Hamileliği Onaylamak İçin Kan Testleri

Gebeliği Onaylamak için Kullanılan Testler

Gebelik Kan Testi Nedir? Kan testi bir tıp merkezinde veya doktorunuzun kliniğinde yapılır. Ancak idrar testlerinden daha az tercih edilirler.

İyi olan şey, idrar testinden önce hamileliğinizin durumunu tespit edebilmeleridir. Yani yumurtlamadan altı ila sekiz gün sonra hamilelik tanısı konulabilir. Ancak, sonuçların üretilmesi daha uzun sürer.

Doktorunuz iki tür kan testinden birini seçecektir:

Kalitatif hCG testi: Kan örneğinizde herhangi bir hCG izi olup olmadığını ve dolayısıyla hamilelik durumunuzu kontrol edecektir. Doktorunuz bu testi adet gecikmesinden 10 gün sonra önerebilir. Ancak, kalitatif hCG testi hCG seviyenizi daha erken tespit edebilir.

Kantitatif hCG testi (beta-hCG): Kan numunesindeki tam hCG miktarını ölçer ve gebeliğin erken evrelerinde hormonun çok düşük seviyelerini tespit edebilir. Konsantrasyonu ölçer ve böylece gebelik komplikasyonlarını takip eder.

Test ayrıca ektopik gebelik veya tubal gebelik olasılığını elemek ve hCG seviyeleri hızla düştüğünde düşük yaptıktan sonra vücut sisteminizi izlemek için diğer testlerle birlikte kullanılır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir