Hamile Kalmaya Hazır Mısınız? Denemek İçin En İyi Zamanı Bulun!

Hamile kalmak için en iyi zamanın ne zaman olduğunu biliyor musunuz?

Çoğu kadın yumurtlama konusunda yanlış bilgilendirilir ve en iyi hamile kalma şansı için yumurtlama gününde ilişkiye girmeyi beklemeniz gerektiğine inanır.

Ancak sorun şu ki, ne zaman yumurtladığınızı her zaman bilmiyorsunuz. Bu nedenle ayın en bereketli gününü kaçırabilirsiniz.

Hamile Kalma Şansım Ne Zaman En İyidir?

Yumurtlayacağınıza inanmadan önce 3-5 gün düzenli olarak ilişkiye girmek en iyisidir. Çünkü yumurtlamanızı hesaplarken birkaç gün ara verebilirsiniz. Hesaplamalarınızda sadece bir gün ara verirseniz, fırsatınızı kaçırabilirsiniz.

New England Journal of Medicine’de yayınlanan bir araştırma, kadınların ne zaman gebe kaldığını inceledi ve çalışmalarındaki hiçbir kadının yumurtlamadan sonraki gün gebe kalmadığını buldu.

Yumurtanız, yumurtlamadan sonra ancak yaklaşık 12-24 saat döllenebilir. Bir sperm 24-72 saat yaşayabilir. Bu nedenle, hesapladığınız yumurtlama gününüze kadar geçen günlerde ilişkiye girerseniz, hamile kalma şansınızı artırırsınız. Çünkü sperm yumurtanızdan daha uzun süre içinizde yaşayabilir.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplama

Yumurtladığımı Nasıl Anlarım?

Ne zaman yumurtladığınızı belirlemek son derece zordur. Yumurtlamanızı hesaplamanın en iyi yolu, her ay adet döneminizi ne zaman aldığınızı gösteren bir takvim tutmaktır. Kadınlar genellikle bir sonraki adetini beklemeden iki hafta önce yumurtlar.

Adet döngünüzün kaç gün olduğunu öğrendikten sonra, yumurtlama döneminizin en iyi tahminini bulmak için iki hafta geriye doğru sayabilirsiniz.

Elbette her kadın farklıdır. Bu nedenle, en iyi şansınızı kaçırmamak için tahmini yumurtlamanızın gerçekleşeceği günlerde ilişkiye girmeniz önerilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.