Hamile Kalmamak İçin Doğal Korunma Yöntemleri Nelerdir? Etkili Mi?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), doğal doğum kontrolünü veya doğal aile planlamasını, kadınlarda adet döngüsü sırasında fertil ve infertil fazların belirtilerini veya semptomlarını belirleyerek hamileliği planlamaya veya önlemeye yardımcı olan yöntemler olarak tanımlar.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu yöntem ilaçların (kontraseptif haplar, enjekte edilebilirler, vb.) veya cihazların (intrauterin cihazlar, hormon implantları, prezervatifler vb.) Bununla birlikte, doğal yöntemler doğum kontrol hapları, cihazlar veya cerrahi müdahaleler kadar etkili midir?

Bilgilendirmeden önce doğal doğum kontrol yöntemleri, doğal aile planlamasının etkinliği, göz önünde bulundurmanız gereken artı ve eksiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazıyı okuyun.

Doğal Doğum Kontrolünün Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Doğal doğum kontrol yöntemleri genellikle yapay kontraseptif kullanmayı düşünmeyen çiftlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca bu yöntemleri kadınlar veya çiftler hamileliği önlemek için yumurtlama belirtileri ve kalıplarına aşina olduklarından doğurganlık bilincine dayalı yöntemler olarak tanımlamaktadır.

Aşağıda, herhangi bir doğal kontraseptif denemeden önce bilmek iyi doğal doğum kontrol yöntemlerinin artıları ve eksileri bulunmaktadır.

Doğal Doğum Kontrolünün Avantajları

Bu yöntemler hamileliği planlamak veya önlemek için kullanılabilir. WHO’ya göre, bu yöntemlerin uygulanmasının fiziksel bir yan etkisi yoktur.

Uzmanlar, doğal doğum kontrol yöntemlerinin vücudunuzun ve üreme döngüsünün anlayışını artırabileceğini belirtir.

Bu yöntemler nispeten ucuzdur ve çoğunlukla herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmez. Bununla birlikte, etkili uygulama için sağlık uzmanınızla konuşmanız önerilir.

Ayrıca, hem HHS hem de WHO, bu yöntemlerin kullanımının çiftler arasındaki iletişimi, işbirliğini ve katılımı artırabileceğini belirtmektedir.

Doğal Doğum Kontrolünün Dezavantajları

Bu yöntemler öncelikle doğurganlık bilincine dayandığından, belirti ve semptomlarınızın günlük kaydını tutmak zaman ve çaba gerektirir. Ek olarak, düzenli bir adet döngüsü olmayan kadınlar için tahmin zor olabilir.

Bu yöntemler cinsel yolla bulaşan hastalıklara (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) karşı herhangi bir koruma sağlamaz.

Bu yöntemlere alışmak uzun zaman alabilir. Doğal Doğum Kontrolü tekniklerinin öğrenme süresi üç aya kadar olabilir.

Ayrıca, bu yöntemlerden bazıları servikal mukus akıntısını ve bazal sıcaklığı takip etmeyi gerektirir. Bununla birlikte, vajinal enfeksiyonlar, antibiyotik veya antihistaminik kullanımı ve diğer viral enfeksiyonlar bu göstergeleri etkileyebilir.

Yaygın Kullanılan Doğal Kontraseptif Yöntemler Nelerdir?

Doğal bir kontraseptif yöntemin kullanmadan önce etkinliğinin farkında olmanız iyidir. Her 100 kadından 25’i doğal doğum kontrolünün yöntemlerini kullanarak hamile kalabilir. Bu yöntemlerin etkililik oranları farklı çalışmalarda farklılık göstermektedir. Bu yöntemlerden birkaçının etkinliğini ana hatlarıyla belirtilmiştir .

GEBELİKTEN KAÇINMAK İÇİN DOĞAL DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ ETKİLi Mi?

 • Takvim ritim yöntemi ·%91 (doğru ve tutarlı bir şekilde kullanılır)

·%75 (yaygın olarak kullanılır)

 • Bazal vücut ısısı yöntemi · Bir çalışma %88 ve diğer %75 (yaygın veya bazen yanlış veya tutarsız olarak kullanıldığını bildirmiştir)

·%99 (doğru ve sürekli kullanıldığında)

 • Semptotermal yöntem ·%98 (doğru ve tutarlı bir şekilde kullanılır)
 • Para çekme yöntemi ·%96 (doğru ve tutarlı bir şekilde kullanılır)

·% 73 (yaygın olarak kullanılır)

 • Laktasyonel amenore yöntemi (LAM) ·%99 (doğru ve tutarlı bir şekilde kullanılır)

·% 98 (yaygın olarak kullanılır)

Aşağıda listelenen yöntemlerin bazıları aşağıdaki parametrelerin veya göstergelerin kaydedilmesine ve yorumlanmasına dayanmaktadır.

Adet döngüsünün süresi: Adet döngüsünün süresi, adet döneminizin ilk gününden sonraki döneminizin ilk gününe kadar hesaplanır. Genellikle yumurtlama süresi en verimli dönem olarak kabul edilir.

Servikal sıvı: Servikal sıvı özellikleri döngünüz boyunca değişir. Vajinal bölge kuru olabilir veya ıslak esnek bir mukus akıntısına sahip olabilir (çiğ yumurta beyazı kıvamı)

Bazal vücut ısısı: Yumurtlamadan hemen sonra vücut ısısında küçük bir artış görülür ve bir sonraki döngüye kadar yüksek kalır.

Bazı yaygın doğal kontraseptif yöntemleri tartışalım!

Takvim ritmi yöntemi: Bu yöntem, son 6 ila 12 aylık menstrüel sikluslarınızın kayıtlarından en doğurgan dönemi tahmin etmeye dayanır.

WHO’ya göre, en kısa döngünüzün uzunluğundan 18 gün ve en uzun döngünüzün uzunluğundan 11 gün çıkarırsanız, sırasıyla doğurganlık döneminizin en erken ve en son gününe sahip olursunuz.

Örneğin, en uzun döngü uzunluğunuz 32 gün ve en kısa 26 gün ise, fertil fazınız 8. günden 21. güne kadar dikkate alınacaktır. Bu nedenle, bu dönemde korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmaya çalışmalısınız. Bununla birlikte, bu yöntem sadece kabaca bir tahmin sağlamaktadır.

Bazal vücut sıcaklığı yöntemi: Bu yöntem, progesteron seviyesindeki bir artış nedeniyle yumurtlamadan sonra ortaya çıkan sıcaklıktaki değişime dayanır. Genellikle infertil dönem, sıcaklıkta bir artış gözlendikten sonraki üçüncü günde başlar.

Sıcaklık ölçümleri alırken, her gün aynı zamanda kaydedin. Uzmanlar bu yöntemi uygulayan çiftlerin vücut ısısında bir artış kaydedildikten sonraki üçüncü güne kadar cinsel ilişkiden kaçınmasını önerir.

Mukus muayene yöntemi: Bu yöntem, servikal mukus sıvısının kıvamındaki değişikliklere dayanır. Genellikle, kadınlar adet döngüsünden hemen sonra (erken infertil faz) kuru bir faz yaşarlar. Daha sonra, yapışkan mukus akıntısı yaşarlar, bunu vajinanın ıslandığı bir dönem izler. Bu gün pik gün olarak kabul edilir (ıslaklığın son günü).

Progesteron seviyeleri pik günden sonra yükseldikçe, mukus tekrar kalınlaşır veya kaybolur ve kuru bir faza (geç infertil faz) yol açar

WHO’ya göre, fertil faz ıslak mukusun ortaya çıkmasıyla başlar ve zirve gününden sonraki üçüncü günde biter. Bu nedenle DSÖ, gebelikten kaçınmaya çalışan çiftlerin bu dönemde ve erken infertil fazda art arda günlerde cinsel ilişkiden uzak durmalarını önermektedir. Bunu üç ila altı ay boyunca gözlemledikten hemen sonra alabilirsiniz.

Semptotermal yöntem: Bu yöntem, bazal vücut sıcaklığı yöntemi ve mukus muayene yönteminin bir kombinasyonudur. Kadınlar sadece servikal sıvı kıvamındaki ve bazal vücut sıcaklığındaki değişiklikleri kaydetmekle kalmaz, aynı zamanda meme hassasiyeti, yumurtlama ağrısı veya lekelenme gibi diğer bedensel değişiklikleri de takip eder.

Bu yöntemi uygulayan çiftler, kadınların, artan mukusun üçüncü gününe veya pik günün (mukusun) dördüncü gününe kadar (hangisi daha sonra olursa) ıslak mukus gözlemledikleri günden ilişkiden kaçınmalıdır.

Yumurtlama göstergesi test kitleri: Yumurtlama kitleri, yumurtlamadan bir veya iki gün önce artan luteinize edici hormonun (LH) saptanmasına dayanır. Bu, çiftlerin ne zaman cinsel ilişkiden kaçınacaklarına karar vermelerine yardımcı olabilir.

Bu kitlerin çoğu, özellikle düzenli adet döngüleriniz yoksa, hangi zaman diliminden teste başlamanız gerektiğini bilmediğiniz için bazen yardımcı olmayabilecek sınırlı sayıda testle birlikte gelir. Dahası, birçok kadında, yumurta bırakılmasa bile LH’de bir artış gözlenir.

Bu nedenle, örneğin Amerikan Gebelik Derneği (APA), servikal mukusta (mukus muayene yönteminde tartışıldığı gibi) değişiklikler gözlemledikten sonra kadınların yumurtlama kitlerini kullanmaya başlamalarını önermektedir. APA’ya göre, bu kitler bazal vücut ısısı ve mukus muayene yöntemi ile birlikte etkili bir şekilde kullanılabilir.

Geri çekilme yöntemi: Bu yöntemde, ilişki sırasında, partner boşalmadan önce çekilir. Bu nedenle, spermin yumurtaya ulaşmadığı için döllenmeyi önleyerek spermanın vajinaya ulaşmasına izin vermez.

Bununla birlikte, bu yöntem, iş ortağı bu yöntemi kullanma konusunda daha az deneyimli olduğunda veya boşalmadan önce geri çekilmek için doğru zamanı tanımlamakta güçlük çektiğinde iyi çalışmaz. Planlanan Ebeveynlik, bu yöntemin diğer doğum kontrol yöntemleri (prezervatifler, haplar, vb.) İle birlikte kullanıldığında iyi çalıştığını göstermektedir.

Laktasyonel infertilite: Laktasyonel amenore yöntemi (LAM) olarak da bilinen bu yöntem yeni anneler içindir. HHS, anne sadece altı ay boyunca bebeğe anne sütü besliyorsa ve bu dönemde herhangi bir lekelenme veya kanama yoksa bu yöntemin işe yarayabileceğini belirtmektedir.

Ayrıca, emzirme gün boyunca en az dört saatte bir ve gece altı saatte bir yapılmalıdır. Bebeği emzirmeti bırakan kadınların o dönemde doğurgan günleri tanımlamak için mukus muayenesi ve bazal vücut sıcaklığı yöntemlerini kullanmasını önermektedir.

Yoksunluk: Yoksunluk her türlü ilişkiden kaçınmayı içerir. Gebeliği etkili bir şekilde önlemenin tek yolu yoksunluktur. Bununla birlikte, gerekli dönemde cinsel ilişkiden kaçınma konusunda partnerinizle iletişim kurmanız önemlidir.

Bazı kadınlar hamileliği önlemek için vajinal duşu düşünebilir. Vajinal duş, vajinal alanı sıvı çözeltilerle temizleme işlemidir. Çeşitli çalışmalar çiftleşme ve vajinit, pelvik inflamatuar hastalık ve ektopik gebelik arasında bir ilişki bulmuştur.

Doğal kontraseptif yöntemlerle birlikte, bazı bitkiler doğum kontrolü için kullanılmaktadır.

Doğal Doğum Kontrolü İçin Bitkiler

Bitkisel doğum kontrol yöntemleri yerli bilgi veya gelenekleri temel alır. Kontrasepsiyon için onaylı veya klinik olarak test edilmiş bitki yoktur. Kontraseptif bitkilerin güvenliği ve etkinliği bu nedenle belirlenemez. Bitkileri doğal doğum kontrol yöntemi olarak kullanma konusunda sağlık uzmanınıza danışmanız önerilir.

Aşağıda farklı kültürlerde ve coğrafyalarda kullanılan bazı bitkiler bulunmaktadır.

 • İmplantasyonu engellemek için yabani havuç (Kraliçe Anne’nin dantel) tohumları kullanıldı.
 • Yabani yamın günlük olarak alındığında kontraseptif olarak çalıştığına inanılmaktadır.
 • Smartweed (Polygonum hidropiper) yapraklarının hamileliği engelleyen rutin, quercetin ve gallik asit bakımından zengin olduğu söylenir.
 • Neem (Azadirachta indica) spermisit olarak kullanılır.
 • Castor fasulye (Ricinus communis) tohumlarının antifertilite etkinliği gösterdiği söylenir.
 • Nane (Mentha arvensis) yapraklarının spermisidal özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır.

Bazı Gıdaları Yiyerek Doğal Olarak Gebelikten Kaçınmak Mümkün Mü?

Öncü kuruluşlardan (USFDA dahil), hamileliği önlemenize doğal olarak yardımcı olabilecek gıdalar hakkında herhangi bir talimat yoktur. Farklı bölgeler ve kültürler arasındaki popüler inanca göre, aşağıdaki gıda maddelerinin düşük özellikler içerdiği söylenir.

Doğal Doğum Kontrolü Uzun Süreli Uygulanır Mı?

Doğal doğum kontrol yöntemlerinin uzun süre uygulandığında zararlı veya zararsız olabileceğine dair kanıt yoktur. Bu yöntemlerin ilaç kullanımını içermediği için zarar vermesi olası olmayabilir. Bununla birlikte, doğal doğum kontrol yöntemlerini uzun süre kullanmayı planlıyorsanız bir doktora danışmak idealdir.

Doğal doğum kontrol yöntemleri, hormonal ve cerrahi yöntemlerin ötesinde korunma yöntemi arayan kadınlar için bir alternatif sağlar. Aile planlaması bilinçli bir karar gerektirir. Doğal bir doğum kontrol yöntemi seçmeden önce partnerinizle birlikte sağlık uzmanınıza danışın.

Doğal aile planlaması ile ilgili düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bekliyoruz. Aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin.

Kaynaklar:

 1. Family Planning/Contraception: World Health Organization. (2018)
 2. Natural Family Planning: World Health Organization (1988)
 3. Ovulation Tests: American Pregnancy Association. (2019)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir