Hamileliğin İlk Ayında Ne Olur?

Hamilelik 3 trimestere ayrılmıştır. Her üç aylık dönem 13 haftadan biraz daha uzundur. İlk ay, ilk üç aylık dönemin başlangıcına işaret eder.

Gebelik yaşı nedir?

Hamilelik zamanlaması “gebelik yaşı” kullanılarak ölçülür. Gebelik yaşı, son adet döneminizin (LMP) ilk gününde başlar.

Gebelik yaşı kafa karıştırıcı olabilir. Çoğu insan hamileliğin 9 ay sürdüğünü düşünür. Ve yaklaşık 9 aylık hamile olduğun doğru. Ancak hamilelik, son adet döneminizin ilk gününden (aslında hamile kalmadan yaklaşık 3-4 hafta önce) ölçüldüğünden, tam süreli bir hamilelik genellikle LMP’den yaklaşık 40 hafta sonra – yaklaşık 10 aydır.

Çoğu kişi son adet dönemine ne zaman başladığını tam olarak hatırlamıyor – sorun değil. Gebeliğin erken dönemlerinde gebelik yaşını öğrenmenin en kesin yolu ultrasondur.

1-2.Hafta arasında ne olur?

Bunlar adet döngünüzün ilk 2 haftasıdır. Adetin var. Yaklaşık 2 hafta sonra, en olgun olan yumurta yumurtalıklarınızdan salınır – buna yumurtlama denir. Yumurtlama, adet döngünüzün uzunluğuna bağlı olarak daha erken veya daha geç olabilir. Ortalama adet döngüsü 28 gündür.

Serbest bırakıldıktan sonra yumurtanız, fallop tüpünüzden aşağıya rahminize doğru hareket eder. Yumurta bir spermle karşılaşırsa birleşirler. Buna döllenme denir. Yumurtlama gününü de içeren 6 gün boyunca korunmasız vajinal seks yaptığınızda döllenme olasılığı daha yüksektir.

3 – 4. Hafta arasında ne olur?

Döllenmiş yumurta, fallop tüpünüzden aşağı doğru hareket eder ve giderek daha fazla hücreye bölünür. Döllenmeden yaklaşık 3-4 gün sonra rahminize ulaşır. Bölünen hücreler daha sonra yaklaşık 2-3 gün uterus içinde yüzen bir top oluşturur.

Hamilelik, hücre yumağı rahminizin iç yüzeyine yapışmasıyla başlar. Buna implantasyon denir. Genellikle döllenmeden yaklaşık 6 gün sonra başlar ve tamamlanması yaklaşık 3-4 gün sürer.

Bir yumurta spermle döllenmiş olsa bile hamilelik her zaman gerçekleşmez. Tüm döllenmiş yumurtaların yarısı, implantasyon tamamlanmadan önce adet gördüğünüzde vücudunuzdan atılır.

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Pek çok insan için hamileliğin ilk belirtisi, gözden kaçan bir dönemdir. Adet döneminizi kaçırdığınızda çoğu gebelik testi pozitif çıkacaktır. Diğer erken gebelik belirtileri arasında yorgunluk hissi, şişkinlik hissi, normalden daha fazla işeme, ruh hali değişiklikleri, mide bulantısı ve hassas veya şişmiş göğüsler bulunur. Herkes bu semptomların hepsine sahip değildir, ancak en az 1 tanesinin olması yaygındır.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir