Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Acaba Hamile Miyim?

Ailenize yeni bir üye ekleneceği için heyecanlı ve bir o kadar da endişeli olduğunuzu biliyoruz. Umutsuzca “acaba hamile miyim?” sorusunu kendinize soruyor olabilir ve her seferinde hayal kırıklığına uğruyor olabilirsiniz. Eğer bu sefer belirtilerin hamileliği işaret ettiğini düşünüyorsanız, aynı gün içerisinde hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Hamile kalmaya ne kadar istekli olduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Biraz sabır ederek, sizler de hamile misiniz, öğrenebilirsiniz.

Hamile kalma süresi bir kadından diğerine farklılık gösterir. Bu nedenle başkaları ile kıyaslama yapmamalı, öncelikle doğru kaynaklardan kendinizi bilinçlendirmelisiniz. Regl kanamasının başladığı ilk günden hesaplayacak olursanız, 15 ila 19’uncu günler arasında hamile kalma şansınız yüksektir.

İlişkiye girdikten 10 ila 14 gün sonra hamilelik belirtileri başlar. Tipik hamilelik belirtileri sonrasında hamilelik testi alarak bebek bekleyip beklemediğinizi öğrenebilirsiniz.

Hamile Olup Olmadığınızı Anlama Süresi

Kadınlar, hamile kaldıklarını bedenlerinde gerçekleşen bazı değişimler ile anlayabilirler.

 • Hamilelik sürecinde ilk aşama, sperm ve yumurta birlikteliğidir. Bu birliktelik yumurta döllenme sürecine girdiğinde meydana gelir. Çoğunlukla yumurtlamadan beş gün önce veya sonra olur.
 • Yumurtanın döllenmesi çok önemli bir aşamadır.  Sadece bu süre içerisinde fallop tüpleri (yumurtalık kanalları) açılır.
 • Döllenme sürecinden sonra, zigot olarak adlandırılan yumurta birçok hücreye ayrılır ve rahim içine yerleşmeye çalışır. Buraya yerleştikten sonra embriyo halinde gelişir.
 • Normalde bu süreç yumurtlamadan 6 ila 12 gün sonra oluşur. Bu dönemde, hamile olup olmadığınızı öğrenmek zordur.
 • Bu implantasyondan sonra, vücudunuz Human Koryonik Gonadotropin (HCG) olarak adlandırılan hormonu üretmeye başlar. HCG hormonuna aynı zamanda “hamilelik hormonu” da denir.
 • Bu hormon kan ya da idrar testi ile kolayca tespit edilir ve böylece hamile kalıp kalmadığınız öğrenebilirsiniz.

Hamile Olduğunuzu Öğrenmenin 4 Yolu

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, yüzde yüz emin olmak için aşağıdaki en doğru yanıtı veren yöntemlerden birini denemelisiniz.

1. Kan Testi

Eğer hamile iseniz, emin olmanın en kısa ve en iyi yolu kan örneği testi yaptırmaktır.

 • Eğer sizden alınan kan örnekleri HCG hormonu içeriyorsa, o zaman hamile olduğunuza %100 emin olabilirsiniz.
 • Kan testi çoğunlukla yumurtlamadan 10 gün sonra doğru sonuç verebilir.

2. İdrar Testi

Hamilelik belirtileriniz varsa, idrar testi ile de en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

 • HCG hormonu idrarda görünmeye başladığı zaman, idrar testi ile hamilelikten emin olabilirsiniz.
 • İdrar testini ilişkiden 6-7 gün sonra veya yumurtlamadan 12 gün sonra yaparsanız doğru sonucu alabilirsiniz.

3. Evde Yapılan Testler

Eğer kan veya idrar testi için kliniğe gitmeye vaktiniz yoksa evde kolaylıkla uygulanabilen hamilelik testleri ile de hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

 • Evde hamile olduğunuzu öğrenmeniz için eczanelerde satılan çeşitli hamilelik testlerinden alabilirsiniz.
 • Hamilelik testi idrar sonucuna dayanır. Test cihazı üzerine damlatılan idrar belirtilen süre sonunda negatif veya pozitif sonuç verir.
 • Evde yapılan hamilelik testlerinin yüzde yüz doğruluk payı yoktur. Bu testler bazen hatalı sonuçlar verebilmektedir. Evde yapılan gebelik testleri çok da güvenilir olmayabilir.

4. Regl Gecikmesi

Hamile olduğunuzun sinyalini veren göstergelerden biri de adet gecikmesidir. Eğer tahmin edilen tarih aralığında regl olmadıysanız, hamile olduğunuzdan şüphelenebilirsiniz.

 • Evde herhangi bir gebelik testi yapmadan hamile olduğunuzu gösteren en doğal işaretlerden biri regl gecikmesidir.
 • Regl gecikmeniz varsa, doktorunuzdan randevu alarak, gebelik teyidi için kliniğe gidebilir ve burada yapılan test sonrasında hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Hamileliğin mümkün olduğunca erken tespit edilmesi çok önemlidir. Doğum öncesi aşaması sırasında,  bebek gelişimi gerçekleşir. Hamilelik belirtileriniz varsa, bir sonraki adet dönemine kadar işi şansa bırakmayın ve hamile olduğunuzu hissettiğiniz an yukarıda yer alan 4 farklı test yönteminden birini tercih ederek cevabı öğrenin. Ardından doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Yumurta döllenmesinden en az 10 gün sonra hamile olduğunuzu anlama ihtimaliniz vardır. Eğer hamile iseniz, aşağıda yer alan yorum bölümünden hamile olduğunuzu nasıl öğrendiğinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir