Hamileler Grip Aşısı Olabilir Mi? Bebeğe Etkileri!

Hamile kadınlar bazı şeylerden kaçınmalıdır, ancak grip aşısı onlardan biri değildir. Aslında grip aşısı sadece hamile kadınlar için değil, doğumdan önce ve sonra bebek için de büyük koruma sağlar.

Virüs, bağışıklık sistemindeki, kalp ve akciğerlerdeki değişiklikler nedeniyle hamile kadınları hamile olmayan kadınlardan daha şiddetli etkilemektedir.

Grip aşısı olmak, doğmamış bebeğinizi erken doğum gibi komplikasyonlardan korumaya yardımcı olabilir.

Grip hamile kadınlarda hastaneye yatış ve ölüm dahil olmak üzere ciddi hastalıklara neden olabileceğinden, aşı yaptırmak hamile kadınlar için son derece önemlidir.

Uzmanlara göre, “grip aşısı, gribe karşı en iyi korumadır.” Uzmanlar, sadece hamile kadınlara grip aşısı yapılmasını tavsiye etmekle kalmıyor, aynı zamanda aile üyeleri ve bakıcıların da aşı olmasını öneriyor.

Grip aşısı hem anneyi hem de bebeği gripten korur ve araştırmalar, aşının bebeği yaşamının ilk 6 ayına kadar koruyabileceğini göstermiştir.

Grip aşıları herhangi bir trimesterde güvenlidir. Ancak burun spreyi şeklinde gelen grip aşısı olası komplikasyonlar ve diğer tehlikeler nedeniyle asla hamile kadınlara verilmez.

Hamile kadınlar yıllardır grip aşısı olmakta ve hamile anneler veya bebekleri olumsuz etkilenmemektedir.

Ancak sadece grip aşısı yaptırmak yeterli değildir. Hamile kadınların da günlük olarak başka önleyici tedbirler alması gerekir. Hamile kadınların gripten korunmasının bazı ek yolları şunlardır:

  • Ellerinizi sık sık yıkayın.
  • Hasta olan diğer kişilerle yakın temastan kaçının.
  • Halka açık alanlara dokunduktan sonra bir el dezenfektanı kullanın.
  • Dezenfektanla çalışma alanı yüzeylerini rutin olarak temizleyin.

Hastalanmamak için elimizden gelenin en iyisini yaptığımızda bile, çoğu zaman yine de olur. Hamile kadınlar için mümkün olduğunca erken tedavi almak zorunludur.

Hamile bir kadın grip belirtileri hissettiği anda, hemen doktoruyla iletişime geçmelidir. Yüksek ateş herkes için tehlikelidir, ancak özellikle hamile kadınlar için tehlikelidir.

Hamileliğin ilk aylarında grip enfeksiyonundan kaynaklanan ateşin görülmesi, doğmamış çocukta doğum kusurları dahil komplikasyonlara yol açabilir.

Bebekler gribe karşı hassastır ve 6 aylıktan küçük bebeklere grip aşısı yapılamayacağından, hamileyken grip aşısı yaptırmak bebeğinizi hayatının ilk altı ayında korumaya yarar.

Şu anda sizi ve bebeğinizi koruyan ve ilk birkaç ay boyunca bebeğinize yardım etmeye devam eden bir aşıdan daha iyi ne olabilir?

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir