Hamile Kalmamak İçin Doğurganlık Farkındalık Yöntemleri

Doğal Aile Planlaması İçin Eski ve Yeni Yöntemler

Kadınların doğurganlıklarını kontrol etmek için kullandıkları en eski yöntemlerden biri, doğal aile taraması veya doğurganlık bilinci yoluyla olmuştur. Doğal aile planlaması, ritim yöntemi, yumurtlama yöntemi, Standart Günler Yöntemi ve sempto-termal yöntem gibi çeşitli tekniklerden oluşur ve bir kadının yumurtlama zamanında en doğurgan olduğu gerçeğine dayanır. Doğurganlık bilinci yöntemleri bir doğum kontrolü olarak kullanılabilirken, aynı zamanda gebe kalmaya çalışan bir çifte yardımcı olmak için de kullanılabilir.

Doğurganlık Bilincinin Faydaları

Aile planlaması tekniklerini kullanmanın birçok avantajı vardır:

 • Kadınlar vücutlarının nasıl çalıştığını daha iyi anlayabilirler.
 • Yan etkisi yoktur.
 • Herhangi bir ilaç veya kimyasal madde kullanımını gerektirmez.
 • Nispeten ucuz.
 • Her iki partnerin işbirliğini gerektirir.
 • Hamileliği önlemek ve bir çiftin gebe kalmasına yardımcı olmak için kullanılabilir.

Doğal Doğum Kontrolünün Dezavantajları

Aile planlaması yöntemleri bazı kişilerde popüler olsa da, diğerleri tekniklerin çok zaman alıcı olduğunu düşünmektedir. Ne yazık ki, bu tür bir doğum kontrolünü düzgün ve tutarlı bir şekilde uygulamazsanız, hamile kalma şansınız çok yüksektir. Bununla birlikte, bu tekniklerin mükemmel bir şekilde uygulanmasının, diğer kontraseptif türleri kadar etkili olduğu gösterilmiştir. Ek olarak, doğurganlık bilinci yöntemleri her iki eşin katılımını gerektirdiğinden, bu tür doğal doğum kontrolü, uzun vadeli ve kararlı bir ilişki içinde olmayan kişiler için uygun olmayabilir.

Doğurganlık bilinci yöntemlerinin bir diğer dezavantajı, hiçbirinin cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı herhangi bir koruma sağlamamasıdır. Bu nedenle, bu doğum kontrol yöntemini yalnızca uzun vadeli ve kararlı bir ilişki içindeyken kullanmanız önemlidir. Aksi takdirde, cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşmasını önlemek için cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmanız gerekecektir.

Siz ve partneriniz doğum kontrol yöntemi olarak doğurganlık bilincini kullanmak istiyorsanız, önce bu teknikler konusunda biraz eğitim almanız iyi bir fikirdir. Bu, hamileliği önlemek için bu yöntemleri doğru şekilde kullandığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır. Size eğitim verebilecek veya sizi çiftlerin eğitimi konusunda uzmanlaşmış başka birine yönlendirebilecek sağlık uzmanınız veya hamilelik kaynakları merkeziyle iletişime geçin. İşte göz önünde bulundurmanız gereken yöntemlerden bazıları:

 • Standart Günler Yöntemi
 • Yumurtlama Yöntemi
 • Ritim / Takvim Yöntemi
 • Sempto-termal Yöntem
 • Bazal Vücut Sıcaklığı Grafiği
 • Doğurganlık Bilgisayarları

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir