Hamilelerin Koronavirüsten Ciddi Hastalık veya Komplikasyon Riski Yüksek Mi?

Şu anda, hamile kadınlar aynı yaştaki hamile olmayan kadınlara göre COVID-19 enfeksiyonu bulaşması ile daha ciddi şekilde rahatsız görünmüyorlar. Hamile kadınların büyük çoğunluğu ateş, öksürük, koku kaybı, baş ağrısı ve yorgunluk gibi sadece hafif veya orta dereceli semptomlar yaşayacaktır. Bu kadınların çoğu hastanede incelemeye gerek kalmadan tam olarak iyileşmekteler.

Hamileyken COVID-19 testi pozitif çıkan yaklaşık 3 kadından 1’inin hastaneye yatırılması gerekebilir. Bu kadınların bazıları için bu, COVID-19 semptomları nedeniyle değil, hamileliğin sonunda doğum yapacak.

COVID-19 ile hastalanan ve hastaneye yatması gereken kadınlarda, yaklaşık 10 kişiden 1’i solunum veya diğer organ desteği ile ilgili yardım için yoğun bakım ünitesine yatırılmayı gerekebilir.

Gebelikte COVID-19 deneyimi, hamileliğin üçüncü üç aylık dönemindeki kadınların, 35 yaşın üstündekilerin ve önceden sağlık sorunları olanların, hastalanma ve hastaneye yatmayı gerektirme daha fazla risk altında olabileceğini göstermiştir. Bu kadınlar, mümkün olduğunda enfeksiyon riskini azaltmalarını sağlamak için sosyal mesafeyle ilgili tavsiyelere özellikle dikkat etmelidir.

Kaynaklar:

  1. www.who.int/health-topics/coronavirus
  2. www.health.gov.au/health-topics/novel-coronavirus-2019-ncov

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir