Hamile Kalmayı Engelleyen 11 Faktör

hamile kalmayı engelleyen şeyler

Gebe kalmak isteyen kadınlar için bu yazımızda planlı gebelik öncesi uzak durulması gereken bazı kötü alışkanlıklar ve yapılan hatalar hakkında bilgiler paylaşacağız. İşte, gebe kalmaya çalışan bayanların kaçınması gereken 11 faktör şöyledir:

 1. Sigara İçmek

Muhtemelen hamile kaldıktan sonra sigarayı bırakmayı planlıyorsunuz (ve kesinlikle yapmalısınız); ama sigarayı hamile kalmadan önce bırakmak çok büyük fayda sağlayacaktır ve çok önemlidir.

Amerika Üreme Sağlığı Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, sigara içen kadınların gebe kalma süreçleri daha uzun sürüyor ve gebelik öncesi sigara kullanımı, kadınların yumurtalarını genetik anormalliklere daha yatkın hale getiriyor.

Sigara alışkanlığı, düşük yapma ve ektopik hamilelik riskini arttırır. Nitekim, bu kötü alışkanlık, doğurganlık üzerinde o kadar çok tahribat yaratmaktadır ki, tüp bebek yöntemi deneyen ve sigara içen kadınların, sigara kullanmayan ve tüp bebek deneyen kadınlara göre neredeyse iki katı daha fazla denemeleri gerekiyor. Bu nedenle, çiftlerin hamile kalma planı öncesinde sigarayı bırakmaları çok önemlidir. Sigara içen erkekler daha düşük sperm sayımı ve motilite (yüzme hızı) ve daha fazla sperm anomalisine sahiptir.

 1. Aşırı Kafein

Rahatlayın: Sabah kahve keyfinizi kesmek zorunda değilsiniz. Ancak,200 miligramdan fazla kafein tüketiyorsanız, azaltmanız gerekir. Çok fazla kafein tüketimi doğurganlık sorunları ile ilişkilendirilmiştir. Artı, gebelik sırasında aşırı kafein tüketimi (kafein demir emme kabiliyetini azaltır, vücudu susuz bırakabilir ve yüksek dozlarda tüketimi düşük ve erken doğum riskini artırabilir) risklidir ve kafeinli içeceklerden uzak durulması önerilir.

 1. Alkol

Gebe kalmaya çalışırken, alkollü içeceklerden uzak durulması önemlidir. Bunun nedeni, aşırı miktarda alkol tüketiminin düzensiz menstrual dönemlere, ovülasyon (yumurtlama) eksikliğine ve anormal östrojen ve progesteron seviyelerine bağlı olarak, bu durum gebe kalmayı zorlaştırabilir.

Hamile kalmadan önce alkol kullanımının bırakılmasının bir diğer önemli nedeni, fetal alkol sendromu olasılığıdır. Aynı zamanda eşinizin de alkol alımını sınırlaması gerekir. Alkol kullanımının erkeklerde de doğurganlığı etkileyebileceğine dair kanıtlar vardır.

 1. Vücut Ağırlığı

Aşırı kilolu veya çok zayıf olabileceğinizi düşünüyor musunuz? Vücut kitle indeksinizi (BKİ) hesaplayabilirsiniz. Beden kitle indeksiniz düşük (18.5 veya daha düşük) veya çok yüksek (30’dan fazla) olması durumunda, bu regl düzensizliklerine veya gecikmelere neden olabilir. Ve aşırı kilolu olmak, yumurtlamanın tamamen durdurulmasına sebep olabilir. Obezite ise gestasyonel diyabet, preeklampsi, doğum defektleri ve sezaryen gibi gebelik komplikasyonları riskini artırabilir. Bu nedenle, hamile kalmaya çalışırken sağlıklı bir kiloya ulaşmak ve bu kiloyu korumak önemlidir.

Bu kategorilerden birine giriyorsanız, sağlıklı ve ideal kilonuza nasıl ulaşacağınız konusunda doktorunuzla konuşunuz. Doğru ve dengeli beslenmek, yeterli miktarda besin değerleri alımı, egzersiz ve bol miktarda su içmek önemli hususlardır. Sağlıklı bir şekilde yapıldığı sürece vücudunuzu bebek yapmaya hazır hale getirmek için genellikle küçük bir kilo almanız veya kaybetmeniz yeterlidir. Genellikle sağlıklı bir şekilde yapıldığı sürece, gebe kalmadan önce az bir kilo kaybı veya ideal kiloya ulaşmak, vücudunuzun gebeliğe hazır hale gelmesine yardımcı olur.

 1. Sebze Tüketmemek

Bazı sebzelerin doğurganlığı arttırıp arttırmadığına dair bazı tartışmalar sürse de, uzmanların üzerinde anlaştığı ortak bir şey var. O da, vücudunuz sağlıklı bir durumda ise, gebe kalma olasılığınızın daha yüksek olduğudur. Bu yüzden, doğru beslenmek çok önemlidir.

Kızartma yerine daha sağlıklı pişirme yöntemleri ile pişen sebzeler yenilmesi tavsiye edilir. Örneğin; ıspanak salatası iyi bir folik asit kaynağıdır. Yeşil yapraklı sebzelerde B vitamini bulunur. Bu vitaminin doğum kusurlarını önlemek için doğum öncesi ve sonrası vücudunuzda bulunması önemlidir. Doktorlar, gebe kalmaya çalışırken de en az 400 mikrogram folik asit içeren bir vitamin almanızı önerir.

 1. Diş Sağlığı

Eğer gebe kalmayı planlıyorsanız, bu süreçte diş hekiminize randevu almanız ve özellikle diş ipi kullanımına önem vermeniz önemlidir. Hamile kalmadan önce eşiniz ile birlikte dişlerinizi sağlıklı hale getirin. Çünkü kötü ağız hijyeni bir erkeğin spermini etkiler ve eğer diş eti hastalığı varsa, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riskini artırabilir.

 1. Hareketsizlik

Egzersiz yapmamak için mazeret üretmeyin ve hareketsiz kalmaktan kaçının. Düzenli ve orta derecede fiziksel aktiviteler yapabilirsiniz. Bunlara tempolu yürüyüş, bisiklet sürme, bahçe işleri ile uğraşma örnek verilebilir.

 1. Aşırı Egzersiz

Zinde kalmak istiyor, ama abartmak istemiyor olabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz aynı egzersizlerin kadınlarda hamile kalma süresini arttırdığı bilinmektedir. Ancak, bazı koşucuların ve jimnastikçilerin yaşadığı gibi menstruasyon döngüsünü bozacak kadar çalışmak doğurganlığı olumsuz etkileyebilir.

 1. BPA

BPA, diğer bir deyişle bisfenol A; su şişeleri, gıda kutuları ve hatta alüminyum kutuların astarında olduğu gibi plastik ürünlerde bulunan bir kimyasaldır. Bazı çalışmalar, bilim insanlarını, BPA’ya maruz kalma oranının erkekler ve kadınların doğurganlıklarını etkilediğini, potansiyel olarak sperm sayısının düşürdüğünü ya da canlı yumurtaların sayısının azalttığını düşündürmektedir. BPA maruziyetini tamamen önlemenin hiçbir yolu yoktur. Ancak, konserve yiyeceklerden kaçınabilirsiniz.

 1. Stresten Uzak Durun!

Hepimizin hayatında bir miktar stres var ve uzmanlar, stresin doğurganlığı etkileyip etkilemediği konusunda kararsızlar. Özellikle kısırlığa yol açtığına katılmıyorlar. Ancak, kronik veya şiddetli stresin üreme sisteminiz üzerinde bir takım şeyler yapabileceğine dair kanıtlar vardır ve hamile kalamama strese neden olabilir! Dolayısıyla, stres düzeylerinin sağlığı ve gebe kalma yeteneğini etkileyebileceği düşünülüyor. Stresle baş etme yolları hakkında doktorunuzla konuşun. Birkaç çalışma, yoga ve akupunktur gibi alternatif tedaviler de önerilebilir.

 1. Civa Maruziyeti

Bazı balıklarda cıva oranı diğerlerinden daha yüksektir. Kandaki yüksek cıva seviyeleri hem kadınlarda, hem erkeklerde doğurganlık sorunlarıyla bağlantılıdır. Artı, cıva sisteminizde bir yıl veya daha fazla kalabilir ve fetusun gelişmekte olan beyin ve sinir sistemine zarar verebilir. Bu nedenle, kaçınılması sağlıklı bir gebelik şansınızı artıracaktır. Deniz mahsullerini seviyor musunuz? Hamsi, yayın balığı, istiridye, yengeç, kerevit, pisi balığı, mezgit balığı, ringa balığı, uskumru, istakoz, somon, sardalya, tarak, karides, sole, kalamar, tilapia, alabalık ve beyaz balık da dahil olmak üzere düşük cıva olarak kabul edilen bol miktarda balık seçeneği vardır.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir