Hamileliğin İlk Haftalarında Meydana Gelen Kanamalar

Hamile bayanların ilk haftalarda yaşadıkları sıkıntılardan biri, meydana gelen kanamalardır. Bu kanamalar, hamile bayanları endişeye sürükler ve karamsar düşüncelere dalmalarına neden olur. Hamilelikte ortaya çıkan kanamalar genelde ilk beş haftalık süreçte yaşanır. 3 aya kadar da gebe bayanlarda kanama olabilir.

Gebeliğin ilk haftalarında ortaya çıkan kanamalar önemsenmelidir. Bu durum, ciddi bir sorunun habercisi olabilir. Rahim kanamaları olarak bilinen bu kanamalar genel olarak çoğu hamile bayanda yaşanır. 20.haftaya girdikten sonra ise; kanama çok nadir olarak gözlemlenir.

Sizler de hamileliğinizin ilk haftalarındaysanız ve kanama meydana geliyorsa; hemen bir hekime başvurmanızı sizlere tavsiye ederiz. Böylelikle bu kanamaların asıl nedenin öğrenebilir ve ciddi bir sorun varsa da gecikmeden önlemini alabilirsiniz.

Gebeliğin ilk haftalarında hamile bayanlarda meydana gelen kanamaların en sık rastlanan nedenleri şöyledir:

  • İdrar yolu enfeksiyonuna bağlı olarak kanama yaşanması
  • İmplantasyon olarak adlandırılan kanamalar
  • Adet dönemine denk gelen tarihlerde ortaya çıkan kanamalar
  • Rahim ağzı hassasiyetine bağlı, meydana gelen tahriş sonrası olan kanamalar

Gebeliğin ilk dönemlerinde en sık rastlanan sorunlardan biri olan kanamalar, kimi riskleri de beraberinde getirebilmektedir. Yazımızın devamında bu riskler yer almaktadır.

Servikal Tahriş: Rahim ağzındaki hassasiyete ve oluşan tahrişe bağlı olarak ve cinsel ilişki ardından meydana gelir. Bu tahrişler, cinsel yolla bulaşan hastalıklarında habercisi olabilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Kanama ve Lekelenme

Düşük İhtimali: Hamileliğin ilk zamanlarındaki kanamalar, ilk olarak düşük riskini akla getirir. Böyle bir durumda mutlaka bir hekime başvurarak, bebeğinizin gelişiminin normal olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz. Hamileliğin ilk haftalarındaki kanamaların neredeyse yarısının düşük riski oluşturduğu bilinmektedir.

Dış Gebelik: Eğer kanama ile beraber ağrı, halsizlik, baş dönmesi ve kramplar yaşanıyorsa, dış gebelik riskinden şüphelenilir. 

Mol Gebeliği: Bebeğin gelişim evresini henüz tamamlayamamasına ve anormal bir gelişime bağlı olarak ortaya çıkan durumdur. Belirtileri arasında ilk haftalarda meydana gelen kanamalar da yer alır.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir