kalçasına kadar ölçülür. Buna baş-popo uzunluğu (CRL) denir.

Fetüste 6–7.5 cm olur.

Parmaklar ve ayak parmakları artık perdeli değil.

Kemikler sertleşmeye başlar.

Deri ve tırnaklar büyümeye başlar.

Hormonların tetiklediği değişiklikler, dış cinsel organları – kadın ya da erkek – ortaya çıkarmaya başlar. Fetüs kendiliğinden hareketler yapmaya başlar.

Böbrekler idrar yapmaya başlar.

Erken ter bezleri ortaya çıkar.

Göz kapakları birbirine kaynaşmıştır.

Üçüncü ayda hamileliğin belirtileri nelerdir?

İlk 2 aydaki hamilelik semptomlarının çoğu üçüncü ay boyunca devam eder ve bazen kötüleşir. Bu özellikle mide bulantısı için geçerlidir. Göğüsleriniz büyümeye ve değişmeye devam ediyor. Meme ucunuzun etrafındaki alan – areola – büyüyebilir ve koyulaşabilir. Akneye yatkınsanız salgınlarınız olabilir.

Muhtemelen hamileliğin ilk 3 ayında fazla kilo almayacaksınız. Fazla kilolu veya zayıfsanız, farklı oranda kilo alma yaşayabilirsiniz. Hamileliğiniz boyunca sağlıklı kilonuzu korumak için hemşireniz veya doktorunuzla konuşun.

Düşük:

Erken gebelik kaybının çoğu – düşük – ilk trimesterde gerçekleşir. Hamileliklerin yaklaşık yüzde 15’i ilk trimesterde düşükle sonuçlanır. Düşük yapma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.