Hamile Olduğunuzu Gösteren Belirtiler Nelerdir?

Gebe kalmak isteyen ve bunun için planlı bir gebelik tercih kişilerde bu süreçte bekledikleri bazı belirtieri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayabilir.  Planlı bir şekilde bebek sahibi olmayı bekliyorken birden fazla belirti size müjdeli bir habermiş gibi gelebilir. Bilindiği gibi hamilelik ilk olarak döllenen bir yumurta rahim duvarına tutunmasıyla başlar.

Hamileliğin başlaması ile birlikte vücutta çok kısa bir süre de gebelik belirtileri anlaşılmaya başlanır. Bu yazımızda gebe olduğunu anlamanız için yeni gebe kalan kadınlar arasında en sık ortya çıkan 7 tane belirtiyi sizlere sunacağız

Meme uçları: Gebelik hormonlarının kan akımı artıkça, siz göğüs etrafında bir karıncalanma hissedebilirsiniz. Bu durum genelde hamileliğin erken belirtileri arasında görülebilir. Vücut hormon dengesindeki dalgalanmaya alıştıktan sonra bu his zamanla azalacaktır.

Lekeler ve kramplar: İç çamaşırlarınızda hafif pembe ya da kahverengi lekelenme söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra küçük tuvaletinizi yaparken bazı kramplar da olabilir.

Hasta hissetmek: Son günlerde kendinizi bir hayli yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Sabah bulantıları yaklaşık olarak 6 haftalık gebelikte ortaa çıkar. Bulantıları en erken ise 4.haftalık gebelikte hissedebilirsiniz. Gün içinde sürekli mide bulantıları başlayabilir.

Duygusal yoğunluk: Hamile olduğunuzda bu belirtilerin arasında kendinizi yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Halsiz hissetmek özellikle de gebeliğin erken dönemlerinde vücut bebeği destelemek için sizi sürekli dinlemeye, yatmaya zorladığı zamanlarda olur. Kendinizi yatağa uzanmış kafanızı kaldırmadan uyurken bulabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte 7 Belirti

Sürekli idrara çıkmak: Gebeliğin 6.haftasından itibaren sık sık idrara çıkma durumu doğacaktır. Bu durum en önemli gebelik belirtileri arasında yer alır.  Sürekli idrara gitme istediğin gelmesi böbreklerin normalden çok daha fazla çalışması ile de ilişkilidir.

Gıda isteği ve koku hissindeki değişme: Bazı gıdaları canınız çok çekerken tam tersi bazı gıdalardan da adeta kaçmak isteyebilirsiniz. Ağzınıza metalik gibi bir tat geliyor olabilir. Aynı zamanda yiyecekler pişme esnasında çıkan koku sizi rahatsız edebilir.

Memede koyulaşma: Cilt renginizde değişmeler görülmeye başlayabilir. Yaklaşık olarak gebeliğin 8.haftadan itibaren artık göğüs ucu etrafında koyulaşmalar başlar. Büyük ihtimalle fark etmeyeceksiniz ancak vulva ve vajina derinliklerinde de kırmızımsı mor gibi bir renkte değişim gözlenebilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir