Hamileliğin 5. Ayında Beslenme Önerileri Nelerdir?

İşte 5 aylık gebelikte beslenmenize eklemeniz gereken yiyeceklerin listesi şunları içerebilir:

Kalsiyum açısından zengin yeşil yapraklı sebzeler, ekmek, süt, sardalya ve zenginleştirilmiş tahıllar ekleyin. Bebeğinizdeki sağlıklı kemikleri ve dişleri destekler.

Demir, kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olur. Önerilen alım miktarı 27 mg / gündür (herhangi bir takviye dahil). Bütün tahıl ürünleri, balık, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyve, fasulye, sığır eti bu mineralin iyi bir kaynağıdır.

Hamile bir kadın tarafından önerilen günlük Folik asit alımı 600mcg / gündür. Bebekte beyin ve omurga ile ilişkili konjenital sakatlıkları önler. Beslenmede bir çok yapraklı sebze (ıspanak, brokoli, marul ve lahana), barbunya, mercimek, fındık, narenciye ve fasulye ekleyin.

D vitamini sağlıklı görme yeteneğini destekleyen ve kemikleri ve dişleri güçlendirir. D vitamini bakımından zenign besinler tüketilebilir. Önerilen alım miktarı günde 600 IU’dur.

Turuncu veya sarı sebzeler (tatlı patates veya havuç), yapraklı yeşil sebzeler, karaciğer ve süt gibi A Vitamini açısından zengin yiyecekler ekleyin. Önerilen günlük alım miktarı 750-770mcg / gündür. Kemik gücünü ve sağlıklı görme yeteneğini arttırır.

Ayrıca Bakınız: 5 Aylık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi

Protein, yağsız et ve kümes hayvanları, yumurta, deniz ürünleri, bezelye, soya ürünleri, fasulye, süt ve tuzsuz tohum ve kuruyemişlerden elde edilebilir. Kaslar ve beyin için gereklidir.

Beslenmenize narenciye, çilek, domates ve brokoli gibi C vitamini yönünden zengin besinler ekleyin. Sağlıklı diş etlerini, dişleri ve kemikleri destekler. Ortalama günlük önerilen alım miktarı 85mg’dir.

Ayrıca Bakınız: Gebeliğin Beşinci Ayındaki Komplikasyonlar

Gebeliğin 5. Ayında Kaçınılması Gereken Gıdalar

5 aylık hamilelikte dikat edilmesi ve kaçınılması gereken yiyeceklerin listesi:

  • Listeriosis adı verilen gıda kaynaklı bir hastalığa neden olabileceğinden çiğ veya pişmemiş yiyeceklerden uzak durun.
  • Kılıç balığı, kiremit balığı, kral uskumru ve yüksek derecede cıva içeren köpek balığı gibi balıklar yemekten kaçının.
  • Düşük yapmaya neden olabileceğinden günde 200-300 mg’dan fazla kafein tüketmekten kaçının.
  • Pastörize edilmemiş süt ve peynirden kaçının.
  • Çölyak hastalığınız varsa, buğday ve arpa gibi gluten içeren yiyeceklerden kaçının. Bunun yerine sebze, meyve, fasulye, kümes hayvanları ve ete geçin.
  • Mide ekşimesini arttırabileceği için kızartılmış ve baharatlı yiyeceklerden kaçının.

Hem sizin hem de bebeğinizin iyi durumda olduğundan emin olmak için kontroller için doktorla randevunuzu planlamanın zamanı geldi.

Hamileliğinizin 5. ayında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Fetal Development, UNSW Embryology (2018)
  2. Fetal development – month 5, Sutter Health (2018)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.