Hamileliğin 8. Ayında Beslenme Önerileri Nelerdir?

Gebeliğin sekizinci ayında beslenme programınıza eklemeniz gereken yiyeceklerin listesi yer alıyor:

Kalsiyum bebeğinizdeki sağlıklı kemikleri ve dişleri destekler. Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji’ne (ACOG) göre, hamile bir kadın günde 1000 mg kalsiyum almalıdır. Beslenmenize bir sürü yeşil yapraklı sebze, ekmek, süt ve tam tahıl ekleyin.

Hamile kadınlar için günlük 600mcg folik asit alımını önermektedir. Bebekte beyin ve omurganın doğum kusurlarını önlemek için gereklidir. Yapraklı sebzeler (ıspanak, brokoli, marul ve lahana), barbunya fasulyesi, mercimek, kuruyemiş, narenciye ve fasulye zengin folik asit kaynaklarıdır.

Demir, vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. Önerilen alım miktarı 27 mg / gündür. Bütün tahıl ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler, fasulye ve sığır eti ve sardalya iyi bir demir kaynağıdır.

Turuncu veya sarı sebzeler (tatlı patates veya havuç), yapraklı sebzeler, karaciğer ve süt zengin bir A vitamini kaynağıdır.

Ayrıca Bakınız: Gebeliğin 8. Ayındaki Belirtiler

Somon ve süt, sağlıklı görme yeteneğini destekleyen ve kemik ve dişleri güçlendiren iyi bir D vitamini kaynağıdır. ACOG’a göre, önerilen alım günde 600IU’dur.

Protein kaslar ve beyin için gereklidir. Yağsız et ve kümes hayvanları, yumurta, deniz ürünleri, bezelye, soya ürünleri, fasulye, süt ve tuzsuz tohum ve kabuklu yemişlerden elde edilebilir.

C vitamini sağlıklı diş etlerini, dişleri ve kemikleri destekler. Beslenmenize narenciye, çilek, domates ve brokoli ekleyin. Ortalama günlük önerilen alım miktarı 85mg’dir.

Ayrıca Bakınız: 8 Aylık Hamilelikte Alınması Gereken Önlemler

8 Aylık Hamilelikte Kaçınılması Gereken Gıdalar

Gebeliğin sekizinci ayında Kkaçınılması gereken yiyeceklerin listesi yer alıyor:

  • Çiğ veya pişmemiş yiyecekler yemekten kaçının. Bakterilerin neden olduğu gıda kaynaklı bir hastalık olan listeriosis’e neden olabilir.
  • Çok fazla kafein almaktan kaçının, yani 200-300 mg / gün’den fazla almayın.
  • Civa içeren balıklardan kaçının.
  • Çölyak hastalığı olan kadınlar glüten içeren yiyeceklerden kaçınmalıdır.
  • Pastörize edilmemiş süt ve peynirden kaçının.
  • Mide ekşimesini arttırabileceğinden derin kızarmış ve baharatlı yiyeceklerden kaçının.
  • Doğuma bu kadar yakın olduğunuzu düşünürsek, bu ay jinekolog randevusunu kaçırmayın.

Hamilelik, dikkatli olmanız ve sizin veya bebeğinizin sağlığıyla ilgili bir şeylerin ne zaman yanlış gittiğini gösteren şeylerin farkında olmanız gerektiğinde hassas bir aşamadır.

Hamileliğinizin 8. ayında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Fetal Development, UNSW Embryology (2018)
  2. My Baby’s Growth, Sutter Health (2018)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.