Hamileler Elektronik Sigara Kullanabilir Mi?

Elektronik sigara kullanımı, hamile kadınlar için tehlikeli olabilir. Elektronik sigaraların patladığını daha önce duymuşsunuzdur. Bu nedenle, elektronik sigaralar hamile kadınlar da dahil olmak için herkes için tehlike yaratabilir. E-sigara, türün ürünlerinin zararlı etkilerini taşır. Eğer hamilelikte elektronik sigara içmenin zararlı olup olmadığı konusunda şüpheleriniz varsa, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Gebelikte elektronik sigara kullanımı güvenli değildir. Bazı riskler taşımaktadır. Elektronik sigaralar nikotin içerirler ve bu nedenle gebelikte kullanıldığı takdirde fetal sağlığı pek çok yönden etkileyebilirler. E-sigara duman üretmiyor olabilir; ancak nikotin içerdiğini yeniden hatırlatmakta fayda vardır.

  • Nikotinin herhangi bir formu kullanıcılar için zararlıdır. Elektronik sigara, klasik sigaralar ile aynı etkileri ve yoksunluk belirtilerini üretir. Hamilelikte elektronik sigara kullanımı, anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Türün ürünleri ve nikotinin hamilelikte kullanılması hiçbir şekilde güvenli değildir. Elektronik sigaranın nikotin seviyesi normal sigaralardan daha düşük olsa bile, fetüs için hala risk taşır.
  • Gebelikte düşük miktarlarda nikotin kullanımı bile zararlıdır. Çünkü sağlık üzerine zararlı bir maddedir. Bu ürünler gebelikte hiçbir şekilde kullanılmamalıdır.

Hamileyken Elektronik Sigara Kullanmanın Zararları:

Eğer hamile iseniz, tütün kullanımı bebeğinizin sağlığına zarar verebilir. E-sigara zararsız gibi görünebilir. Ancak, bu yanlış bir düşüncedir. Hamilelikte elektronik sigaranın zararlı etkileri üzerine yapılan araştırmalar hala devam etmektedir.

Hamilelikte elektronik sigara kullananların karşılaşabileceği bazı olası riskler şöyledir:

  • Elektronik sigaraların nikotin ölçümlerine güvenilmez. E-sigaranın markasına bağlı olarak, gelişmekte olan bebek ve anne üzerinde çeşitli zararları olabilecek ek tatlandırıcılar ve maddeler içerebilir.
  • E-sigara ile nikotin kullanımı, normal sigara kullanımı ile fetal sağlık üzerinde aynı zararlı etkilere neden olabilir.
  • Bazı kadınlar sigarayı bırakmak için elektronik sigaralara yönelebilirler. Ancak, sigara bırakmaya çalışıyorsanız ve hamileyseniz, başka alternatiflere yönelmelisiniz. Hamileyken hiçbir şekilde nikotine maruz kalmamaya özen gösterin.
  • Elektronik sigaralar, nikotin dışında setaldehit, kurşun ve nikel gibi zehirli metaller, formaldehit gibi kanserojen maddeler içerirler. Bu toksinlerin miktarı e-sigarada normal sigaradan az olabilir. Ancak, bu toksinlerin e-sigarada mevcut olması nedeniyle, hamilelikte kullanıldığı takdirde risklidir.
  • Elektronik sigaraların buharı zararlı olabilir. Bu buhar nikotin ve diğer maddelerin izlerini barındırır.

Eğer hamileyseniz, yapacağınız en akıllıca şey, her türlü tütün ürünü kullanımından uzak durmaktadır. Elektronik sigaralar, anne karnındaki bebek için son derece zararlı olabilir. Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir