Hamileliğe Hazırlık Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli?

Çocuk sahibi olmaya hazır olduğunuza karar vermek heyecan verici bir zamandır. Yine de seçiminizi yaptıktan sonra, ilerlemek eşinizle birkaç romantik gece planlamak kadar kolay olmayabilir.

Vücudunuza hamile kalma şansını en iyi şekilde vermek ve gelecekteki çocuğunuza rahminizde mümkün olan en iyi başlangıcı vermek istiyorsanız, hazırlık aşamasında atabileceğiniz birkaç ek adım vardır.

Alkol ve ilaçlar: Hamile kadınların alkol ve sigara kullanmaktan kaçınması gerektiği gerçeği bir nebze de olsa zahmetsizdir, ancak bu maddelerin çoğu aslında doğurganlığınızı düşürebilir ve ilk etapta hamile kalmayı zorlaştırabilir.

Bazı reçeteli ilaçlar, hamile kadınlar veya gebe kalmaya çalışanlar için de kontrendike olabilir. Hamile kalmaya çalışmadan önce, mevcut ilaçları jinekoloğunuzla görüşün.

Aşılar: Bazı hastalıklar sağlıklı bir yetişkin kadın için önemli olmayabilir, ancak doğmamış bir çocuk için yıkıcı olabilir. Doktorunuz bu hastalıklar için antikorlara sahip olduğunuzu doğrulamak için kan testleri yapabilir ve gerekirse uygun aşıları önerebilir.

Doğum öncesi vitaminler: Doğum öncesi vitaminlerin yalnızca hamile olan kadınlar için olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu haplardaki bileşikler vücudunuzu hamileliğe hazırlayabilir ve doğurganlığınızı da artırabilir. Gebe kalmaya karar verdiyseniz, doktorunuz doğum öncesi bir vitaminler yazabilir.

Kilonuzu kontrol etme: Araştırmalar, önemli ölçüde fazla veya düşük kilonun bir kadının doğurganlığını etkileyebileceğini sürekli olarak göstermiştir. Fazla kilolu kadınların hamile kalması genellikle iki kat daha uzun sürer, düşük kilolu kadınlar için ise dört kat daha uzun sürebilir. Doğru bir vücut kitle indeksi analizi, bu ölçekte nereye düştüğünüzü belirlemenize yardımcı olabilir ve doktorunuz beslenmenizi veya aktivite düzeyinizi buna göre ayarlamanıza yardımcı olacak önerilerde bulunabilir.

Kafeini azaltın: Günde sadece bir veya iki porsiyon kafein alıyorsanız, muhtemelen temizsiniz. Gün boyunca sürekli olarak kahve ve gazlı içecek içiyorsanız, hamile kalma becerinizi ciddi şekilde etkiliyor olabilirsiniz. Kafein alımını sınırlayın, çünkü gebe kaldığınızda kafein doğmamış çocuğunuz için zararlı olabilir.

Burada listelenen yöntemlerin çoğu çok az çaba gerektirir ve çok az maliyetlidir. Ancak hamile kalma ve başarılı bir hamilelik geçirme şansınızı önemli ölçüde artırabilir. Hamile kalmayı planlıyorsanız, vitamin ve aşılara başlayabilmemiz ve mutlu, sağlıklı bir hamilelik yolunda size yardımcı olabilmemiz için doktorunuzla iletişime geçin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir