Hamileliğin İlk Aylarında Turşu Aşermek – Yemek Zararlı Mı?

Hamilelikte turşu yemek sakıncalı mı?

Gebelikte turşu aşermek, birçok kadının hamilelik döneminde deneyim ettiği bir durumdur. Gebelikte canınız sürekli turşu çekiyorsa, belki de bedeniniz size bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Hamilelikte turşu yemek güvenli mi? sorusunun yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gebelikte Turşu Yemek Güvenli Midir?

Turşu, hamilelik sırasında en çok aşerilen gıdalardan biridir. Çoğu kadının canı sadece belirli bir ay turşu istese de, bazılarında hamilelik boyunca turşuya aşerme olabilir. Eğer aniden turşuya aşermeye başlıyorsanız, yalnız değilsiniz. Ancak turşu veya turşu suyunu az miktarda tüketmek önemlidir.

  • Turşunun çok az besin değeri vardır. Turşu, protein, karbonhidrat, yağ ya da kolesterol içerir. Turşu suyu yüksek miktarda C vitamini ve sodyum içerir.
  • Aşırıya kaçılmadığı sürece, turşu yemek anne karnındaki bebeğe zarar vermeyecektir.  Aslında, aşırıya kaçmadan turşu yemek hamile iken size iyi gelebilir.

Vücudun Elektrolit Dengesini Korumaya Yardımcı Olur:

Potasyum ve sodyum vücudunuzdaki iki ana elektrolittir. Bu mineraller vücudunuzdaki elektrik iletiminin yürütülmesinde yardımcı olur. Hamile olduğunuzda, vücudunuz daha fazla su tutmaya başlar. Bu aylarda bebeğinizin de ihtiyaçları artar. Tüm bunlar, vücudunuzda elektrolit ihtiyacının artmasına neden olur. Turşu suyu iyi miktarda sodyum ve potasyum içerir. Hamilelik sırasında aşırıya kaçmadan turşu yemek,  bu büyüyen ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olur.

Turşudaki Aşırı Sodyum İçeriği ve Bebek İçin Riskleri:

Turşu, çok yüksek bir miktarda sodyum içerir. Yüksek miktarda sodyum, düzenli olarak alındığı takdirde, anne adayı ve anne karnındaki bebek için çok tehlikeli olabilir.

Çok fazla sodyumlu gıda yenildiği zaman susuzluk hissedebilirsiniz. Sodyumun aşırı alımı yüksek kan basıncına neden olabilir. Hamileyken bebeğiniz için tek besin kaynağı olduğunuzu unutmayın. Vücudunuzda yüksek seviyede sodyum olması anne karnındaki bebeğin büyümesi ve gelişimi üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabilir. Çok fazla sodyumlu gıda tüketmek, aynı zamanda doğmamış bebeğin böbrek gelişimini etkileyebilir.

Hamilelikte vücudunuzda meydana gelen pek çok değişiklik kan basıncında artışa yol açabilir. Gebelikte yüksek tansiyon (hipertansiyon) olarak bilinen çok tehlikeli bir hastalığa neden olabilir. Gebelikte hipertansiyon kan basıncında ani bir artışa yol açabilir ve böbreklere zarar verebilir, aynı zamanda kan damarlarına da zarar verebilir. Ayrıca beyinde şişliğe, protein kaybına neden olabilir, bebeğinizin oksijen ve besin kaynağını etkilemektedir.

Gebelikte hipertansiyon sorununa karşı düşük sodyum diyeti önerilebilir ve bu komplikasyonların hafiflemesine yardımcı olabilir. Ağır vakalarda, erken doğuma alınabilir. Eğer doğum için çok erkense, bu durum doğmamış bebek için de riskler oluşturur. Ayrıca bebeğin hayatta kalma şansını riske atabilir. Doktorunuz tarafından önerilen miktarda sodyum alınması tavsiye edilir.

Aşırıya kaçmadığınız ve düzenli alışkanlık haline getirmediğiniz takdirde, az miktar turşu yiyebilirsiniz. Eğer canınız sürekli turşu çekiyorsa, doktorunuza ne kadar ve ne sıklıkla turşu yemeniz hakkında danışabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir