Hamileliğin İlk 3 Ayında Yapılması Gerekenler – Bunlara Dikkat

Hamilelik pek çok açıdan hayat değiştiren bir deneyimdir ve hamile olduğunu öğrenen bayanların özellikle ilk 3 aylık trimester döneminde bazı uyarıları dikkate almaları gerekmektedir.

Hamileliliğin ilk 3 ayı çok önemli bir aşamadır. Bu dönemde daha dikkatli olmalısınız. Bebeğinizin sağlıklı büyüme ve gelişimini sağlamak için bazı güvenlik tedbirlerini de takip etmelisiniz.

Hamileliğin İlk 3 Ayında Alınması Gereken Önlemler

Aşağıda hamileliğinizin ilk üç aylık sürecinde kendiniz ve bebeğiniz için almanız gereken güvenlik önlemleri listelenmiştir.

1. Sigara

Eğer uzun yıllardır sigara kullanan biriyseniz, planlı bir hamilelikse hamile kalmadan önce ya da hamileliğinizi sürpriz bir şekilde öğrendikten sonra sigarayı hemen bırakmalısınız. Tütün ürünlerinden uzak durmalısınız.

Sigara insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır ve hamilelikte de bebeğin yaşamını tehdit eden bir unsurdur. Hamilelikte sigara içilmesi birçok sağlık riskini ortaya çıkarabilir. Düşük, enfeksiyonlar, düşük doğum ağırlığı ve çeşitli gelişimsel sorunlara yol açar. Ayrıca hamilelikte sigara içmek ani bebek ölümü sendromuna da neden olabilir.

2. Alkol Ve Kafein Alımı

Sigara kullanmak gibi, alkol ve aşırı kafein tüketimi de hamileliğinizi ciddi bir riske atar. Hamilelikte alkol tüketimi fetüsün anormal yavaş büyümesine neden olur ve ayrıca çocuklarda öğrenme güçlüğü sorununa da yol açabilir. Diğer taraftan, kafein tüketimi erken doğum ve çeşitli doğum kusurları riskini arttırır.

Bakınız: Hamileliğin İlk 3 Ayında (1.Trimester) Neler Olur?

3. Sauna

Sıcak küvetler ve saunalardan gebeliğin ilk üç ayında kaçınılmalıdır. Normal vücut sıcaklığından daha yüksek sıcaklığa sahip olan ortamlarda kalmamaya özen gösterin. Bu faaliyetler embriyonun uygun büyüme ve gelişmesine engel olabilir.

4. İlaçlar

Eğer bir sağlık sorununuz varsa ve bunun için bazı ilaçlar kullanıyorsanız, yerine sağlıklı alternatiflerini aramanızda ve doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Doktorunuz sağlık sorunlarınızı göz önüne alarak siz ve bebeğiniz için en güvenli ve en iyi alternatif ilaçlar reçete ile verebilir. Hamilelikte sağlık sorunlarınızı doktorunuza bildirmeniz çok önemlidir. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın.

5. Deniz Ürünleri

Balık ve diğer deniz ürünleri hamilelikte gerekli olan bazı sağlıklı yağları içerirler. Ancak balık türlerinin birçoğunda yüksek oranda civa, toksik kimyasallar bulunması bebeğin sağlığını riske atan unsurlardır. Hamilelikte balık tüketiminin aşırıya kaçılmaması yönünde uzmanlar uyarmaktadır.

Özellikle ilk 3 aylık dönemde olabildiğinde deniz ürünleri tüketmemeye özen gösterin. İlk üç aylık dönemde ton balığı veya somon gibi konserve deniz ürünlerinden az miktarda yiyebilirsiniz.

6. Ekstra Besinler

Bebeğinizin anne karnında sağlıklı büyüme ve gelişmesine destek olmak için bazı önemli ekstra besin maddeleri ve mineralleri almanız gerekir.

  1. Günlük yeteri dozda D vitamini aldığınıza emin olun. Bu vitamini yumurta sarısı, somon, balık yağı, ton balığı, süt ürünleri gibi gıdalar ve güneş ışığından sağlayabilirsiniz.
  2. Ayrıca kalsiyum içeriğini hızlandırmak gerekir. Bunun için de diyet süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum açısından zengin gıdaları beslenme programınıza ekleyin.
  3. Doktorunuz tarafından reçete olarak demir ve folik asit takviyeleri önerilebilir. Bu takviyelere hamilelikte bebeğin uygun büyüme koşulunu sağlamak için ihtiyaç duyulur.
  4. Beslenme programınıza daha fazla fındık ekleyerek omega 3 yağ asitleri tüketiminizi artırın. Bu yağ asidi bebeğinizin göz, beyin ve sinir gelişiminde önemli bir rol oynar.
  5. Tüm besin gruplarından yediğinize emin olun. Kalori gereksinimleri hakkında doktorunuzla konuşarak bir beslenme programı oluşturabilirsiniz.

Hamileliğinin ilk üç aylık erken dönemlerinde hem bebeğiniz hem de kendi sağlığınızı riske atmamak açısından yukarıda yer alan önlem ve tavsiyeleri dikkate almanızı öneriyoruz. Aklınıza takılan tüm soruları doktorunuza danışmaktan çekinmeyin. Aşağıda yer alan yorum bölümünden görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir