Hamileliğin İlk Günlerinde Alkol Kullanımı Ve Zararları

Hamilelikte Alkol Kullanımı ve Zararları

Anne adayı alkol kullandığında, bu alkol hızla annenin kanına geçer ve aynı zamanda plasenta aracılığıyla bebeğin kan dolaşımına karışır. Alkolün gelişmekte olan fetüs üzerinde oldukça zararlı etkileri vardır. Çok az miktarda tüketilen alkol bile bebeğin kan dolaşımına geçerek bebek üzerinde ciddi hasarlara yol açabilir.

Hamileyken kullanılan alkol erken doğum, düşük doğum, gelişim ve zeka geriliği gibi bebekte çeşitli anomalilerin görülmesine neden olabilir. Ayrıca bebekte büyüme geriliği, öğrenme bozukluğu, konuşma güçlüğü, hiperaktivite ile dikkat dağınıklığı gibi sorunların görülmesine neden olabilir. Bu nedenle, anne adayları hamilelik döneminde kesinlikle alkol kullanmamalı ve hamile kalmadan 3 ay önce alkol kullanımına son vermelidirler.

Hamileyken Alkol Alınırsa Ne Olur?

Hamilelikte alkol tüketiminin güvenli olduğu bir doz tam olarak saptanmamıştır. Bu yüzden, çok az miktarda tüketilen alkolün bile bebek üzerinde istenmeyen sonuçlara neden olabileceği düşünülerek, hamilelik boyunca hiçbir şekilde alkol kullanılmamalıdır.

Bebeğin gelişimini ve sağlığını riske atmamak için, en garantili yol hamilelik boyunca hiç alkol almamaktır. Tüketilen alkol miktarı arttıkça bebeğe verilen zarar da o denli büyük olmaktadır. Ancak bir bardak alkol bile, bebek üzerinde olumsuz etki oluşturmak için yeterli olacaktır.

Anne karnında alkole maruz kalan bebeklerde en sık görülen durum fetal alkol sendromudur. Yaklaşık 1000 doğumdan 1’inde fetal alkol sendromuna rastlanır. Fetal alkol sendromu görülen bebeklerde, öğrenme güçlüğünden farklı anomalilere kadar birçok ciddi problem meydana gelir.

Fetal Alkol Sendromu (FAS) Anomalileri Nelerdir?

  • Fetal alkol sendromu görülen bebeklerin yüzleri anormal şekilde gelişir. Fetal alkol sendromunun karakteristik yüz özellikleri, kısa ve yukarıya kalkık burun, ince ve belirsiz üst dudak, kısa çene ve küçük gözlerdir.
  • Kol ve bacaklar ile iskelet sisteminin farklı bölümlerinde anomaliler oluşabilir.
  • Doğuştan ortopedik problemler oluşabilir.
  • Yarık dudak ve damak görülebilir.
  • Sinir sistemi ve beyinde oluşan anomalilerin görülme sıklığı oldukça fazladır.
  • İşitme ve görme problemleri meydana gelebilir.
  • İç organ ve omurilik anomalileri oluşabilir.
  • Zeka geriliği, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite görülebilir.

Anne adayının alkol alması sonucunda bebekte oluşan fetal alkol sendromunun bu belirtilerinin geri dönüşü yoktur. Anne karnında alkole maruz kalan bebeklerde oluşan bu anomaliler, ömür boyu devam eder.

Bütün hamilelik süresinde, toplam 90 gram alkol kullanmak bile, bebekte anomali oluşması ve fetal alkol sendromunun görülmesi için yeterlidir. Fetal alkol sendromu görülmese bile, ilerleyen zamanlarda çocukta dikkat eksikliği, hiperaktivite, öğrenme ve duygu bozuklukları görülebilir.

Tüketilen alkol miktarı arttıkça bebekte görülen anomalilerin şiddeti artar ve hatta bebeğin ölümüyle sonuçlanabilir. Bu nedenle, hamile kalmadan üç ay önce alkol tüketimi bırakılmalı ve hamilelik boyunca hiç alkol kullanılmamalıdır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir