Hamileliğin İlk 12 Haftasında Neler Olur?

Henüz hamile olduğunuzu yeni öğrendiyseniz be 9 ay 10 günlük süreçte sizleri nelerin beklediğini merak ediyorsanız, bu yazımız tam sizlere göre. 12 haftaya tekabül eden hamilelik, 3 aylık trimester dönemlerine ayrılmaktadır. Her üç ayda bebek ve anne gelişiminde önemli değişiklikler gözlemlenir. Bebeğinizi kucağınıza alacağınız günü büyük bir sabırsızlıkla bekliyor ve bu sürece kadar hem kendinizde, hem de bebeğinizin gelişiminde neler olacağını öğrenmek istiyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Gebeliğin ilk 3 aylık kısmı olan birinci trimester döneminde; anne adaylarında fiziksel yönden hafif çaplı bir değişim başlar. Gebe olduğunuzu öğrendikten sonra, bu ilk üç ay içerisinde kendinizi bitkin ve halsiz hissedebilirsiniz. Birinci trimester döneminde anne adaylarına sağlıklı gıdalar ile düzenli olarak beslenmelerini öneriyoruz.

Ayrıca Bakınız: Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

İlk üç ay boyunca istirahat etmek, bu yorgunluk ve halsizliğin azalmasını sağlayacaktır. Üç ay geçtikten sonra ise; yorgunluk hissi neredeyse kaybolur.

  • 6.haftadan itibaren bebek gelişimi hızlanmaya başlar ve on ikinci haftaya kadar karnınızdaki bebeğin 8mm’ye kadar büyüdüğü bilinmektedir.
  • 7.haftada anne karnındaki bebeğin solunum sistemi gelişir. Bu haftada bebeğin ayak parmakları da oluşmaya başlar.
  • 8.haftaya girdikten sonra, bebeğin kıkırdak dokusu gelişerek, parmakları da şekillenir. Aynı zamanda, burnu, göz ve diş embriyolarında gelişme başlar.
  • 9.haftaya giriş yapınca, bebeğinizin kas sistemi gelişecektir. Bir yandan da hareket kontrolü oluşarak; kulak yapısı, göz kapakları gelişimi olur. Oluşan parmakları da ayrılmaya başlar.
  • 10.haftada, anne karnındaki bebek daha hızlı bir gelişme sürecine girer.
  • 11. hafta ise; bebeğin gelişimin en hızlı olduğu haftadır.
  • 12. haftaya gelindiğinde, anne karnındaki bebeğin refleks içgüdüleri gelişir ve ses telleri de oluşur. Aynı zamanda böbreklerin idrar üretimi başlar ve saları ile tırnakları oluşur. 

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir