Hamileler İçin 7 Sağlıklı İçecek Tarifleri

Hamile kaldıktan sonra ne yediğiniz ve içtiğiniz, anne karnında büyüyen bebeğiniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bazen, özellikle ilk üç aylık dönemde içecekler içmek yemekten daha kolaydır. Ancak, doğmamış bebeğinizin sağlığı ve gelişimi için ‘doğru’ sağlıklı içecekler içmek önemlidir.

Peki, hangi içecekler hamilelik beslenmenizin bir parçası olmalıdır? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Hamileler İçin Sağlıklı İçecekler

Hamilelikte hangi içecekler içilmeli? Hamilelik söz konusu olduğunda tüm içecekler eşit değildir. Bazıları diğerlerinden daha besleyicidir. İşte gebelikte tüketmeniz gereken sağlıklı içecekler şunları içerir:

1. Su:

En belirgin seçenekle başlayalım. Sağlıklı kalmak için su içmeniz gerekir. Bu, hamile olmadığınız zamanlarda bile geçerlidir. Ancak hamilelik sırasında su ihtiyacı artar. H2O, kan hücrelerinizin sağlığı için gereklidir. Ayrıca bazı kadınlarda erken doğuma neden olabilecek dehidrasyonu önlemek için suya ihtiyacınız vardır.

2. Hindistan Cevizi Suyu:

İşte dehidrasyonu önlemenin başka bir sağlıklı yolu. Hindistan cevizi suyu doğal bir izotonik içecektir. Vücuttaki doğal tuzları yenilemek için de faydalıdır. Bir dahaki sefere susadığınızda, taze hindistan cevizi suyu içebilirsiniz.

3. Limonata:

Serin bir bardak limonata kim sevmez ki? Sulu kalmanın harika bir yolu olan bir bardak limonata da C vitamini sağlar. Sabah bulantısı sizi bitkin düşürüyorsa, limonata sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

Bakınız: Hamilelikte Limon Suyu İçmenin 11 Faydası

4. Süt Ve Süt Bazlı İçecekler:

Günde bir bardak süt, sağlıklı ve formda kalmanıza yardımcı olabilir. Bu sadece hamilelik sırasında değil, tüm hayatınız boyunca da geçerlidir. Süt içmeyi sevmiyorsanız, meyve ve sütün bir arada olduğu smoothies veya milkshake gibi süt bazlı diğer içecekleri deneyebilirsiniz.

Ayran da deneyebilirsiniz. Tüm bu içecekler kalsiyum, protein ve B12 vitamini ile doludur. Bunların hepsi hamilelik sırasında ve doğmamış bebeğinizin büyümesi için hayati önem taşır.

5. Meyve Suları:

Hepimiz meyvelerin sağlığımız için iyi olduğunu biliyoruz. Ama meyve suları eşit derecede iyi mi? Açıkçası bütün meyveler daha iyi bir seçenektir. Ancak taze meyve suları da sağlıklı bir hamilelik için mükemmeldir. Ama taze meyve suyunu tercih edin! Ayrıca bir bardak sağlık için yaratıcı olabilir ve en sevdiğiniz meyveleri ekleyebilirsiniz!

6. Sebze Suları:

Dengeli bir hamilelik beslenme programı için sebzelere ihtiyacınız var. Sebzeleri beslenmenize dahil etmenin en iyi yolu sebze sularıdır! Deneyebileceğiniz yüzlerce sebze suyu tarifi var. Hadi, başlayın.

7. Buzlu Çay:

Yaz aylarında bir bardak buzlu çay ile serinleyebilirsiniz. Ve buzlu çay da sabah bulantısını tedavi etmek için harika bir içecektir. Ancak bu, kafein içeren listede hamilelik sırasında bir sağlık içeceğidir. Yani, bunu aklınızdan çıkarmayın ve tüketimini sınırlayın.

Hamileyken Kaçınılması Gereken İçecekler

Hamilelikte hangi içeceklerden uzak durulmalı? Artık gebelikte tüketilmesi sağlıklı içeceklerin ne olduğunu bildiğinize göre, kaçınmanız gereken içeceklere bir göz atalım:

1. Alkol:

Hayır, hamilelik sırasında orta derecede alkol tüketimi bile güvenli değildir. Çoğu kadın aşırı alkol tüketiminin fetal alkol sendromuna yol açabileceğini bilir.

Ancak çoğu, rahimdeki alkole sınırlı maruz kalmanın bile, doğmamış bebekte zihinsel ve davranışsal sorunların yanı sıra büyüme eksikliklerine de yol açabileceğini bilmemektedir.

2. Bitkisel Çaylar:

Bitkisel olan her şeyin güvenli olduğunu mu düşünüyorsunuz? Pek sayılmaz! Bitkisel çaylarda bulunan çeşitli bileşenlerin hamilelik üzerindeki etkileri hakkında fazla bir şey bilmiyoruz. Yani, hamileliğiniz süresince bitkisel çaylardan uzak durun.

Bakınız: Gebelikte Hangi Çayları İçmek Zararlı?

3. Enerji İçecekleri:

Hamilelikte ekstra enerjiye ihtiyacınız var. Ancak enerji içecekleri iyi bir seçim değildir. Bu içecekler kafein, şeker ve diğer takviyelerle doludur. Bunun yerine tüm enerji ihtiyaçlarınız için sağlıklı gıdalara sadık kalın!

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir