Hamileliğin 9. Ayında Beslenme Önerileri Nelerdir?

İşte 9 aylık gebelikte beslenmenize eklemeniz gereken yiyeceklerin listesi şunları içerebilir:

Çok miktarda yeşil yapraklı sebze, ekmek, süt ve zengin bir kalsiyum kaynağı olan tam tahıllar yiyin. Bebeğinizdeki güçlü kemikler ve dişler için gereklidir.

Hamilelikte günde 600mcg folik asit önerir. Bebekte beyin ve omurganın doğum kusurlarını önlemek için gereklidir. Yapraklı sebzeler (ıspanak, brokoli, marul ve lahana), barbunya, mercimek, kuruyemiş, narenciye ve fasulye iyi bir kaynaktır.

Kırmızı kan üretimi için demir gereklidir ve tam tahıllı ürünler, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler, fasulye, yağsız sığır eti ve sardalyadan elde edilebilir. Takviyeler dahil önerilen alım miktarı 27 mg / gündür.

Önerilen günlük A vitamini alımı günde 770mcg’dir. Kemik gücünü ve sağlıklı görme yeteneğini arttırır. Turuncu veya sarı sebzeler (tatlı patates veya havuç gibi), yapraklı sebzeler, karaciğer ve süt gerekli miktarları sağlar.

Ayrıca Bakınız: Gebeliğin 9. Ayındaki Vücuttaki Değişimler

D vitamini sağlıklı görme yeteneğini arttırır, kemik ve dişleri güçlendirir. Önerilen alım miktarı günde 600IU’dur. Somon ve D vitamini takviyeli süt bu vitaminin iyi kaynaklarıdır.

Protein, yağsız et ve kümes hayvanları, yumurta, deniz ürünleri, bezelye, soya ürünleri, fasulye, süt ve tuzsuz tohum ve kuruyemişlerden elde edilebilir. Kaslar ve beyin için gereklidir.

C vitamini sağlıklı diş etleri, dişler ve kemikler için gereklidir. Narenciye, çilek, domates ve brokoli iyi bir C vitamini kaynağıdır. Günlük önerilen ortalama alım miktarı 85 mg’dır.

Hamilelik beslenmesi söz konusu olduğunda, sizi huzursuz edebilecek yiyecekleri karıştırmayın.

Ayrıca Bakınız: 9 Aylık Gebelikte Doğum Belirtileri

Hamileliğin 9. Ayında Kaçınılması Gereken Gıdalar

9 aylık gebelikte kaçınılması gereken yiyeceklerin listesi şunları içerir:

  • Çok fazla kafeinden kaçının (günde 200-300mg’dan fazla).
  • Bakterilerin neden olduğu gıda kaynaklı bir hastalık olan listeriosise neden olabileceğinden çiğ veya pişmemiş yiyeceklerden kaçının.
  • Yüksek miktarda cıva içeren balıklar yemeyin.
  • Pastörize edilmemiş süt ve peynir yemekten kaçının.
  • Mide ekşimesini kötüleştirebileceği için derin kızarmış ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
  • Çölyak hastalığınız varsa glüten içeren yiyeceklerden kaçının. Bunun yerine sebze, meyve, patates, fasulye, kümes hayvanları ve et yiyebilirsiniz.

Şu an doğuma daha yakın olduğunuz için, bu ay boyunca olağandışı semptomlara özellikle dikkat edin ve herhangi bir rahatsızlık durumunda doktorunuza başvurun.

Hamileliğinizin 9. ayında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Pregnancy: Third Trimester (28 weeks to delivery), AACC
  2. When to call us, Kaiser Foundation Health Plan, Inc (2018)
  3. Premature Labor, Sutter Health (2008)

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir